Winkels Ahold USA blijven DE 'BIG ONE' 'Portugal wordt Europeser' overeind in sneeuwstorm Turkse dagen na Ramadan Pingo Doces Pedro Veloso: Zuivel Stroom Baklava AHOLD FLITSEN APRIL 1993- Hoewel we allemaal goed voorbe reid waren door de media, blijft zo'n sneeuwstorm toch nog altijd een verrassing. Als Nederlander blijf je geneigd om het weerbericht met een korreltje zout te nemen. Desalniettemin waren we net als iedereen braaf op vrijdagavond naar de supermarkt gegaan om de wekelijkse boodschappen in te slaan. Er was namelijk voorspeld dat de storm op zaterdag zou begin nen. Om u een idee te geven hoe druk het was: bij Giant Food Stores hadden ze op vrijdag de allerhoog ste omzet ooit behaald. Giant had zich goed voorbereid zodat ze de meest gevraagde produkten, zoals melk en brood, in ieder geval in huis hadden. Op zaterdag waren de meeste winkels gedwongen om 4 uur 's middags te sluiten. Niet om dat ze dat zo graag wilden, maar omdat de medewerkers anders niet meer thuis konden komen. In de staten waar de Giant-winkels staan, was ongeveer 60 cm sneeuw gevallen. Winkels die op zondag toch weer opengingen, werden in de meeste gevallen door de politie weer gesloten omdat de wegen te gevaarlijk werden bevonden. Som mige medewerkers konden pas weer op woensdag op hun werk ko men. De wegen waren onbegaan baar en je moet nu eenmaal op je beurt wachten bij het uitgraven. Bij ons viel 30 cm sneeuw. Toch nog al tijd genoeg om de zondagmiddag te besteden aan het uithakken van een pad naar de weg. Tot grote vreugde van de kinderen waren de scholen op maandag gesloten. Onze gemeente was door zijn zoutvoor- raad heen en men vond het te ge vaarlijk om naar school te lopen! Hoewel ik zelf vind dat een sneeuw storm bij de winter hoort, hoop ik wel dat het hierbij blijft. Want ter wijl er nog muren van sneeuw langs de weg liggen, is de lente officieel al begonnen. Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) deze joint-venture is onderge bracht en onderhandelingen over het toevoegen van de winkelketens Ino Supermercados en Feira Nova zijn in een vergevorderd stadium. Het koopgedrag van de tien mil joen Portugezen is volgens Pedro Veloso, behalve AMS-coördinator ook hoofd marketing van Pingo Do- ce, aan veranderingen onderhevig. 'De verkopen van traditioneel sterk Portugese produkten als wijn, rijst en verse vis lopen wat te rug en een gestage groei is te zien bij produkten als vlees, verse groente en fruit en zuivelproduk- ten.' De banden met Ahold en AMS ziet Veloso als voorwaarden om de groei van Pingo Doce in goede ba nen te leiden. 'Ahold investeert niet alleen geld in ons, maar stelt ook zijn uitgebreide kennis van distributie beschikbaar. Momen teel werken we nauw samen met Ahold-specialisten bij het moderni seren van onze distributiecentra. En via AMS krijgen we gemakke lijk toegang tot belangrijke Euro pese leveranciers.' Veloso hoopt dat Pingo Doce via AMS bovendien een aantal van zijn eigen-merkprodukten kan exporte ren naar AMS-partners. Het afge lopen jaar werden negentig eigen- merkprodukten gelanceerd bij Pin go Doce, en voor dit jaar staat een verdubbeling van dit aantal op het programma. De sneeuwstorm van de eeuw, die de oostkust van de Verenigde Staten vorige maand bedekte met een laag van meer dan 60 cm sneeuw, heeft over het algemeen tot weinig problemen bij de Ahold-winkels geleid. Het was voorzover bekend de eerste zware storm die over alle werkgebieden van Ahold USA tegebjk raasde. In Pennsylvania, waar de super markten van Giant Food Stores zijn gevestigd, liet de storm de meeste sneeuw achter. De inwo ners waren via radio en tv tijdig ge waarschuwd, met als gevolg dat veel klanten van de 57 Giant-su- permarkten de dag voor de storm verwoed begonnen te hamsteren. Op vrijdag 12 maart boekte Giant dan ook z'n hoogste dagomzet in de geschiedenis. Zoals te verwachten viel was de omzet in de daaropvol gende dagen ruimschoots lager, mede door het feit dat een aantal supermarkten op zondag dicht ging doordat wegen onbegaanbaar wa ren. Zowel voor klanten als mede werkers waren de winkels tijdelijk onbereikbaar geworden. Tops Markets in Buffalo (New York) en Finast Ohio in Cleveland boekten de dag voor de storm even eens superomzetten. De weerslag in de dagen erna werd versterkt door het feit dat ook hier enkele winkels gesloten bleven en veel klanten ingesneeuwd waren. Een supermarkt van BI-LO in Burns- ville, Georgia, sloot zijn deuren om dat de kans bestond dat het dak zou bezwijken onder druk van de sneeuw. Het dak hield echter stand en de winkel ging de volgende dag weer open. Volgens Rob Zwarten dijk, binnen de Raad van Bestuur verantwoordelijk voor Ahold USA was men bij de Ahold-dochters vooral bevreesd voor het uitvallen van de stroom. Zonder elektriciteit zouden veel etenswaren zijn bedor ven, hetgeen voor aanzienlijke ver liezen zou hebben gezorgd. De vrees bleek ongegrond: de stroom viel in geen enkele Ahold-winkel uit. Bij het ter perse gaan van deze Flitsen was alle sneeuw gesmolten. V.l.n.r. Petra Verstraten, Abdel Taktak, Birgül Can, El- ly Meeuwsen, Nel Kenter, Monique Hemeicke Het Albert Heijn-filiaal in de Amsterdamse Molukkenstraat had eind maart een Turks tintje. Met vlaggen, posters en ex clusieve Turkse artikelen feliciteerde de winkel de vele isla mitische klanten met de afloop van de Ramadan. 'Ahold investeert niet alleen geld in ons, maar draagt ook kennis over. En via AMS hebben we nu gemakkelijker toegang tot belang rijke Europese leveranciers.' Dat zegt Pedro Veloso, AMS-coördi- nator namens Pingo Doce, het Portugese supermarktbedrijf waar in Ahold een belang van 49% heeft. Pingo Doce trad onlangs toe tot AMS, het Europese samenwerkingsverband waar Ahold al sinds het begin deel van uitmaakt. Veloso: 'Ons assortiment wordt langzamerhand Europeser en onze klanten hebben jaarlijks steeds meer te besteden.' Ramadan is de heilige, negende maand van het islamitische kalen derjaar. Een maand waarin gevast wordt. Na afloop van die maand vieren de islamieten drie dagen feest (aid elfitr), wat gepaard gaat veel hapjes en familiebezoek. Men wenst elkaar gezondheid. Niet zel den worden ook oude vetes bijge legd. Supermarktmanager Marcel Otten vertelt hoe het idee voor de Turkse dagen ontstond. "We zaten een avond met de versafdelingen bij elkaar om invulling te geven aan actieve klantenbenadering. We wilden eens iets extra's doen. Die avond viel in de Ramadan-pe- riode. Vijftig procent van mijn klanten zijn allochtonen, onder wie vele moslims. Het lag voor de hand dat we daar iets mee zouden doen. Bovendien waren Abdel Taktak en Birgül Can, een Tunesische en een Turkse medewerker van de versaf deling, ontzettend enthousiast. Ze namen allerlei spulletjes mee van huis om de winkel mee te versie ren.' Het filiaal in de Indische buurt ver kocht al platte, Turkse broden. Ot ten betrekt die van een Turkse bakker. "Met hem hebben we con tact opgenomen', vertelt hij. 'Hij le verde ons alles. Baklava, dat zijn mierzoete koekjes, Turks fruit, een soort nougat en verder verse dadels en schapekaas.' Door de hele win kel stonden bosjes rode en witte tulpen. Want wie denkt dat de tul pen werkelijk uit Amsterdam ko men, heeft het verkeerd. De tulp is Turks. Van het Turks verkeersbu reau hadden Otten en zijn mede werkers posters gekregen. En bij het Turks Cultureel centrum werd van de volksdansgroep authentie ke Turkse kleding geleend. Een kleurrijk geheel. De actie werd een ongekend succes. Er werd tien keer zoveel Turks brood verkocht als in een gewone week. Niet alleen door Turkse klanten, ook de Nederlan ders wilden best proeven van de Turkse lekkernijen. 'Maar wel voorzichtig' vertelt afdelingsma nager Petra Verstraten. "Met twee stukjes baklava tegelijk, terwijl sommige Turkse klanten in één keer een paar kilo meenamen. Er waren er bij die in hun enthousias me zelfs Turks tegen mij begonnen te praten.' De Portugese detailhandel is aan snelle veranderingen onderhevig. De kleine buurtwinkels moeten, net als in de meeste Europese lan den al eerder gebeurde, terrein prijsgeven aan moderne super markten en hypermarkten. De Pingo Doce vooruitzichten voor economische Lissabon groei *n Portugal zijn uitstekend. Werkloosheids- en inflatiecijfers zijn laag. De bestedingen komen geleidelijk aan in de buurt van het Europese gemiddelde. Ahold heeft de groeimogelijkheden in Portugal tijdig onderkend en een belang genomen van 49% in Jero- nimo Martins Retail. Pingo Doce is de eerste supermarktketen die in

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5