VAHFR bestaat tien jaar 'Lokale collega's zagen ons eerst als verraders' Verraders Half zeven Startersfonds 'Als vereniging houden we rekening met een extra toeloop van nieuwe leden' Forse groei -AHOLD FLITSEN APRIL1993 Franchising is niet meer weg te denken! De Vereniging van Albert Heijn Fran chisenemers (VAHFR) bestaat tien jaar. De samenwerking tussen Albert Heijn en de zelfstandige ondernemers is een succes. De 150e franchisewinkel gaat binnenkort open en de gezamenlijke omzet is de laatste vijfjaar verdubbeld tot ruim 1,3 miljard gulden. Een gesprek met de schei dend voorzitter Karei Zwetsloot en zijn op volger Gerard van den Tweel: 'In 1996 zullen er zeker 200 AH-franchisewinkels zijn.' Karei Zwetsloot, AH-franchisene- mer te Bennebroek, kon zijn voor zittershamer tijdens de recente jaarvergadering van de VAHFR met een gerust hart overdragen aan zijn collega Gerard van den Tweel. De vereniging bloeit als nooit tevoren en de AH-franchise- nemers behalen samen inmiddels meer dan 15% van de totale omzet van Albert Heijn. En daar zal het niet bij blijven. Want', zo weet Ka- rel Zwetsloot, 'franchising is een uitstekende combinatie tussen de lokale zelfstandigheid en betrok kenheid van een individuele onder nemer en de uitgekiende winkel formule en ondersteuning van Albert Heijn.' De scheidend voor zitter wil daarbij genoteerd zien dat de franchisenemers geenszins aan de leiband van AH lopen. 'Inte gendeel: onze leden vinden una niem dat zij voor de volle honderd procent zelfstandig zijn. AH-fran- chisenemers zijn verantwoordelijk voor hun eigen pand, bankcontac- ten, accountant en personeelsbe leid. Natuurlijk werken we graag met de winkelformule van Albert Heijn, want die is commercieel suc cesvol en we kunnen er uitstekend mee uit de voeten. Uiteindelijk wil len zowel franchisenemers als Al- bert Heijn onder aan de streep een positief getal zien.' beeld. En nu zijn we vrijwillig met een proef begonnen om tot half ze ven open te blijven.' Zwetsloot sluit hiermee aan bij de nationale proef van de gehele AH-organisatie. 'Over een halfjaar ga ook ik samen met m'n medewerkers de resulta ten en ervaringen bespreken en be sluiten we of we ermee doorgaan. Daarbij betrekken we dan natuur lijk ook de positie van AH als ge heel.' 'Als een franchisenemer een be zorgdienst wil opstaiten om z'n klanten beter tegemoet te komen dan kan dat', vervolgt Zwetsloot. 'Hij kan ook z'n eigen openingstij den bepalen. En dat niet sinds de recente discussie. Toen ik tien jaar geleden begon, week ik af van de gangbare AH-praktijk door m'n winkel tussen de middag te sluiten. Dat paste nu eenmaal in het lokale Het succes van de AH-franchiseor- ganisatie stelt de sceptici van tien jaar geleden in het ongelijk. Zwet sloot: 'Binnen Albert Heijn werd gesproken over "het weggeven van de kroonjuwelen aan franchisers". Maar dat hebben we ons als zelf standig ondernemers niet aange trokken. We lagen veel meer wak ker van de reacties uit de buurt. Lokale ondernemers zagen ons eerst niet als collega's, maar als verraders die hun ziel aan het grootwinkelbedrijf hadden ver kocht.' Gerard van den Tweel: 'Die tijd is voorbij. Je moet het begrip franchising nog wel eens uitleggen, maar steeds meer ondernemers ra ken ervan op de hoogte en zien de voordelen. Er zijn er genoeg die met handen en voeten gebonden zijn aan een grossier, en niets lie ver zouden willen dan met Albert Heijn werken. Die wurgcontracten worden straks door de EG verbo den. Als vereniging houden we dan Karei Zwetsloot ook rekening met een extra toeloop (I) en Gerard van nieuwe leden.' van den Tweel De VAHFR heeft in de afgelopen tien jaar al veel moois bereikt. Zo werd het standaard-franchisecon- tract door toedoen van de vereni ging herzien en boekte de club be langrijke resultaten op het gebied van automatisering. En ter onder steuning van nieuwe AH-franchi- senemers heeft de vereniging een startersfonds opgericht. Zwetsloot: 'Als je eenmaal door AH bent ge- om een financiering te treffen.' De meeste AH-franchisenemers ma ken vanaf het tweede jaar zelf winst. Los van het fonds garan deert AH een bepaalde bruto-winst in het eerste jaar. Een eventueel te kort wordt aangevuld. Albert Heijn ondersteunt de zelfstandige onder nemers met marktonderzoek, re clamecampagnes en opleidingen. De diensten van AH op gebied van inkoop, marketing, winkelinrich ting, assortimentsbeheer en admi nistratie geven de franchisers de handen vrij om zich volledig te con centreren op zaken als kwaliteit, personeelsbeleid en ontwikkelin gen in de lokale markt. Zwetsloot: 'Met name personeelsmanagement is erg belangrijk. We hopen dan ook dat ons beleid bijdraagt aan de ver dere verbetering van het imago van werken in de detailhandel. We pro beren het goede voorbeeld te geven door goed met onze mensen om te test, gewogen en goedgekeurd om een franchisewinkel te beginnen, dan is de volgende stap investeren. In je pand, je inventaris; minstens een paar miljoen. Dan wil een bank natuurlijk een paar ton eigen geld zien. Het is dan heel prettig dat je kunt aantonen datje als lid van on ze vereniging rugdekking hebt. In zo'n geval is de bank al gauw bereid Het mes van franchising snijdt ui teraard aan twee kanten. Voor Albert Heijn is franchising een snelle en goede manier om markt aandeel en omzet te verwerven. Gezien de resultaten is het duide lijk dat AH wil doorgaan met fran chising. Niet voor niets zei Ahold- president Cees van der Hoeven op het jubileumfeest van de VAHFR dat AH-franchisingeen substantië le en niet meer weg te denken acti viteit is. Hij herinnerde eraan dat Albert Heijn tien jaar geleden nog uitging van een maximum van 100 franchisewinkels. 'Nu zijn het er al bijna 150. En het eind is nog lang niet in zicht.' Een voorspelling die de nieuwe voorzitter van harte kan onderschrijven: 'We verwachten forse groei, in 1996 zullen er zeker 200 AH-franchisewinkels zijn', be groot Van der Tweel. Hoe mooi de voorspellingen ook zijn, bij de vereniging beseft men terdege dat lokale ontwikkelingen en wereldeconomie soms tegen kunnen zitten. Zwetsloot: 'Een lo kale ondernemer is kwetsbaar. Kijk maar naar zo'n massa-ontslag als bij DAF in Eindhoven. Dat merkje als lokale ondernemer. Als een recessie zou intreden dan zul len wij een veer moeten laten. Maar het lijkt erop dat het beste dingspatroon van de consument de komende jaren niet drastisch zal veranderen. Misschien dat de be stedingen straks meer een golfbe weging gaan vertonen. Dat mensen de ene week op water en brood le ven en de andere week de buren ont halen op overvloedige maaltijden. Dat sluit ik helemaal niet uit.' Van den Tweel: 'De voorspelbaarheid neemt af en we begrijpen dat een gezin op een gegeven moment met minder frisdrank en zoutjes toe kan. Maar zeker is dat een mens, bij leven en welzijn, altijd zal blij ven eten. We gaan dus op de inge slagen weg verder en we zien over een paar jaar wel waar we staan.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4