AUTO'S De supermarkt als advertentie iarveSo maakt pasta's voor Mana S&> Pingo Boee treedt toe tot AM8 AH-huismefkeo bij AlVIS-partners Aanbieding voor snotneuzen A Siaitommsn Communiceren op de winkelvloer is de kunst van het weglaten" Fors® figing ESecfonica Beter vijf goede displays, dan twaalf waardeloze AHOLD FLITSEN MAART 1993 - Ch Zakdoekjes 8 pakjes maar lekker jj doorsudderen. l[ ■'«ids lekkerste brood. 5 halen, 4 betalen: Pistolets wit of bruin, jg"1* /r> 2.19 CP Boerenw/t of -bruin twetwrpaki 'in 189 V--J NS j j. 'Albert Heijn wil meer in de winkel met de klant communice ren', meldde Flitsen vorig jaar in een artikel over de AH- communicatie in de komende jaren. Reclamemensen en dag bladuitgevers sloeg de schrik om het hart toen ze het lazen. Adjunct-directeur Wim Huinder, verantwoordelijk voor de communicatie van Albert Heijn, noemt de angst begrijpelijk, maar overdreven. "Wat we gaan doen is niet zo nieuw als het lijkt', zegt Huinder. 'Het idee achter onze communicatie blijft hetzelfde, alleen de uitvoe ring verandert met de komst van nieuwe communicatiemiddelen. Vroeger werd de nadruk gelegd op de persoonlijke relatie met de klant. Het persoonlijk contact is in de loop der jaren ingeruild voor communicatie op grote schaal. Massacommunicatie via dagbladen en televisie. Nu grijpen we weer te rug naar de persoonlijke relatie, omdat het steeds moeilijker wordt de klant te bereiken via traditione le media als krant en televisie. We zullen meer moeten adverteren op de plaats waar de klant nog wel be reikt kan worden: in de winkel.' Huinder: We blijven gewoon ad verteren, zoals bijvoorbeeld weer blijkt uit onze nieuwe Top 5-adver- tentiecampagne, maar daarnaast richten we ons meer op het contact met de klant in de winkel. Dat is namelijk dè plek waar we er zeker van zijn dat we onze klanten ont moeten.' Dat kan bijvoorbeeld door produkten op een bepaalde manier te presenteren, door artikelen zelf te laten communiceren. 'De super markt als driedimensionale adver tentie', aldus Huinder. 'De klant hoeft niet bang te zijn dat "bood schappen doen' slalommen wordt door de reclame in de winkel', zoals een krant suggereerde. We zullen duidelijke keuzes bbjven maken. Beter vijf goede displays dan twaalf waardeloze.' Het aantal reclameboodschappen dat de gemiddelde burger over zich krijgt uitgestort is de laatste jaren fors gestegen, tot zo'n 3.000 per dag. "Daarvan gaat het overgrote deel ongemerkt aan ons voorbij. En dat is maar goed ook, wantje zou er helemaal gek van worden.' Huin der is ervan overtuigd dat het voor al belangrijk is het juiste moment uit te kiezen waarop er contact wordt gezocht met de klant. 'Het moet een moment zijn waarop de klant wat aan die informatie heeft. In de winkel dus. De klant heeft dan behoefte aan informatie bij het maken van de keuzes voor produk ten en merken.' De winkel is dus opnieuw ontdekt als middel om in formatie over te brengen aan de klant. 'Het is zoeken naar de juiste verhouding van uithangborden, schapkaarten, weekadvertentie, displays, geluid en demonstraties. Communiceren op de winkelvloer is de kunst van het weglaten.' Dat de huismerken van Albert Heijn veel kwaliteit voor een re latief lage prijs geven, weten ook de AMS-partners. Het Noorse Hakon-Gruppen heeft besloten een deel van de reeks Albi-was- middelen en schoonmaakproduk- ten op te nemen in het assorti ment van z'n supermarktketen Rimi. De inhoud en de verpak kingen zijn, afgezien van het ont brekende AH-zegel, volledig identiek aan de bij Albert Heijn verkrijgbare produkten. Het voordeel voor Hakon-Gruppen, dat tot dusverre nog geen huis merken voerde, is dat bespaard wordt op onderzoeks- en ontwik kelingskosten. De eind vorig jaar gelanceerde duurzame Albert Heijn boodschappentas is mo menteel bij wijze van proef in de hypermarkten van de Duitse AMS-partner Allkauf te verkrij gen en wordt, evenals bij AH, erg goed verkocht. Een steeds groter wordende rol is weggelegd voor de electronica. Te levisiejournaals met de aanbiedin gen van de dag, klantenkaarten, interactieve video, couponmachi- nes die kortingsbonnen geven, elektronische raambiljetten, win kelwagentjes voorzien van beeld schermpjes en andere elektroni sche snufjes. "Electronica is de toe komst, dat is duidelijk. Maar ook hier is het belangrijk na te gaan welke voordelen het de klanten biedt. We moeten het niet over hen uitstorten. De klant moet er klaar voor zijn.' Met kleine tussenstap pen zal de electronica zijn intrede doen bij AH. Huinder heeft vol doende communicatie-ijzers in het vuur om het contact met de klant in de winkel te verhogen. Wat te den ken van een nog betere opstelling van goederen en displays en een prominentere plaats voor de week- aanbiedingen. 'Je zou ook kunnen denken aan het gebruik van perio dethema's die regelmatig worden gewisseld. Halverwege dit jaar krijgen we een nieuw verkoopplan met daaraan gekoppeld een experi ment waarin we de winkels gedeel telijk zelf laten kiezen welk actie materiaal ze gaan gebruiken. Elke winkel is immers uniek door z'n ei gen omgeving. Niet al het actie materiaal doet het in alle winkels even goed. Voorwaarde blijft dat de winkel zijn unieke AH-karakter behoudt.' Hoewel het, geloof ik, niet echt meer mag, moet ik bekennen dat ik dol ben op auto's. Amerika is een echt autoland. Door de afstanden en het gebrek aan openbaar ver voer, is autorijden hier geen luxe maar een noodzaak. Je komt dan ook zelden iemand tegen die geen auto heeft. Benzine is hier (nog) spotgoedkoop: je hebt een volle tank voor 15 dollar. Kinderen mo gen onder begeleiding gaan rijden als ze 16 jaar zijn en in hun eentje als ze 17 zijn. Bij middelbare scho len zie je dan ook geen fietsenstal lingen, maar enorme parkeerplaat sen. Wij hebben zelf heel beschei den één auto, maar onze buren heb ben er vijf (twee ouders en drie kin deren). Weliswaar niet echt een luxe wagenpark, want wat oude au to's betreft kan alles hier. De auto keuring is hier één keer per jaar verplicht, maar er wordt voorname lijk gekeken naar remmen en lich ten. Het rijden op zich is erg mak kelijk, de wegen breed en bijna ie dereen houdt zich aan de maximum snelheid van 100 km. Dit komt niet alleen door de hoge bekeuringen (20 km te hard rijden kost al 150 dollar), maar ook doordat je bij ie dere overtreding een aantal punten krijgt. Zodra je tien of meer punten op je rijbewijs hebt, word je naar school gestuurd of wordt je rijbewijs voor een jaar ingenomen. En dat niet alleen, ook de verzekering kijkt hoeveel punten je hebt en dit wordt dan weer meegerekend in je pre mie. Het enige dat we hier missen is de wegenwachteen gat in de markt? Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) Op de schappen van Ahold's Tsjechische Mana-win- kels hebben ze al een flink assortiment jam. Chocola depasta treft de Tsjech er slechts in kleine cups. Ha gelslag is er onbekend. Maar daar komt verandering in. Marvelo heeft speciaal voor Mana pasta's en kor rels in Tsjechische verpakking ontwikkeld. Eind fe bruari is de eerste proeforder de deur uitgegaan. Het idee voor de samenwerking is afkomstig van Tim van der Laan, één van de commerciële mannen van Ahold's Eurodesk, die in Tsje chië het opzetten van de super marktketen begeleiden. Volgens Van der Laan zou er behoefte be staan aan deze zoete broodbeleg- Joho Dankers gers. Het zou zelfs 'een hit' kunnen worden. Voor Marvelo gaat het vooralsnog om een kleine proefor der van 5000 potten. "Maar', zegt John Dankers van Commerciële Zaken, 'we gaan ervan uit dat dit een investering voor de toekomst is.' Behalve twee chocoladepasta's, een gewone en een luxe met kokos, is ook een partij pindakaas gepro duceerd. Dankers: "De produkten hadden we natuurlijk al. We heb ben gekeken hoe we die produkten voor een voor Tsjechische begrip pen redelijke prijs konden maken en verzenden. De kosten voor het ontwikkelen van de etiketten heb ben wij voor onze rekening geno men.' Nu de eerste partij klaar is, is Dan kers enthousiast: "Dat giert daar echt van het schap af.' Jeronimo Martins Retail (JMR), de joint-venture die alle aandelen bezit van Pingo Doce en waarin Ahold voor 49% deelneemt, is toe getreden tot AMS. Pingo Doce heeft 40 supermarkten in Portugal. Behalve JMR is ook de Ierse supermarktketen Superquinn als nieuwe partner toegetreden. AMS, het Europese samenwer kingsverband van detailhandelbe- drijven dat driejaar geleden op ini tiatief van Ahold werd opgericht, verenigt nu elf partners uit elf Eu ropese landen. Migros, de Zwitser se partner, heeft zich teruggetrok ken uit AMS. Reden hiervoor is dat de Zwitsers zoveel huismerken voe ren die zij produceren in eigen fa brieken dat ze te weinig belangstel ling hadden voor samenwerkings projecten met andere leveranciers. Pingo Doce en Superquinn zijn voor de overige AMS-leden aan trekkelijke partners. Beide bedrij ven hebben in hun eigen land goede contacten met belangrijke leveran ciers. De Ieren weten de weg naar de beste producenten van vlees en whiskey en de Portugezen onder houden nauwe relaties met doch terondernemingen van Unilever. Jeronimo Martins Holding, die sa men met Ahold de aandelen bezit van JMR, heeft belangen in deze Unilever-dochters

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5