Recyclen afval bespaart AH ruim 1 miljoen De Familie 8 Stoffers en blikken in balen krimpfolie Onderioek Rest Nederland We willen geen zoetsappig stuk', roept de familie van deze maand. Broer, zus en schoonzus Lansber gen hebben zich verzameld in Benthuizen, een dorp onder de rook van Zoetermeer. Trudie Lans bergen woont er. Ze is regioma nager bij Gall Gall. Haar broer Ronald werkt als afdelingsma nager bij Albert Heijn in Leiden en haar schoonzus Tini (getrouwd met een andere broer Lansbergen) is eerste verkoopster bij Etos in Den Haag. Een bont gezelschap. De eerste en misschien wel enige Ahold-familie die vertegenwoordi gers heeft in drie winkelketens. Hoe is dat zo gekomen? 'Eerst was er één, toen twee, toen drie, het zijn er zelfs vier geweest', zegt Ro nald. "Een zusje van ons heeft ook bij Etos gewerkt.' 'Ik werkte bij een kleine drogisterijketen in Den Haag, die door Etos werd overge nomen', vertelt Tini. Trudie begon bij Albert Heijn als hoofdcaissière, werd vervolgens bedrijfsleider bij AH toen ze 26 was en stapte daar na over naar Gall Gall. 'Ik heb wel het gevoel dat we met z'n drieën bij één bedrijf wérken. Veel systemen en procedures zijn in de basis toch hetzelfde. Er bestaat ook een duidelijke Ahold-cultuur, waarin je ruimte krijgt om je eigen ideeën te ontwikkelen. Die cultuur zie je zowel bij Gall Gall als bij Albert Heijn en Etos.' 'Je kunt bij Ahold verder komen', is Ronald met Trudie eens. 'Er zitten veel goede kanten aan werken bij Ahold. Alleen merk ik bij Albert Heijn altijd dat alles precies moet passen in het straatje zoals het is bedacht.' En dat is Trudie weer met Ronald eens. Broer geeft trou- Piet Langerhorst leidt een ambitieus project. Het inzamelen van hoogwaardig plastic door filialen van Albert Heijn en het recy clen daarvan tot plastic draagtassen, die weer terugkomen in de winkel. Eerder lukte het Albert Heijn al karton gescheiden te ver zamelen. Het inzamelen van plastic verdient echter meer aan dacht, want bij een onlangs gehouden onderzoek bleek dat de helft van de filialen te veel vuil tussen het krimpfolie liet zitten. *Heb is zo simpel', zegt Piet Langer horst, manager Bedrijfsafvalstro- men. 'We willen alleen transparant krimpfolie retour. Dat is hoogwaar dig plastic dat inmiddels zo'n 97 van onze folie uitmaakt en als transportverpakking wordt ge bruikt. Denk aan wijn, koffie, blik- groenten. Die krimpfolie wordt ver werkt tot onze AH plastic tassen. Als dat proces goed verloopt kost die hele kringloop geen cent. Ster ker nog, het bespaart ons ruim een miljoen per jaar. Het zou toch prachtig zijn als we die hele kring loop met z'n allen rendabel konden maken. We voldoen aan de ver plichtingen van het verpakkings convenant, we besparen kosten en we hebben een uniek milieuzorg systeem.' Maar zo ver lijkt het nog niet. Bij een grootscheeps onderzoek bleek dat vijftig procent van de gecontro leerde filialen (Brabant, Limburg en Zeeland) het gescheiden inza melen van de krimpfolie niet goed uitvoerde. Dus stuurde Langer horst een brief naar de super marktmanagers, waarin hij hun aandacht hiervoor vroeg. 'Ik snap het allemaal wel', zegt hij. 'Een su permarkt managen wordt steeds complexer. Er komt van alles op die managers af. Ze moeten met zoveel dingen rekening houden. Arbo, personeelsbeleid, automatisering, milieu. Bovendien hebben ze tien, twintig jaar lang het plastic zonder nadenken in de vuilcontainer kun nen kieperen. Die mentaliteit is nu aan het veranderen. Met het kar ton is het ook gelukt. Dat loopt fan tastisch. Geen vuiltje aan de lucht. Waarom kan dat dan nog niet met de krimpfolie?' Zijn brief had suc ces. Het laatste onderzoek gaf een duidelijke verbetering te zien. Sinds september 1992 zijn alle AH- filialen, plus een groot deel van de franchisers, uitgerust met een ver dichtingscontainer, de Elastopact, die balen van twintig kilo krimpfo- Piet Langerhorst over de gehouden steekproeven. Wan touwtjes tot containerwielen. Van kapotte blik ken doperwten tot gescheurde zak ken chips. Ik kon bovendien een handeltje beginnen in prijsrevol- vers en stoffers en blikken. De goe de niet te na gesproken, hoor. Van de 150 onderzochte filialen verza melden we bij het eerste onderzoek 560 kilo vuil, bijna 7% van het to taal. Na vijf weken was dit dankzij de terugrapportage teruggelopen tot 2%. Er zijn steeds meer filialen waar we perfect gesorteerde balen van binnenkrijgen. Die houden zelfs de stretchfolie die om de bloe men- en diepvriescontainers zit achter. Daarvan komen er nu steeds meer. Die hebben het ge snapt. Dat doet me dan goed.' Inmiddels is Langerhorst ook ge start met het controleren van de re tourbalen uit AH-winkels in de rest van Nederland, gevolgd door rap portage naar de supermarktma nagers en franchisenemers. 'Ge zien de al bereikte resultaten in de eerste groep vertrouw ik erop dat we de vervuiling van de balen bin nenkort door gezamenlijke inspan ning tot onder de 1kunnen terug dringen.' Piet Langer horst: 'De tijd dat ik een handeltje in prijsrevolvers had kunnen beginnen is voorbij' lie maakt. Langerhorst heeft foto's van teruggestuurde balen uit de Elastopact. Gemaakt bij het nasor- teerbedrijf, dat de krimpfolie een laatste keer sorteert voor het naar de verwerking gaat. Het bedrijf kaartte het probleem aan. Door de sterke vervuiling nam het hele pro ces drie keer meer tijd in beslag dan aanvankelijk was ingeschat. Daardoor werden de kosten voor Albert Heijn eveneens drie keer ho ger. "We zijn echt geschrokken van wat we allemaal aantroffen', zegt In deze serie worden telkens drie of meer Ahold-medewerkers geportretteerd die tot dezelfde familie behoren. Deze maand: Broer, zus en schoonzus Lansbergen. ■AHOLD FLITSEN MAART 1993 nu in de regio Amsterdam alle Gall Gall-filialen af. *Maar met Kerst had ik het daar het eerste jaar best moeilijk mee. Die spanning, de ge zelligheid, de drukte. Toen liep ik echt met m'n ziel onder m'n arm. Daar heb ik me flink op verkeken. Aan de andere kant past wat ik nu doe, het coachen van mensen, het stimuleren en motiveren, ook bij m'n karakter.' wens toe dat hij zus regelmatig ad vies vraagt. 'Ik heb van haar ge leerd datje voor jezelf op moet ko men. Wat je wel en niet kunt ei sen.' Vinden ze dat het bedrijf waar ze werken en het werk dat ze doen bij hun karakter past? 'Dienstver lening past wel bij mij', zegt Tini. 'En misschien ook wel het op gang helpen van filialen dat ik bij Etos heb gedaan. Ik heb in vijf jaar tijd Ronald, Trudie en Tini Lansbergen dertien filialen gehad. Om orde op zaken te stellen.' Trudie: Tini loopt wel eens te mopperen wat er alle maal beter kan. Dat komt mis schien niet altijd positief over.' 'Maar', vult Ronald aan, 'mensen die niet positief overkomen, hoeven niet minder betrokken te zijn.' Zelf is hij altijd enthousiast. Dat zegt Trudie. 'Ook als het niet zo goed gaat.' 'Ik vind de klant het belang rijkste. Die moet tevreden zijn. Dan vergeet ik wel eens de hele cr- ganisabv om de afdeling heen. Als de winkel er maar goed uitziet.' Trudie mist de winkel wel. Ze reist

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 8