MARVELO VERLAAl Het eerste theepakje Ahold-produktiebe de verhuizing naar een nieuwe lokatie Zaandam. Het bedrijf verlaat zijn 'geboo waar Albert Heijn sr. 82 jaar geleden be we, hypermoderne fabriek, pal naast f men in nauw overleg met de medewerk Groei Belang 1915 Het begon allemaal in 1911. In dat jaar kocht Albert Heijn sr. aan de Oostzijde in Zaandam een statig herenhuis. In de keuken van het huis begon hij met het bakken van koek die in de Albert Heijn-winkels werd verkocht. De reden om met ei gen produktie te starten was dat AH zo min mogelijk afhankelijk wilde zijn van fabrikanten en zelf de kwaliteit wilde bepalen. Het bleek een schot in de roos. De eigen produkten, gebakken in een op steenkool gestookte hete-luchto- ven, vielen dusdanig in de smaak dat er al snel een complete koek- en banketbakkerij moest worden inge richt. In de achterkamer van het naastgelegen woonhuis werd bo vendien begonnen met de fabricage van suikergoed, waaronder het prachtprodukt 'hoki-poki': zwarte en witte balletjes. Nieuwe uitbrei dingen volgden in rap tempo. Peter van Dun, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, keek vreemd op toen hij eind vorige maand plot seling twee medewerksters van Marvelo in een bak voor zijn kan- toorraam zag slingeren. Elsa de Sa- les Rodriques (r) en Rosella Aru- Era van de theeafdeling hadden zich onvervaard door een 45-tons hijskraan naar boven laten hijsen om het RvB-lid op ludieke wijze het eerste theepakje uit de nieuwe fa briek aan te bieden. De theeafde ling verhuisde vorige maand als eerste afdeling naar de nieuwe lo katie van Marvelo. Van Dun toon de zich blij verrast. Hij hielp de bei de medewerksters uitstappen op zijn balkon en nodigde ze vervol gens uit om, inderdaad, een kop koffie met hem te drinken. De thee bleef in de verpakking. De doos kreeg een ereplaats in zijn kast. Steeds nieuwe afdelingen werden aan de fabriek toegevoegd. Ook de koffiebranderij, waar AH op een andere plek al eerder mee begon nen was, verhuisde naar het com plex. Na koek, suikerwerk en koffie volgden o.a. ontbijtkoek, beschuit, toost, cacao, chocolade, limonade, puddingsaus en pindakaas. Daar naast stortte de fabriek zich ook op het bottelen van wijn en het ver pakken van artikelen, zoals thee, stroop, roomboter en suiker. In de loop der jaren ontstond aldus een fraai ratjetoe van gebouwen. Met de uitbreiding van de eigen produk tie groeide het aantal werknemers. Maar de economische bloei in de ja ren vijftig veroorzaakte krapte op de arbeidsmarkt, waardoor een nij pend tekort aan fabrieksmeisjes ontstond. Om ze naar de fabriek te lokken het AH in schafttijd beroemde orkesten optreden, waaronder het tango-or kest van Malando. Er werden zelfs meisjes uit Drenthe gehaald. Ten einde raad zag men zich zelfs ge noodzaakt tot het - o, gruwel - aan trekken van getrouwde vrouwen. Dat was een paar jaar eerder nog volstrekt ondenkbaar. In 1947 kon de toenmalige personeelschef nog met intens genoegen vaststellen dat de fabriek niet over hoefde te gaan tot 'het aannemen van ge trouwde vrouwen of politieke delin quenten.' Zo ging dat toe in de oer tijd van het personeelsbeleid. Maar de tijden veranderden. En naast getrouwde vrouwen, zette de fa briek ook kantoorpersoneel achter de inpakmachines en zogenoemde 'kerkdames', die het verdiende geld spaarden voor hun kerk. Er wordt ook een begin gemaakt met het aantrekken van buitenlandse werknemers. Beginjaren zestig, in de hoogtijdagen van de eigen pro duktie, werkten er bijna zevenhon derd mensen in de fabriek. Momen teel zijn het er 244. In 1973 ging het bedrijf ook aan an dere afnemers leveren. De naacc tot dan toe de 'Albert Heijn Produis tiebedrijven', werd veranderd k Marvelo. Er moest een keuze get maakt worden uit het assortimenii Alleen rendabele produktgroepei bleven over. Limonade, ontbijtkoek vermicelli, chocolade en drop vei i dwenen van het produktiepale: Marvelo kent nu nog zes produh I groepen: koffie, thee, pasta's, hagel slag, pinda's en wijn: als huismei 1 ken geleverd aan Albert Heijr Schuitema, Gall Gall en Groon verbruik Ahold. De produkten zijl van strategisch belang voor Aholc I

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6