MEEPlSfEN MIGS NEE...MOETI ji ?.W 'Di DENKTANKS TOEKOMST VIN OR'EN ■i 01-C0NVENTIEDAG STEMMEN! 01 GILL GELL WINT RECTIFICATIE C0RN1EUWS Zet meer dan driehon derd mondige mensen in één zaal en je mag wat vuurwerk verwachten. De interruptiemicrofoon stond eind vorige maand dan ook wijd open tijdens de eerste QR-conventiedag. Zittende OR-leden, kandidaten en bestuurders kwamen 25 februari naar de Central Studios in Utrecht om de start van de verkiezings campagne mee te maken en er te discussiëren over de vraag 'Heffen we de OR op, of kiezen we een nieuwe?' Onder leiding van de journalisten Marjolein Uitzinger en Hans Zoet werd het belang van goede medezeggenschap onder streept. Meepraten mag, nee...het moet zelfs, ledereen vaart wel bij goede medezeggenschap. Het ma nagement dat weet of er voldoen de draagvlak is voor besluiten, de werknemer die weet dat zijn stem gehoord wordt. OR-leden als Gerhard Visschedijk van Marvelo en Henk Fikke van Albro bena drukten dat eveneens. 'M'n colle ga's vroegen altijd aan mij: Henk, hoe zit dat? Kun jij dat niet eens navragen? Als OR lid sta je midden in het bedrijf. Je weet veel meer. Ik hoor waar mijn collega's mee zitten en kaart het aan bij de bestuurder.' MSTIG 'Informatie van beneden naar boven krijgen', dat vinden ook de bestuurders de taak van de OR. SpA-directeur Chris van den Broek ('Ik heb jaren geleden ook aan de andere kant van de tafel gezeten') bracht een onderzoek naar werk druk in herinnering dat was aan gekaart door de OR van Etos. 'Als gevolg van het onderzoek is de werkdruk verminderd en zijn de prestaties verbeterd.' Directeur Teun Winkel van Marvelo, net als de leden van 'zijn' OR getooid met hoge hoed, durfde te zeggen wat tot die tijd nog niet was uitge sproken: 'Een OR moet lastig zijn'. 'En zijn ze lastig vroeg?' vroeg Marjolein Uitzinger prompt. 'Ja', gaf Winkel onomwonden toe. KWALITEIT De kwaliteit van het OR-werk is de laatste jaren een steeds heter hangijzer. COR-voorzitter Geert Haanappel refereerde er al aan in zijn openingsspeech en ook de rest van de dag kwam het on derwerp verschillende malen te rug. De bestuurders hadden het over het correct overbrengen van informatie, kandidaten over hun opleiding en de OR-leden Ruud Beumer (Meester) en Peter Valk (AH) voerden een discussie met de bestuurders Jan Andreae (AH) en Chris van den Broek (SpA) over carrièreperspectieven van OR- leden. Vanuit de zaal werd gere ageerd dat er te weinig werd ge daan met de persoonlijke ontwik- je jaren in voor de medezeggen schap binnen je bedrijf. Die tijd kun je niet steken in het verder komen in je baan. Maar het OR werk betekent niet dat je stil keling die OR-leden tijdens hun staat. Integendeel. Met die opge- zittingsperiode doormaken. 'Je zet dane kennis en ervaring kun je el ders binnen het bedrijf misschien goed werk verrichten. Het is zon de om daar niets mee te doen. Daar zou Ahold veel meer moge lijkheden voor moeten scheppen.' ADVIESBUREAU BOIT VOORSTELLEN VOO» MODEMMEI OPLEIDEN e doelstelling en strategie van Ahold OR'en sluiten a steeds minder aan bij de doelstelling en strategie van Ahold.' Dat is één van de conclusies die het organisa tie-adviesbureau Looten de Sonnaville trekt na drie jaar samen werking met de Ahold-ondernemingsraden. 'De maatschappij is drastisch ver anderd', zegt Frans Petra, hoofd van het Bureau Ondernemings raden, dat het adviesbureau op dracht gaf om met voorstellen te komen. 'OR'en zijn daarin achter gebleven. Ze functioneren vaak nog op traditionele wijze.' Jacques van Aernsbergen van het adviesbureau, bevestigt dat. 'Zaken als bedrijfsanalyses en toe komstvisies krijgen binnen de OR'en onvoldoende aandacht. Daardoor ontstaat een situatie waarin OR'en en bestuurders wel met elkaar praten, maar niet com municeren.' Door een achterstand lopen OR'en het gevaar geen volwaardig gesprekspartner meer te zijn. Het belang van de mede zeggenschap neemt af. Daarom willen Van Aernsbergen en Petra toe naar een modern vormge geven ondernemingsraad, waarbij vraagstukken niet meer worden benaderd vanuit het idee: wie heeft zin, wie vindt het inte ressant, maar vanuit projectgroe pen met gericht opgeleide des kundigen. Het opleidingstraject zal, veel meer dan vroeger, afge stemd worden op de individuele behoeften van OR-leden. DENKTANKS 'De voorzitter en secretaris wor den in onze voorstellen een ma nagementteam', legt Van Aernsbergen uit. 'Zij zullen moeten worden opgeleid in het aansturen van een projectorga nisatie. Daar heb je heel andere vaardigheden voor nodig dan bij het opstellen van de agenda en het uitschrijven van notulen.' De traditionele commissies worden omgebouwd tot studie- en ont wikkelgroepen, die moeten fun geren als denktanks. Advies- en in- stemmingsaanvragen, evenals initiatieven van de OR worden be handeld door projectteams. Zo'n projectteam bestaat dan uit leden van de verschillende commissies. Het gaat er om verder te kijken dan de eigen neus lang is. PLATFORMS Het adviesbureau constateerde ook dat er onvoldoende wordt sa mengewerkt tussen de diverse OR'en van Ahold. 'Iedere OR zit opnieuw het wiel uit te vinden', zegt Van Aernsbergen. 'We willen dan ook themacursussen gaan geven, waarbij de commissies van alle ondernemingsraden aanwezig zijn. Zo kunnen ook platforms worden gevormd waarin kennis wordt overgedragen.' De OR'en moeten bovendien meer kennis gaan vergaren bij specialisten bin nen Ahold. 'De grootste bron van kennis zit in je eigen organisatie', stelt Van Aernsbergen. Door de nieuwe organisatie van onderne mingsraden en de wending in het opleidingstraject willen Petra en Van Aernsbergen uiteindelijk de kwaliteit van de OR-leden en dus van de medezeggenschap verbete- Op 24 maart kiezen Ahold-me- dewerkers hun OR-leden. Stev ige verkiezingscampagnes zijn daar de afgelopen weken aan vooraf gegaan. Daarbij is met nadruk gewezen zijn op het grote belang van goede me dezeggenschap voor een be drijf als Ahold. De onderne mingsraden zijn de schakels tussen op de werkvloer en de bestuurders. Zit u iets dwars met betrekking tot het werk, zijn er belangen in het ge ding... Dan is het goed dat er mensen zijn die daarvoor wil len staan. Ga daarom stemmen en kies voor medezeggen schap. Er is lange tijd gestreden om zoveel mogelijk kandidaten te krijgen voor de OR-verkiezin- gen. Keus betekent immers datje voor de beste kunt kiezen. Tijdens de OR Conven tiedag ontving de OR van Gall Gall de verkiezingstrofee voor het behalen van maar liefst 37 kandidaten voor 15 zetels. Daarmee won de relatief klei ne OR het met één kandidaat van een veel grotere OR als AH Operations die met 36 kandi daten 27 zetels moeten vullen. Zag het er aanvankelijk naar uit dat de nieuw in te stellen OR'en van De Tuinen en Ter Huurne er niet zouden komen, in de laatste week van de kan didaatstellingsperiode kwa men toch respectievelijk 5 en 7 kandidaten op de lijst te staan. In totaal zijn er 258 kandida ten. Ze zijn als volgt verdeeld: Gall Gall, 37, AH Operations, 36, AH Distributie, 35, GVA, 26, AH Vers, 25, Meester, 18, Albro, 17, Etos, 16, AH Hoofdkantoor, 14, Marvelo, 11, Ter Huurne, 7, Ahold Centrale Diensten, 6, De Tuinen 5, Ahold Vastgoed, 5. In Flitsen-februari stond een fout in het artikel over de re geling van de vervangingstoe slag. Voor de juiste regeling verwijst de OR Operations naar het bericht Personeelsaangele genheden, dat supermarktma nagers inmiddels hebben ont vangen.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11