'Hoger onderwijs onderschat functie detailhandel niet meer9 Professor Wim van der Ster over vijfjaar Distributiekunde De detaillist heeft een eigen filosofie, maakt eigen keuzes, ontwikkelt een eigen beleid Hoger niveau Praktisch tintje Goudhaantjes 'Bij AH worstel je met het probleem dat je gewoon niet alles meer in één winkel krijgt Evangelist 'De onderschatting van de detailhandel in het onderwijs is de laatste jaren verdwenen. Detailhandel, distributie - het wordt nu gezien als relevante factor in het economische verkeer. Daar ben ik tevreden over. Vak met toekomst Ah ik goede jongelui zie, sein ik P&O wel eens in' CeenliLvo AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1993- Met voldoening kijkt profes sor Wim van der Ster terug op het eerste lustrum van zijn hoogleraarschap aan Nijenro- de, de Universiteit voor Bedrijfs kunde in Breukelen. Sinds het stu diejaar bekleedt hij er de Albert Heijn-leerstoel voor Distri butiekunde. Zelf noemt Van de Ster het vak overigens liever retail marketing trade marketing. Be halve over de naamgeving heeft hij weinig te klagen. Of het zou over tijdgebrek moeten zijn. Van der Ster doceert één dag per week op Nijenrode. Hij combineert zijn hoogleraarschap met zijn functie als stafdirecteur Beleidsontwikke ling en Marktonderzoek bij Albert Heijn. De leerstoel Distributiekunde werd door Ahold ingesteld bij gelegen heid van het honderdjarig bestaan van Albert Heijn, met als doel de uitwisseling van kermis over de functie van de detailhandel op een hoger niveau te brengen. Tot dan toe, legt Van der Ster uit, werd de detailhandel in het klassieke we tenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs altijd onderbe licht. 'Het leek wel ouderwetse handelskennis zoals we dat vroe ger op de HBS kregen. De benade ring was zeer instrumenteel. De detailhandel werd vooral gezien als een instrument voor fabrikanten om produkten bij de consument te krijgen.' Maar vandaag de dag gaat het in de detailhandel allemaal wel wat professioneler toe. De detaillist heeft een eigen filosofie, maakt ei gen keuzes, ontwikkelt een eigen beleid. Daarvoor begrip kweken bij zijn studenten beschouwt professor Van der Ster als zijn voornaamste opgave. Hij behandelt met hen in zijn les sen positioneringsstrategieën, de marketingmix (prijs, produkt, plaats, presentatie, promotie, per soneel), de relatie tussen handel en industrie, account en category ma nagement. Dat doet hij voor een deel aan de hand van praktijkge vallen (cases). Van der Ster: 'Onze cursus is academisch, maar met een zeer praktisch tintje. Dat maakt de cursisten in het bedrijfs leven goed inzetbaar. Hun basis kennis geeft ze een vlotte start. Je ziet dat sommige bedrijven zulke mensen bewust van Nijenrode ha len. Van der Ster was bij zijn aantreden als hoogleraar in een voor Neder land volstrekt nieuw vak gedwon gen zijn eigen lesprogramma te ontwikkelen. Inmiddels is de opzet van zijn lessenpakket redelijk be proefd, meent hij. 'Ik heb een rede lijk goed afgerond, degelijk pro dukt.' Wat niet wil zeggen dat het klaar is. Een open oog voor wijzi gingen in de markt is noodzakelijk. Zo behandelt hij ook actualiteiten als de versnippering van consu mentengedrag en de problemen en keuzemogelijkheden van de detail list die erop in wil spelen. 'Bij Al- bert Heijn worstel je met het pro bleem datje gewoon niet alles meer in één winkel kan krijgen. Dan kun je, gebruikmakend van je merk naam, meer soorten winkels ope nen. Zo'n kwestie kim je zowel hier op het hoofdkantoor behandelen als met de studenten. Uit die wis selwerking komen soms heel aardi ge dingen.' Inmiddels hebben de afgelopen ja ren zo'n 300 Nijenrodianen in de collegebanken voor Van der Ster plaatsgenomen om vertrouwd te worden gemaakt met marketing van fabrikant naar detaillist en van detaillist naar consument. Een deel van hen heeft de aldus verwor ven kennis inmiddels in het beroep kunnen aanwenden. Wim van der Ster: Weel zijn terechtgekomen bij detailhandelsbedrijven - Vendex, Unigro, de Bijenkorf - of merkar tikelfabrikanten als Heineken, Nutricia, Verkade en Procter Gamble.' Ahold zelf vaart er overigens ook wel bij. 'Elk jaar zijn er wel een paar goudhaantjes die bij ons te rechtkomen', vertelt Van der Ster. 'Als ik goede jongelui zie, sein ik de afdeling Personeel Organisatie wel eens in, of ik adviseer de stu dent zelf contact te zoeken. Maar ze gaan ook naar concurrenten. Die vrijheid heeft iedere student na tuurlijk.' Distributiekunde is op Nijenrode een keuzevak voor laatstejaars. Dat betekent dat niet iedere stu dent Bedrijfskunde tijdens zijn stu die wordt geconfronteerd met de- tailhandelsmarketing. Van der Ster vindt dat niet bezwaarlijk. 'Ik ben geen evangelist, ik hoef niet ie dereen te bekeren.' De studenten komen zo ook wel; zijn colleges trekken altijd meer studenten dan er plaatsen zijn. T)istributiekunde is ooit een jaar verplicht geweest, maar dan krijg je ook studenten die niet gemotiveerd zijn. Nu krijg je mensen die het wèl leuk vinden. Ik doe het toch ook een beetje voor m'n lol.' Een deel van dat plezier haalt Van der Ster uit de reacties op zijn cur sus. Jaarlijks studeren twee of drie studenten bij hem af, velen erken nen nooit te hebben geweten dat 't vak zo interessant was en dat er zo veel in omgaat. Uit het bedrijfsleven is de respons goed. 'Alleen Ab Heijn heeft nog wel eens kritiek. Het is 'm nog niet uitgebreid genoeg. Hij zou willen dat het hele programma over de tailhandel of distributie gaat. Bin nen de context van Bedrijfskunde denk ik dat de detailhandel zijn rechtmatige plaats heeft gekregen. Studenten met belangstelling er voor kunnen zich er redelijk in ver diepen.' Van der Ster is inmiddels begon- nen aan zijn zesde jaar als hoogle raar. Vijf jaar terug werd hij aange steld voor drie jaar, met een optie op nog eens drie jaar. Of hij bijte kent is nog onduidelijk. Hij zegt geen behoefte te hebben om te stop pen, maar wijst er tegelijkertijd op dat de leerstoel niet persoons- of AH-gebonden is. Dat Distributiekunde een vaste plek heeft veroverd, staat volgens hem buiten kijf. 'Dat is natuurlijk niet alleen mijn verdienste, maar ook die van mijn collega's.' Inmiddels kent de Universiteit van Amsterdam ook een leerstoel voor Distributiekunde, vernoemd naar Anton Dreesmann. De Erasmus- universiteit en de Rijksuniversiteit Groningen hebben het vak even eens in hun pakket opgenomen, net als de heao-scholen. Van der Ster: 'En ik zou er graag nog meer zien. Distributiekunde is een essentieel onderdeel van elke bedrijfskun- deopleiding. Dit is een vak met toe komst. Er zijn maar weinig secto ren waarin distributie niet van be lang is. Studenten daarvan een stuk kennis meegeven is geen luxe.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9