HOE KLEINER HOE GROTER I v De consument verandert Het bestelproces Het gedrag van klanten in de winkels verandert groeit. Ontwikkelingen die invloed hebben op de fl realiseren en de concurrentie op afstand te houde proces. Uitgangspunt daarbij is dat artikelen tegen d De Raad van Bestuur heeft over dit onderwerp Op deze pagina's ei Samen werking detaillist producent «4K De toekomstige rol van het distributiecentrum: wat er aan de ene kant in komt, gaat er even later aan de andere kant weer uit Het belangrijkste doel van een detailhandelsbedrijf als Ahold bestaat uit dienstverlening aan de klant. Als de klant verandert, moet je als bedrijf wel meeveran- deren. En de klant verandert. Z'n koopgedrag wordt, onder invloed van variërende stemmingen en voorkeuren, steeds individueler. De ene dag eet hij in een restau rant, de andere dag trekt hij zijn eten uit de muur in een snackbar; vandaag koopt hij in de super markt goedkope artikelen, morgen het neusje van de zalm of uit sluitend gezonde produkten. Kortom: zijn gedrag verschilt van moment tot moment. En die on voorspelbaarheid zal de komende jaren alleen maar toenemen. Dat maakt het er voor de Ahold-be- drijven niet eenvoudiger op. Om klanten tevreden te houden zal de keuzemogelijkheid in de winkels moeten worden verbeterd en nog meer moeten worden toegesneden op de wensen van de klanten. Dat betekent niet automatisch een groter assortiment, want ruimte in de supermarkt is kostbaar en schaars. Bovendien zijn klanten niet altijd bereid om zoekend door een winkel te lopen en hun keuze te maken uit een reusachtig aan bod. We zullen het daarom moeten zoeken in een beter assortiment. Oi De rol van de logistiek - het in richten en besturen van de goede renstroom - is daarbij van door slaggevende betekenis. De logistiek moet ervoor zor gen dat produkten zonder onnodige kosten in de win kels komen. Dat het beter kan, is zeker. Voordat een artikel in het winkelschap ligt, heeft het al op veel verschillende plaatsen opgeslagen gelegen: bij de fabri kant, bij de importeur, bij de groot handel, in de distributiecentra en in het winkelmagazijn. En het houden van voorraad kost nu een maal geld en ruimte. Het is daar om zaak om met zo klein mogelijke voorraden te werken, en deze zoveel mogelijk op één plek te houden, namelijk bij de fabrikant. Op die manier ontstaat meer flexi biliteit en is een betere sturing van de goederenstromen mogelijk. Dat bespaart kosten. Voorwaarde is wel dat het bestelproces verbeterd wordt. Dankzij de informatietech nologie is dat straks mogelijk. Het bestelproces bestaat nu nog vaak nog uit een opeenvolging van verschillende handelingen. Als een produkt op het winkelschap bijna op is, vullen de winkelmedewer kers vanuit het magazijn bij. Raakt de magazijnvooraad op dan bestelt de winkel een nieuwe doos bij het distributiecentrum. En als de voorraad in het distributiecen- r. S De onvoorspelbare consument: de ene dag: trum opraakt, wordt een bestelling bij de leverancier geplaatst. De leverancier haalt het gevraagde uit zijn magazijn en produceert een nieuwe partij. Het is alles bij elkaar een om slachtige procedure die tijd en geld kost. Bovendien is de kans op fouten groot door de opeenstape ling van menselijke handelingen. Het bestelproces zal in de toe komst sterk verbeterd kunnen worden, door bijvoorbeeld de kas sascanner aan de computer van de fabrikant te koppelen. Dankzij de streepjescode registreert de scan ner elk artikel dat de winkel ver laat. Dit maakt deze apparatuur bij uitstek geschikt als schakel in het bestelproces. Begin en eind van de logistieke keten kunnen via EDI (Electronic Data Inter change), het gestandaardiseerde berichtenverkeer tussen compu ters, rechtstreeks met elkaar wor den verbonden, zonder tussen stations en vertaalslagen. Hier door zijn kleinere voorraden moge lijk. In de ideale situatie kan de leverancier van minuut tot minuut bijhouden hoeveel er van zijn pro dukt in de winkels wordt verkocht. Bestellingen kunnen daardoor sneller, frequenter en betrouw baarder geleverd worden, waar door de noodzaak vervalt om op verschillende plaatsen grote voor raden te houden. En hoe kleiner de voorraden, hoe groter de kostenbe sparingen. De directe afstemming van produktie en distributie op de vraag van de klant maakt het mo gelijk om volgens het principe van 'just in time' te leveren. Dat wil zeggen: het aanleveren van pro dukten in de kleinst mogelijke hoeveelheden vlak voor het mo ment dat ze nodig zijn. Precies op tijd dus. Niet eerder, want dat leidt tot opslagproblemen, en niet later, want dat levert lege schap pen op. Het distributieproces wordt daardoor wel nerveuzer, maar de techniek biedt voldoen de mogelijkheden voor een doelmatige toepassing. ben er alle belang bij om boven: het voortdurend veranderen: koopgedrag van de consument zitten. De winkels zijn met h: scanners veel beter in staat om gedrag op de voet te volgen dan c leverancier. Wat ligt er dus me voor de hand dan nauwere s menwerking tussen detailhanè De samenwerking tussen detailhandel en industrie zal de komende jaren steeds nauwer worden Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat detailhandel en industrie nauwer zullen samenwerken om de consument beter te bedienen. Er komen steeds meer redenen om sa men te werken. Leveranciers heb-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4