DE ZESHONDERDSTE AH-WINKEL Exclusief bij Etos: boek van Fergie 9 Kruisbestuiving onze kracht9 is Sneller cafeïne meten bespaart veel tijd en geld Ahold- spaarregeling Schouderklop Ahold Project Support wil op eigen benen staan m75.TO0, Reageerbuis vervangen door moderne meetmethode Tien projecten AHOLD FLITSEN APRIL 1993 - Mensen moeten altijd eten. Dus gaat het goed met bedrijven die voedsel verkopen. Dat verhaal hoor je vaak. Waar of niet, in elk geval heeft Ahold 1992 goed afgesloten. In de bijlage bij deze Flitsen lees je er alles over. Onze resultaten wijken af van de trend. Veel be drijven maken minder winst of lij den verlies. Om zet en winst, van A hold zijn echter opnieuw hoger. Dat resultaat is een schouderklop voor iedere me dewerker. In ons miljardenbedrijf met z'n miljoe nen klanten, houden we jaarlijks een relatief be scheiden ivinst over, waarvoor hard is geknokt. Werken bij een succesvol bedrijf is plezierig. Maar het is ook een uitdaging om dat succes vast te houden. Dat vereist inzet en werklust, elke dag. De winst van vandaag garandeert niet ons inkomen van morgen. Er is ook groei voor nodig. Voortgaande groei van omzet en winst staat centraal. Om vanuit een sterke positie aan die groei te werken, geeft Ahold nieuwe aandelen uit. Ook daarover lees je meer in deze Flitsen (pag. 2). Dat Ahold dit doet, wijst op de kracht en het zelfvertrouwen van ons be- drijf. Hoofdredactie Flitsen Bijna zes jaar na de vijfhonderdste, werd eind maart in het Brabantse Waalre de zeshonderdste Albert Heijn-winkel geopend. Reden genoeg voor een klein feestje, waarbij de medewerkers van het filiaal zich watertandend over een vlaai van res pectabele afmetingen ontfermden. V.l.n.r. Rinus Verhoeven, Jeff van Tongerle, Nico Knook, Robert Versmoren, Laura Oosterbaan, Roland Leenders, Jeroen Bar- schot, Jetske Hoekstra, Ron Palmen en supermarktmanager Ruud Da verveld. De TfiMne Ytöicopta SopKva Kvcviieraetowus Paul Burger overhandigt de cheque aan Sarah Ferguson Hoe regel je de bouw van een nieuwe fabriek? En hoe verhuis je hele produktielijnen van een oud pand naar een nieuw pand? Wie laat je wat doen? En hoe zorg je dat zo'n project ook nog eens op tijd klaar is? Voor de bouw van de nieuwe Mar- velo-fabriek op het terrein Wester- spoor in Zaandam werd indertijd een eigen projectteam in het leven geroepen. Gaandeweg ontdekten de teamleden dat er binnen Ahold meer behoefte aan projectma nagers bestond. Dus stak men de koppen bij elkaar en deed een voor stel om als nieuwe afdeling door te De Stichting Beheer Spaarrege ling Ahold nv, die het spaargeld van vele Ahold-medewerkers be heert, heeft haar administratie onlangs aangemeld bij de Regis tratiekamer. De Registratieka mer ziet toe op de handhaving van de Wet Persoonsregistraties. Op grond van een wettelijke rege ling heeft de stichting moeten melden wat voor soort gegevens zij over de spaarders houdt. Per soonlijke gegevens van individu ele spaarders zijn niet ter be schikking gesteld. Een afschrift van het formulier van aanmelding ligt ter inzage op het kantoor van de stichting aan de Westzijde 37 in Zaandam. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met Jolande Koopmans, tel. 075 - 595673. Het kinderboek 'Budgie, de kleine helikopter', geschreven door Sarah Ferguson, hertogin van York, ligt sinds kort exclu sief te koop in de winkels van Etos Beauty Case. Van elk ver kocht boek gaan drie kwartjes naai* een in overleg met de her togin, ook bekend als 'Fergie', uitgezocht goed doel. Etos gaat ervan uit dat er in totaal 100.000 exemplaren van het boek over de toonbank gaan. Daarom kon Paul Burger, commercieel ma nager van Etos, vorige maand naar London reizen om Sarah Ferguson een cheque van 75.000 voor het goede doel te overhandigen. Fergie bestemde het geld voor de bouw van aanleunwoningen bij het So phia Kinderziekenhuis in Rotter dam. We zijn blij dat we via Sarah Ferguson iets kunnen doen voor het ziekenhuis', aldus Paul Bur ger. Etos richt zich met zijn assor timent in toenemende mate ook op de verzorging van kinderen. Marvelo heeft vorige maand unieke appara tuur in gebruik genomen om het cafeïnege- halte in cafeïnevrije koffie te meten. Daar mee is een eind gekomen aan een oude, be werkelijke methode met reageerbuizen en scheikundige formules. Het volledig cafeïne vrij maken van cafeïnevrije koffie zou de kof fie onbetaalbaar maken. Vandaar dat het ca- feïnegehalte van cafeïnevrije koffie wettelijk is bepaald op 0,1 Dat van gewone koffie schommelt tussen 1,5 en 2,5%. Voordat de cafeïnevrije koffie de fa briek van Marvelo verlaat, wordt een aantal monsters van elke partij gemeten. Dat gebeurde via een me thode die staat beschreven in de Warenwet. Pas wanneer duidelijk is dat de koffie niet meer dan 0,1 cafeïne bevat, wordt het vrijgege ven. De nieuwe apparatuur (NIR) maakt het mogelijk een monster binnen 90 seconden te meten. De oude meetmethode kon slechts twaalf monsters per dag behande len. 'Dat betekende dat de koffie vijf dagen opgeslagen stond, voordat het gedistribueerd kon worden', zegt chemisch analist Marcel Honijk. 'Dat was logistiek heel vervelend en kostte bovendien veel geld en tijd.' Met de nieuwe methode is de extra opslag met vier dagen terug gebracht tot 24 uur. Marvelo is, voor zover bekend, de enige koffieproducent ter wereld die met deze methode werkt. Dat is niet verwonderlijk. De fabriek ont wikkelde de apparatuur zelf, in sa menwerking met de leverancier en TNO. De NIR-apparatuur werd al gebruikt voor metingen van vet, vocht en eiwitten. 'Maar dat zijn doorgaans hogere waardes van een aantal procenten. Het meten van 0,1 cafeïne vereist nog meer nauwkeurigheid', zegt Honijk. Marvelo onderzoekt momenteel of het de meetmethode ook kan ge bruiken bij het meten van vet- en vochtgehaltes in pinda's. gaan. 'Het zou toch zonde zijn om al die ervaring op gebieden als bouw kunde, projectmanagement en pro- duktietechnologie na de opening van Marvelo verloren te laten gaan. Wij wilden het bundelen en op nieuw gebruiken', zegt Roel van den Berg, hoofd van de nieuwe dienst. 'Gelukkig dacht men er bij Ahold net zo over.' Ahold Project Support bestaat uit zes projectmanagers, ie der met een eigen specialisatie. Vier van hen zijn afkomstig van de vorig jaar opgeheven afdeling TSA (Tech nical Services Ahold). 'Het team is ontzettend belangrijk. Je moet het zo zien, dat we allemaal organisato ren zijn, maar elk met een andere achtergrond. Er vindt een constan te uitwisseling van kennis en erva ring plaats. Die kruisbestuiving is de kracht van APS.' Dat de toekomst van APS er roos kleurig uitziet blijkt uit de vele werkzaamheden die het team nu al verricht voor verschillende Ahold- werkmaatschappijen. 'Er lopen nu tien projecten', zegt Van den Berg. 'Onder andere het afronden van Marvelo en het nieuwe AH-distri- butiecentrum in Zaandam, de uit breiding van het distributiecen trum in Zwolle en de nieuwbouw bij Meester. Maar ook kleinere projec ten voor onder andere Pragmacare en GVA. Toch is het niet de bedoe ling dat APS alleen voor Ahold blijft werken. Van den Berg: 'We streven ernaar grotendeels op eigen benen te staan. Met een eigen commercië le opzet. Het is goed om ook buiten de deur te kijken. Het houdt je fris.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3