DE WALVIS GAAT OP ZOEK NAAR NIEUWE GASTEN Zuinig koelen en vriezen VAN T SCHAP Stuk? Sticker! Ahold-restaurant behoudt zijn ster Topprestatie Stempel Eigen kracht Koekjes De Hoop op d'Swarte Walvis, Ahold's toprestaurant op de Zaanse Schans, heeft zijn ster behouden. Dat bleek vorige maand bij het uitkomen van de nieuwe Michelin-gids. Een hele opluchting. Niet in de laatste plaats voor directeur Arie Si- liakus, de man die sinds okto ber 1992 de scepter zwaait in het restaurant. 'Je weet ten slotte maar nooit welke invloed zo'n directiewisseling op de be oordeling heeft.' Het nieuws over het behoud van de ster zorgde vorige maand voor uit bundige vreugde onder de 26 mede werkers van het restaurant. 'De mensen hier hebben één ding voor ogen: de Walvis nog beter maken. Die gedrevenheid hebben ze alle maal. Ze vereenzelvigen zich met de Walvis. Het is hun restaurant. Bovendien heeft het werken in een sterrenrestaurant natuurlijk een zekere uitstraling. En toekenning van een ster is afhankelijk van de combinatie keuken/bediening/di- rectie. Iedereen vroeg zich dan ook met enige vrees af hoe de wisseling van de wacht zou uitpakken', aldus Siliakus, die overigens kan bogen op een ruime ervaring terzake. Voordat hij manager Willem Zandt bij de Walvis opvolgde, was hij twintig jaar lang eigenaar van res taurant "De Geleerde Man' in Ben- nebroek, dat al in 1980 toetrad tot de culinaire eredivisie van Miche- lin. 'Dat zal ook wel meegespeeld hebben.' De Hoop op d'Swarte Walvis kreeg de hoge culinaire waardering voor Met de invoering van een knal rode defectsticker wil Albert Heijn het in roulatie blijven van kapotte containers tegengaan. Het gaat om rollende ladingdra gers waarop goederen worden aangeleverd, zoals de aardap pelcontainer, de melk roll-in of de broodcontainer. De defecten, in de meeste gevallen gaat het om weigerende wieltjes, vormen een bron van ergenis in de filia len. Niet zelden duikt een melk roll-in met 160 pakken melk door een geblokkeerd wieltje voorover. En ook het op z'n plek zetten van een kapotte aardap pelcontainer, die soms zo'n 400 kilo aardappels aan boord heeft, kost onnodig veel inspanning. 'Wanneer een filiaal nu een wei gerende container ontvangt, kan dat met de defectsticker worden aangegeven', zegt Annette Vas- binder van AH Winkeltechniek. 'Op de sticker kan de aard van het defect worden geschreven. Bij terugkeer in het distributie centrum of bij de leverancier wordt de container uit de roula tie gehaald en direct gerepa reerd.' Albert Heijn heeft de sticker landelijk ingevoerd. het eerst in 1986. Sindsdien werd de sterstatus elk jaar met verve ge continueerd. Het restaurant, te vens lid van de prestigieuze Allian ce Gastronomique Néerlandaise, beweegt zich in het topsegment van de markt. In Nederland zijn slechts 36 restaurants met één Mi- chelin-ster, en maar 6 met twee sterren. Een ster staat voor kwali teit, en kwaliteit heeft zijn prijs. Arie Siliakus is wel de laatste om te ontkennen dat het eten in zijn res taurant goedkoop is. We hebben nu eenmaal gekozen voor een be paald marktsegment en in dat seg ment willen we excelleren. Om de kwaliteit te handhaven moeten we elke dag een topprestatie leveren. De verwachtingen van de gast zijn hooggespannen. Terecht. Het prijs niveau is daar ook naar. Maar je krijgt er dan ook wel wat voor te rug.' Arie Siliakus (r) om de naamsbekendheid te vergro- en chef-kok ten. Niet dat we slecht draaien, Jan Kuiper maar meer bekendheid is nooit weg. En zolang de gasten nog niet elke dag in de rij staan om binnen te komen, kan het beter. Het moet zo worden dat als iemand in Maas tricht aankondigt dat-ie naar Zaan dam gaat, dat dan een ander roept: dan moet je naar de Walvis gaan; kun je perfect eten. We willen ons ook meer gaan richten op particu liere gasten. Mensen denken vaak dat de Walvis alleen voor zaken mensen is, of voor welgestelden. Dat is een misvatting. Iedere con sument is hier van harte welkom.' De Walvis wil die grotere bekend heid onder meer realiseren door het ontplooien van een aantal spraak makende activiteiten. Op stapel staat bijvoorbeeld de uitgave van Thee drinken is typisch Engels. Maar ook in Nederland wordt er heel wat thee geschonken en ge dronken. Waar de Engelsen echter vasthouden aan sterke thee met veel melk, gaan we in Nederland steeds gevarieerder thee drinken. Albert Heijn breidt vanaf week 12 zijn assortiment vruchtenthee uit met vier nieuwe smaken. Aard bei/Rode bes, Grapefruit in 4-grams zakjes en Peer/Perzik en Bosvruch ten inl,5-grams zakjes voor 1 kop thee. Thee drinken is voor sommi ge mensen zelfs een hobby aan het worden', zegt Eric Leebeek van Marvelo. 'Als je tegenwoordig bij ie mand thee gaat drinken kun je vaak kiezen uit verschillende soor ten. Bovendien zie je dat steeds meer mensen hun eigen smaak wil len kiezen. Vandaar dat de klein- verpakkingen, één zakje per kop, gretig aftrek vinden.' een culinair Walvis-receptenboek. Daarnaast onderzoekt het restau rant de mogelijkheden voor invoe ring van een eigen gastenkaart, waarmee een betere relatie met de gasten kan worden opgebouwd. "We streven naar marktverbreding, maar wel binnen de bestaande kwaliteitsgrenzen', verzekert Silia kus, die de suggestie als zou z'n res taurant niet erg passen binnen het Ahold-concem, met kracht ver werpt. "We verkopen hier eten en drinken. Dat doen andere Ahold- dochters toch ook? We zijn een ge woon horecabedrijf en als zodanig functioneren we als volwaardig on derdeel in het concern. En het knappe van deze zaak is: de resul taten worden op eigen kracht be reikt. Er wordt door Ahold niets in gepompt. Er komt alleen maar geld uit.' Heeft de directeur sinds zijn aan treden al een bepaald stempel op het restaurant weten te drukken? Siliakus: 'Elke directeur heeft zijn eigen aanpak, al was het alleen al de hoeveelheid ruimte die je aan je medewerkers geeft ten aanzien van de ontwikkeling van hun eigen cre ativiteit. Als het niet ten koste van het rendement gaat en het van lief de voor het vak getuigt, kan er veel bij mij. De kaart is niet wezenlijk veranderd. Dat doe je ook niet zo maar. De ontwikkeling van een goed gerecht kost maanden. En daarbij: gasten komen vaak terug voor een bepaald gerecht. Onze Zaanse mosterdsoep is bijvoorbeeld wereldbekend. Zolang mensen die soep nog een omweg waard vinden, zal ze op de kaart blijven.' Het restaurant gaat de komende tijd het een en ander ondernemen AH-rfiliaal Kattebroek in Amersfoort is de hon derdste AH-winkel met een Kompakte Kompres- sor Ruimte (KKR). De afgelopen maand vond een officiële ingebruikstelling plaats. De KKR is een kleine ruimte met een koel- en vnesinstallatie die veel zuiniger en milieuvriendelijker werkt dan het vorige type dat werd gebruikt. Chris van Groeningen, hoofd AH- winkeltechniek: 'De hele installatie staat op een vloeroppervlak van slechts drie vierkante meter. Het vorige type nam 40 vierkante me ter in beslag. De installatie werkt met een HCFK-koelmiddel. Dit middel is veel minder schadelijk voor de ozonlaag dan het CFK-koel- middel dat voorheen werd ge bruikt. Bovendien realiseert de koel- en vriesinstallatie in een win kel als AH Kattebroek een warmte- terugwinning waarmee ongeveer 40.000 kuub per jaar aan aardgas wordt bespaard. Dat betekent een besparing van ongeveer 40% aan verwarmingskosten per jaar. Een besparing die ook overeen komt met de hoeveelheid aardgas die no dig is om 16 eensgezinswoningen een jaar lang warm te stoken.' Steeds meer AH-filialen zullen de komende jaren overschakelen op een KKR met warmteterugwin- ning. Bij thee hoort een koekje. Jaren lang belandde dan ook een bis- kwietje uit de koektrommel op de rand van het schoteltje. Maar de koekjesmarkt is in beweging. Het biskwietje heeft er een schap vol concurrenten bij gekregen. Deze week komt Albert Heijn met een hele serie nieuwe huismerk-koek jes. "Mensen willen tegenwoordig andere koek', zegt assortimentsma nager Bob Zeilstra. "Er is veel vraag naar koekjes met chocola en naar zogenaamde 'gezonde' koekjes. Dat zijn volkoren- en tarweprodukten. Nieuw in het assortiment zijn dan ook Engelse koekjes met havervlok ken en krenten, de fruit cookies en de country cookies. In de Garibaldi serie, waarin 25% volkorenmeel is verwerkt, komen we een kaneel en rozijnen-variant tegen. Verder zijn onder andere nieuw: frambozen- koeken, amandelkoeken en ci troen/limoen cakes.' AHOLD FLITSEN MAART 1993-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9