BETER HOUVAST DOOR CONVENANT OUDSTE OR VEERTIG JAAR 33 Houvast Bezoek OR verkiezingen Toch centraal CORNIEUWS Onder verantwoording van de C Een goed doortimmerd stuk', noemt GOR-voorzit- ter Peter Valk het convenant dat medewerkers van Albert Heijn alle zorgvuldigheid garandeert tijdens de organisatiewijzigingen die het bedrijf de komende jaren gaat doorvoeren. Eind maart is daar mee een start gemaakt. 'De organisatieaanpassing is onder andere nodig als gevolg van het veranderende koopgedrag van de klant', zegt Valk. 'Die is wispelturi ger en veeleisender geworden. Eet meer buiten de deur of spendeert zijn gulden bij afhaalchinezen of pizzalijnen. Albert Heijn wil zijn dienstverlening vergroten. Dat vereist een flexibelere organisatie, waarbij het hoofdkantoor moet gaan functioneren als facilitair be drijf. In de toekomst zullen de win kels meer bepalend worden bij de uitvoering van het beleid.' Zo ver is het verhaal duidelijk. Maar hoe de organisatiewijziging precies vorm gaat krijgen, bleef in de eer ste contacten tussen de AH OR'en en de directie niet helemaal duide lijk. En dat is het nog steeds. Toen de adviesaanvraag dan ook op ta fel kwam, die het fiat moest geven voor de reorganisatie, wisten de ondernemingsraden niet goed waar men 'ja' tegen moest zeg gen. 'We moesten adviseren over iets ongewis. Er waren duizend en-één vragen.' Dat de wijziging noodzakelijk is, daar zijn de vijf OR'en, de GOR en de directie van Albert Heijn het over eens. Daar om werd het initiatief goedge keurd, maar werd tegelijkertijd een convenant opgesteld dat het mogelijk maakt om over de schou der van de bestuurder mee te kij ken en een vinger aan de pols te houden. Valk daarover: 'Het con venant voorkomt dat AH-mede- werkers vogelvrij worden ver klaard. Het garandeert een hoge mate van zorgvuldigheid wanneer functies moeten verschuiven of vervallen. Ook is een inspannings verplichting opgenomen, die de directie verplicht al het mogelijke te doen om, indien nodig, nieuw en gelijkwaardig werk te vinden, bij te scholen of om te scholen.' Tevens is afgesproken dat be staande bedrijfsregelingen, zoals reiskostenvergoedingen en de ver huiskostenregeling,als gevolg van de wijziging niet zullen verande ren en blijven het beloning- en functiewaarderingsysteem en het aanstellings-, ontslag-, en bevor- deringsbeleid in tact. Een Commis sie Sociaal Beleid bekijkt eenmaal per maand hoe de werkgelegen heid bij Albert Heijn zich ontwik kelt.' Aan het convenant en het advies werd ruim drie maanden gesleu teld. Het moet de komende drie jaar de nieuwe OR'en voldoende houvast bieden om de belangen van hun achterban goed te bewa ken. 'De organisatiewijziging valt wat dat betreft op een ongelukkig moment. Ik hoop niet dat de over gangsfase een handicap vormt.' Uiteindelijk kwam een gedetail leerd stuk op tafel, waaraan door alle OR'en is bijgedragen. 'Die sa menwerking gaf ons meer body naar de bestuurder. We zijn er dan ook best trots op. Het is de eerste keer dat alle vijf voorzitters en de GOR-voorzitter hun handtekening onder één stuk zetten.' De ondernemingsraad van Meester is de oudste OR binnen Ahold en binnen de vleesverwerkende indus trie. Onlangs vierde de OR het 40-jarig bestaan. Vijf leden van de eerste ondernemingsraad kwamen met hun eega's naar Wijhe en ontmoetten de leden van de huidige OR. In 1953, enkele maanden na de in voering van de Wet op de Onder nemingsraden in november 1952, werd in Wijhe, uit de reeds be staande fabriekskern, de OR opge richt. De fabriekskern was een overlegorgaan voor produktie- mensen. Een voorloper van de on dernemingsraad. Ab Kuiper was secretaris van de eerste OR. 'Mees ter was een vooruitstrevend be drijf', zegt hij. 'Met een hoge or ganisatiegraad. Vlak na de oorlog heerste er een progressieve men taliteit. Alles moest anders dan er voor. Dat vonden de werknemers, maar zeker ook het management.' Kuiper weet dat de OR tegen woordig veel meer bevoegdheden heeft, maar kijkt met tevreden heid terug op de korte tijd dat hij secretaris was. 'We hadden zeker invloed, maar de uiteindelijke be slissing viel altijd op zondagmor gen in de villa van de familie Meester.' Kuiper, die zijn carrière in de medezeggenschap eindigde als landelijk voorzitter van de voe dingsbond NW, de voorloper van de FNV, herinnert zich de hete hangijzers nog. 'Overwerk was een terugkerend probleem. Dat liep vaak de spuigaten uit. Wan neer wij dat aankaartten, werd het voor een tijdje teruggedraaid.' Maar ook Arbo-vraagstukken kwamen in die tijd aan de orde. Kuiper daarover: 'We spraken vooral overtocht en kou, maar ook over zaken als: Is er voldoende wasgelegenheid?' De huidige OR had voor het be zoek van de oude garde een vi deo-presentatie gemaakt met fo to's uit de oude doos. Tijdens en na de video kwamen de tongen los en spraken de oude en nieuwe le den over de het OR-werk toen en nu. OR-lid Fokke Huizingh: 'Het viel me op dat de meeste aanwezi gen nog zo'n ontzettend heldere visie hadden op medezeggen schap. Ze hebben het echt bijge houden.' Dat bleek ook uit de speech die Ab Kuiper hield aan het eind van de dag. 'Hij riep ons op om doorte gaan en adviseerde ons zelfs om een meer manage- mentgerichte invulling te geven aan het OR-werk.' 'Dat klopt', meldt Kuiper. 'Dat is de toekomst van medezeggenschap. Je moet toch met je tijd mee gaan.' vervolg van pagina 7 Met een opkomstpercentage van 84% kon secretaris Gerhard Visschedijk tevreden zijn. 'Ster ker nog: héél tevreden', zegt hij. 'Ondanks de verhuisperike- len en de afloop van de Rama dan, waardoor veel buitenland se medewerkers er niet waren, is toch aangetoond dat de OR binnen Marvelo een groot draagvlak heeft.' Bij Meester was men eveneens tevreden. De opkomst in het vleeswarenbe- drijf was met 62% zelfs 5% ho ger dan drie jaar geleden. 'En we hebben eindelijkweereen dame in de OR', aldus OR-voor- zitter Ruud Beumer. 'We zijn er sterker uitgekomen dan we er in zijn gegaan.' De OR van Grootverbruik Ahold, die de laatste drie jaar druk bezig was met het verdedi gen van de belangen van mede werkers in de reorganisatie bij GVA, zag die inspanningen be loond met een opkomst van 69%. 'Dat is zeker ook te dan ken aan de verkiezingscampag ne die vanuit Ahold werd geor ganiseerd. Die heeft ons echt geholpen', meldt OR-secretaris Peter van derVen. Ed Südmeier, de niet-herkozen voorzitter van Etos, dacht daar anders over. 'Een directe benadering vanuit de eigen OR is, denk ik, veel ef fectiever.' Maar BOR-hoofd Pe tra meent: 'Veel OR'en hebben onvoldoende initiatief getoond om in te spelen op de centrale campagne. Terwijl juist een ge weldige kans werd geboden.' Bij drie ondernemingsraden wa ren geen verkiezingen nodig. De OR van Ahold Centrale Dien sten hield één vacature over. De andere kandidaten werden au tomatisch gekozen. Dat gold ook voor de kandidaten bij de nieuwbakken ondernemingsra den van De Tuinen en Ter Huur- De centrale arbeidsvoorwaar den, die aanvankelijk niet voor medewerkers van Jamin zouden gelden, worden tussen nu en twee jaar toch gefaseerd inge voerd. De Centrale Onderne mingsraad is daarmee akkoord gegaan. De OR van Jamin blijft als zelfstandige OR binnen Ahold functioneren en zal twee leden afvaardigen naar de nieu we Groepsondernemingsraad van SpA. Daarmee komt het to tale aantal leden van de GOR op acht. Behalve de twee leden van Jamin zal de GOR bestaan uit twee leden van Gall Gall, twee van Etos, één van De Tui nen en één van Ter Huurne.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11