VROEGER BEDRIJFSLEIDER, NU EIGEN BMS üoeïe Jarers Wieneer Kakte Snertverhaa! 4 en S, ©fwel Veer en Vief -AHOLD FLITSEN MAART 1993 .jagBEESSBi Henk Bokkers Esther en Roland Rens Zeven bedrijfsleiders van Etos maakten vorig jaar een overstap naar de succesvolle franchise- organisatie. Ze kochten hun eigen filiaal en zet ten de Etos-formule als zelfstandig ondernemer voort. Onder hen Henk Bokkers uit Leusden en Roland Rens uit Brachten. Hoe hebben zij de overstap ervaren? Henk Bokkers was op 22 juni 1992 de eerste Etos-bedrijfslei- der die franchisenemer werd. Zijn winkel ligt in het winkel centrum Hamershof in Leusden. De overstap was niet eenvoudig. Tranchisenemer worden houdt meer in dan je vaste dienstver band opzeggen en jezelf vrije on dernemer noemen', verzekert Bokkers. Toen hij eind 1991 voor het eerst van de plannen hoorde om filialen te verzelfstandigen dacht hij: 'dat is niks voor mij.' Maar zijn filiaal was door Etos uitverkoren om franchisevesti- ging te worden. Na rijp beraad besloot Bokkers de overstap toch te maken. 'Mijn vrouw en kinde ren zijn daarbij doorslaggevend geweest. Zonder hun steun was ik er nooit aan begonnen', ver telt hij. Zijn vrouw werkt 15 tot 20 uur per week mee in de zaak. Zijn dochter werkt mee in de va kanties. De combinatie van het vrije on dernemersschap met de sterke Etos-formule bood Bokkers ge noeg mogelijkheden. Hij kan bij voorbeeld makkelijker op de be hoeften van de lokale markt in springen. 'Het is een markt die ik goed ken, want ik ben geboren en getogen Leusdenaar.' Bok kers breidde onder meer het as sortiment homeopathische mid delen uit. En hij organiseert cos- metica-avonden. Acties die di rect terug te vinden zijn in de omzetcijfers. Sinds Bokkers ei gen baas is, is de omzet van de winkel met 35% gestegen. Daar staat dan wel tegenover dat hij gemiddeld zo'n 50 uur per week aan het werk is. 'Maar ik kan wel meer tijd besteden aan mijn eigenlijke vak: verkopen. De ad ministratie en het beheer van de winkel laat ik zo veel mogelijk over aan de boekhouder die ik heb ingehuurd.' Door de langere werkdagen heeft Bokkers zijn lidmaatschap van de plaatselijke Oranjever eniging moeten opzeggen. Maar dat had hij er graag voor over. 'Ik zou niet meer terug willen', benadrukt hij. 'Ik heb 29 jaar bij Ahold gewerkt. Eerst bij Albert Heijn en de laatste 9 jaar bij Etos. Dat waren mooie jaren. Het is niet niks om dat achter te laten. Maar ik heb ontdekt dat het vrije ondernemersschap me toch beter ligt dan een vast dienstverband. 'Veel vrijheid.' Franchisenemer Roland Rens aarzelt geen moment als hem naar het voordeel van het zelf standig ondernemersschap wordt gevraagd. Rens is nu ruim acht maanden eigen baas in het Etos-filiaal aan de Noorder- buurt in het Friese Drachten. In dezelfde winkel was hij daarvoor anderhalf jaar bedrijfsleider. 'Bij Etos wisten ze dat ik dol graag voor mezelf wilde begin nen. Ik het dit pand als bedrijfs leider zelf opgezet, dus was het logisch dat ik hier van start ging. Als franchisenemer heb ik nu de nodige vrijheid. Er is bijna niemand die me op de vingers kijkt.' In juli 1992 werd de win kel, die Rens samen met zijn vrouw Esther en vier medewerk sters runt, heropend. De omzet schoot als een raket omhoog. 'Terwijl ik het als bedrijfsleider toch niet slecht deed, haalden we vorig jaar 30% meer omzet. Hoe dat komt? We proberen de winkel een stuk toegevoegde waarde te geven op het gebied van sfeer, aankleding en de om gang met klanten. Dat lukt ken nelijk.' Door het organiseren van speciale actiedagen waarop informatie wordt verstrekt door manicures, pedicures en schoon heidsspecialistes probeert de on dernemer klanten aan zich te binden. "Binnenkort houden we een dag speciaal voor de jeugd, over make-up en jeugdpuistjes. Ook hebben we regelmatig de monstraties van cosmeticahui- zen in de winkel.' Door het opnemen van artikelen in het assortiment die in andere Etos-winkels vaak niet te krij gen zijn, probeert Rens tegemoet te komen aan de wensen van zijn klanten. En als zelfstandige heeft hij nu ook de mogelijkheid om te adverteren in plaatselijke kranten. Klanten krijgen een stempelkaart. 'Bij iedere tien gulden die ze besteden krijgen ze een stempel. Is de kaart vol dan krijgt de klant een parfum.' Rens ziet eigenlijk alleen voor delen van het eigen-baas zijn. 'Wat ik vroeger als bedrijfsleider in vijf dagen deed, kan ik nu ver spreiden over zes dagen. Het enige nadeel is misschien dat ik alleen op zondag vrij ben.' Cre atief moet je als eigen baas wel zijn, zegt Rens. Om zijn naams bekendheid te vergroten organi seerde hij begin dit jaar een wed strijd onder het Drachtster pu bhek waarbij meneer Kaktus (Peter Jan Rens) geïmiteerd moest worden. Roland Rens: 'Twee dames hadden zich ver kleed en lagen de hele nacht voor de deur om de beauty case ter waarde van 175 gulden als beloning te krijgen. Het leuke is dat iedereen nog praat over die actie en Etos- Rens bekend is geworden in Drachten.' Met een 9 voor de gebruikte ingrediën ten, een 8 voor de smaak en een 8 voor de dikte won de erwtensoep van me vrouw Doorduijn uit Den Haag de 'snertwedstrijd' die AH-filiaal De Stede onder de klanten had uitgeschreven. Bedenker en enig jurylid was Gerrit Bekker, verkoper op de groenteafde ling. Hij bouwde een display met beno digdheden. Rookworst, knolselderij, spliterwten, alles wat een echte snert nodig heeft. Veertien dagen lang kon den klanten hun zelfgemaakte erwten brouwsel inleveren. Meer dan twintig gevulde potten en pannen dongen mee naar de beker en de bloemen. Gerrit Bekker proefde alle soep. 'Ik ben vrijge zel', zegt hij. 'Ik heb een week niet hoe ven koken. Fantastisch. Ik denk dat ik snel weer zoiets doe. Dan met stamp potten ofzo.' De Haagse groenteman lette op ingrediënten, smaak en dikte. 'Erwtensoep', zegt hij, 'daar moet de le pel rechtop in blijven staan.' De des kundige trof tussen de inzenders ook zogenaamde 'doorkijksoep, waar je de groenten zelf bij moest bedenken'. Die vielen af. Uiteindelijk won de soep van mevrouw Doorduijn. 'Met kop en schouders', zegt Bekker. In zijn jury rapport schreef hij: 'Het enige dat ont brak (buiten de schuld van mevrouw Doorduijn) was een laag sneeuw en vorst.' De 74-jarige winnares haalde de basis voor de soep uit een recepten boekje van Albert Heijn uit 1982. 'Maar 'Er hebben al een paar mensen gebeld', zegt ze. 'Om het recept te vragen.' Emile Rutten is Area Administratie In structeur met als thuisbasis areakan- toor Tilburg. Maar Emile Rutten is ook nummer 5 van de tweekoppige cabaret groep Veer en Vief. Nummer 4 is Wiebe de Vries. De twee Limburgers kennen elkaar van een recreatief volleybal clubje, waar 4 en 5 de rugnummers wa ren. Op een feestavond zouden zij iets leuks doen, maar voor ze het wisten schreven ze een avondvullend pro gramma. 'Dat is nu zo'n tien jaar gele den', zegt Emile. 'Inmiddels zijn we toe aan ons zesde cabaretprogramma. Maar we zijn nog steeds amateurs van het zuiverste water.' Eind januari ging in de Stadsschouwburg van Sittard het nieuwste programma in première. We derom in Limburgs dialect. 'Enne...?' is de titel. Het wil zoveel zeggen als: 'Hoe is het?' Onder de vierhonderd mensen bevond zich ook AH-collega Dick Nij- land, die werkt op areakantoor Zwolle. "Voor een noorderling als ik is het moei lijk te verstaan', schreef hij aan Flit sen. Toch heb ik me verschrikkelijk vermaakt.' Dat komt misschien door de theatervorm die de de twee Limbur gers hanteren. "We maken gebruik van alle mogelijkheden van het theater. Mooie decors, mooi licht, mooi geluid. We willen niemand imiteren, gewoon op onszelf lijken.' In elk programma houden de twee cabaratiers, die zelf al lebei gek zijn op Herman van Veen, tien minuten open voor actuele dingen. 'Als er iets gebeurt in de wereld en we willen daar iets over zeggen, moet dat kunnen', zegt Emile. "We willen de mensen een fijne avond bezorgen, maar ze ook iets meegeven. Niet moralise rend, van zó moet het, maar meer filo sofisch. Om over na te denken.' Over Albert Heijn gaan de programma's niet. Wel liet Emile zich eens inspire ren door een promotionele actie in het AH-filiaal in Kerkrade, waar hij des tijds assistent-bedrijfsleider was. 'We zijn toen met een groep prijswinnaars een dag op pad geweest naar de opna mes van de Honeymoonquiz. Wat je dan allemaal meemaakt. Dat leverde een mooie sketch op.' Veer en Vief speelt 'Enne...?' nog het hele jaar in verschillende theaters in Limburg. 'Ook deze keer zult u zichzelf (en an ders wel uw bumman) herkennen in de verschillende typetjes en situaties...' je moet het naar je eigen smaak afma ken. Ik heb er een spaans pepertje door heen gedaan. Dat is een beetje pittig en heeft heel veel vitamines.' Bij de prijs uitreiking ontving de trouwe AH- klant ('Ik kom er al vijftig jaar') een beker, die op een tafeltje in de kamer staat. Ook stond haar foto in de lokale krant. Mevrouw Doorduijn Emile Rutten

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2