STOPDROP VERSCENTRALE ZAANDAM VAN START Eenheid in schoonmaak AH-filialen Etos massaal @p hoestcursys Kleinste afdeling van Marvelo verhuist niet mee Kosten en baten Hagel Welkom Jamin-coüega's Vlees en groente Proef AHOLD FLITSEN MAART 1993 Er komt een eind aan de produktie van drop bij Marvelo. De klein ste van de zeven afdelingen verhuist niet mee naar de nieuwe be huizing in Zaandam. Deze week rolt het laatste dropje van de band. De dertien medewerkers zijn herplaatst, het interieur zal waar schijnlijk worden verkocht. Marvelo begon in de jaren twintig met de produktie van drop. In de loop van de eeuw is er weinig ver anderd aan smaak en soorten. Drop blijft heel traditioneel in de markt', zegt produktiechef Jelle Lamain. 'Je ziet wel wat variaties met pepermunt, zoals Tikkels, maar verder houden we het toch bij gewone honingdrop of munten- drop.' Bij Marvelo werden veertig soorten drop gemaakt met dertig verschillende recepten. In grote kasten liggen de vormpjes van zee meerminnen, bijenkorfjes, huizen drop en alle andere bekende model len opgestapeld. Zeven soorten kennen we als huismerk bij Albert Heijn. Met het stopzetten van de fabriek zullen de huismerk-dropjes geleidelijk de schappen verlaten. Er is nog zeventig ton op voorraad. 'Twee jaar geleden werd besloten dat de dropfabriek dicht zou gaan', zegt Albert van der Veen, account manager Drop. 'Het is puur een kosten en baten-verhaal. Drop is een kleine produktgroep. Het heeft voor Marvelo geen strategische waarde. Een produkt als koffie heeft dat wel. De techniek is hier verouderd. De nieuwe investerin gen zouden veel te hoog zijn. Het gat in het assortiment bij Albert Heijn kan door andere dropfabri kanten zonder problemen worden gevuld.' Produktiechef Lamain, die zelf naar de koffiefabriek verhuist, is trots op zijn mensen. Ook met het besluit in het achterhoofd is op volle kracht doorgewerkt. 'Dat vind ik een professionele houding.' Toch zegt hij het jammer te vinden dat de dropfabriek zijn poorten sluit. 'Als Ahold de snoepwinkels van J a - min eerder had gekocht was het- misschien heel anders gelopen'. Ahmed Khamlichi werkt al zeven tien jaar in de dropfabriek. Zijn eerste dropje vond hij verre van lekker. 'Drop is typisch Neder lands', zegt de uit Marokko afkom stige produktiebegeleider. 'Inmid dels ben ik er aan gewend. Nu ga ik naar de hagelfabriek. Ook een echt Nederlands produkt. Maar ja, we zijn hier ook in Nederland hè.' Ahmed Khamlichi (I) en Jelle Lamain We hebben er per 1 maart ruim duizend nieuwe collega's bij. Ze werken in de winkels van Jamin, het bekende zoetwarenbedrijf dat Ahold heeft overgenomen van Goudsmit nv. Jamin is lid ge worden van de groep Speciaalzaken Ahold SpA waartoe ook Etos, Gall& Gall, De Tuinen, Ter Huurne en Pragmacare behoren. Graag verwelkomen we op deze plaats onze nieu we Jamin-collega's. In hun directe werksituatie verandert weinig, maar toch zullen ze gaandeweg merken dat er vanuit Ahold impulsen uitgaan om de Jamin-winkels verder te verbeteren. Ook zul len ze binnen de SpA-groep gaan samenwerken. Voor SpA betekent de komst van Jamin de toevoe ging van een nieuive kernactiviteit (zoetwaren) en tevens een verdere versterking van zijn positie op de markt voor speciaalzaken in Nederland. In Flitsen zullen we uiteraard regelmatig aandacht besteden aan de ontwikkelingen en de mensen bij Jamin, zoals in dit nummer al duidelijk wordt. Hoofdredactie Flitsen Het koelgedeelte van het splinternieuwe gecombineerde distributiecentrum m Zaandam is klaar. Vorige week hebben de distributie-activiteiten van de Centrale Slagerij, de Groentecentrale en de afdeling Vers van het Regionaal Distributiecen trum er hun intrek in genomen. Een nieuwe werkplek voor 250 medewerkers. De overige 750 medewerkers verhuizen in de loop van de zomer naar het nieuwe DC. mengebracht, houdt nog niet in dat de filialen alle gekoelde goederen voortaan in één zending krijgen aangeleverd. Er zal stap voor stap naar deze zogenaamde geïnte greerde levering worden toege werkt. In eerste instantie zullen de goederen van Groentecentrale en Centrale Slagerij nog afzonderlijk worden aangeleverd. Echter niet op pallets, maar in rolcontainers en rollies, rolcontainers zonder hek werk. 'Het voordeel hiervan is dat de aangeleverde goederen door de filialen sneller en gemakkelijker verwerkt kunnen worden', aldus regionaal distributiemanager Jan van Kleij. De koelartikelen van het Regionaal Distributiecentrum zul- Het is niet toevallig dat koel' als eerste de overstap naar het nieuwe complex in Zaandam heeft ge maakt. De Groentecentrale in Be verwijk kampte met ruimteproble men, net als het koelgedeelte van het Regionaal Distributiecentrum en de Centrale Slagerij in Zaan dam, die bovendien behoorlijk ver ouderd was. 'Alledrie waren hard aan nieuwe huisvesting toe', zegt Henk van Zanten, manager van de Verscentrale.Het feit dat alle koel- activiteiten onder één dak zijn sa- len vooralsnog wel op pallets wor den aangeleverd. Dat verandert be gin juli, wanneer de wasmachine van het Retourencentrum in ge bruik wordt genomen.' Met de geïntegreerde belevering wordt begin mei een begin gemaakt. Voorlopig alleen met de produkten van Centrale Slagerij en Groente centrale. Er wordt aan gewerkt de koelartikelen van het Regionaal Distributiecentrum daar na de zo mer aan toe te voegen. 'Ook hier be wandelen wij de weg van de geleide lijkheid. Aanvankelijk zullen 108 fi lialen gecombineerd vlees en groente ontvangen. Gaandeweg wordt dit aantal opgevoerd. Na de zomer ontvangen de eerste winkels naast vlees en groente ook de koel- produkten van het RDC', aldus Van Kleij. Tegen het einde van het jaar zullen die filialen in volle omvang kunnen profiteren van de voordelen van het gecombineerde DC. Van Kleij somt die voordelen voor alle duidelijk heid nog eens op. De filialen krijgen minder auto's aan de deur. Ze krij gen de goederen in één keer als goed verwerkbare porties op rolcontai ners en rollies aangeleverd, waar door de koelketenbewaking nog ver der kan worden opgevoerd. De koel artikelen worden nu nog drie keer per weekbeleverd met een leadtime - de tijd die verstrijkt tussen bestel ling en levering - van 36 uur. Wij kunnen dit opvoeren tot een beleve ring van zes keer per week met een leadtime van 24 uur. Met andere woorden: de filialen bestellen van daag voor afleveren morgen. En ten slotte zal het ruimtebeslag in de winkelmagazijnen een stuk kleiner worden, want de retourenstroom wordt hierdoor eveneens vaker meegenomen.' Meer dan zeshonderd Etos-mede- werkers bezochten vorige maand een van de vijf speciale trainings avonden over hoest- en verkoop techniek. Tot de cursusleiders be hoorde tv-dokter Gijs van de Bruin- horst, die de cursisten onder andere het verschil tussen ver schillende soorten hoest leerde. Or ganisator Luuk de Jong van Etos: Deskundig advies is een van de produkten van speciaalzaken als Etos. Met dit soort bijeenkomsten proberen wij onze deskundigheid te vergroten. En met succes. Uit en quêtes blijkt dat het aanslaat.' Onlangs rondde de afdeling Winkeltechniek van Albert Heijn een project af waarbij werd gekozen voor één reinigingsprodukt en één onderhoudsmethode voor de schoonmaak van vloeren in alle filialen. Daarmee werd een eerste stap gezet om te komen tot meer eenheid in het schoonmaakonderhoud. Inmiddels heeft deze eer ste fase een vervolg gekregen. een winkel met meer dan veertig duizend bezoekers per week elke dag aan de bak kan.' TSfederland wordt opgedeeld in re gio's, waarbij één schoonmaakbe drijf een aantal filialen in het pak ket heeft', zegt projectleider Her man Oosterhof. Het is jaren zo geweest dat enkele honderden schoonmaakbedrijven ingescha keld werden.' Door het aantal schoonmaakbedrijven terug te brengen wordt het schoonmaaksys- teem beter beheersbaar. Oosterhof geeft een voorbeeld: Wanneer nu een nieuw filiaal in een bepaalde regio wordt geopend, is direct dui delijk welk bedrijf het schoonmaak onderhoud voor zijn rekening neemt. In het verleden moesten we dan elke keer offertes laten maken.' Er is ook een aantal basisafspraken gemaakt. Zo is een norm vastge steld voor de regelmaat van het schoonmaken van de vloeren. Ha zevenduizend bezoekers moet een vloer worden onderhouden', vertelt Oosterhof. Het kan dus voorkomen dat een klein filiaal één keer in de twee weken wordt schoongemaakt. Terwijl het schoonmaakbedrijf van Oosterhof hoopt de eenheid in het schoonmaakonderhoud over enkele maanden in heel Nederland te heb ben geregeld. In het verlengde van dit schoonmaakproject wordt ook gekeken naar een nieuwe methode voor het dagelijkse droge onder houd. In twee filialen loopt een proef waarbij de winkelvloer niet meer geveegd wordt, maar gewist. 'Vegen geeft stofvorming. De wis- methode werkt met stofabsorberen- de doeken.' Over de invoering van dit systeem zal in de komende maanden worden beslist.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3