stel hersens is vindingrijk!' 7 Ik vind het mooi voor het bedrijf en mijn collega's' 'Zo'n idee stimuleert anderen ook om met ideeën te komen' *Van dat geld heb ik een stukje auto gekochf ever een opmerkelijke gedachten is diverse bedrijfsonderdelen depo- iderden ideeën. Vele daarvan ble- sbet bedrijf als de indieners fraaie sn selectie uit de ideeën en uitvin- Eurekah Theo van der Vegt, afdeling Zouterij, Meester: Joop Molenaar, lijnhaas banket, Albro: Dick Bergers, logistiek beheerder Albert Heijn: 'Ieder mens met een gezond stel hersens is vindingrijk', aldus Carlo i Koopman, voorzitter van de ideeënbuscommissie van Albro. Veel mensen hebben wel eens een goed idee. Maar de stap om je idee in de ideeënbus te gooien is vaak te groot. Wij proberen onze mensen duidelijk te maken dat een ogen- schijnhjk simpel idee het Ei van Columbus kan zijn.' De oogst aan ideeën wordt elk jaar groter. Nico Brandehof zag de stroom inzendingen fors toenemen toen hij in 1991 op het lumineuze idee kwam een AH-ideeënbusblad met de toepasselijke titel 'Eurekah' in de distributiecentra te versprei den. 'In 1990 hadden we 49 inzen dingen. Een jaar later telden we er al 84.' En ook bij Meester rammelt de gleuf van de bus steeds vaker. 'Dat komt omdat er nu ook in het werkoverleg aandacht aan wordt besteed', zegt Wil Smeenk. 'En ook onze directie stimuleert de ideeën bus krachtig. Het is een prima in strument om kwaliteit en produkti- viteit te vergroten. Het bedrijf, de werknemers en de uitvinders: ie dereen kan er z'n voordeel mee doen.' De portier bij Meester zegt: 'Moetje i bij Theo wezen? Heeft die weer wat uitgevonden?' Theo van der Vegt staat er in Wijhe om bekend. Hij I zag al meermalen een idee beloond. I Zijn idee om een rek te maken voor Coburger-platen vindt hij zelf zijn mooiste tot nu toe. Het rek, een soort fietsenstalhng, voorkomt dat de platen na het schoonmaken op elkaar worden gelegd, waardoor ze niet goed drogen en er, zoals hij zelf zegt, 'een luchtje aan zit'. 'Ik loop dan op de afdeling rond en denk: dat moet toch beter kunnen', zegt hij. 'Thuis ga ik dan zitten tekenen. Ik heb altijd ideetjes in m'n hoofd. Dat het uiteindelijk ook wordt uit gevoerd vind ik mooi voor het be drijf en voor mijn collega's.' Op de bake-offlijn, waar de gevulde koeken en rondo's in groten getale langs schuiven, zat één vervelende hindernis. Daar waar het deeg van de schuine kant het rechte vlak op glijdt vonden vaak beschadigingen plaats. Joop Molenaar kreeg een in geving en bedacht zogenaamde 'ge- leidepennen'. Die verkleinen de af stand die het deeg moet vallen en voorkomen op die manier een hoop 'breuk'. 'Eigenlijk is het een heel simpel idee', zegt hij. Tk heb thuis een mal gemaakt van hout. Ik heb het hier laten zien. John MacKay, die hier toen als monteur werkte, was zo enthousiast dat hij het idee direct uitwerkte. Sommige collega's moesten er wel aan wennen. Maar als ze zien dat het echt goed werkt, zie je het ze toch steeds vaker ge bruiken. En zo'n idee stimuleert ook anderen weer om met ideeën te komen.' Het grootste bedrag dat een ideeën buscommissie van Ahold ooit uit keerde was ƒ9860,-. Dick Bergers ontving dit geldbedrag in 1990 voor zijn idee om hemddraagtassen op rol te ontwikkelen. 'Ik heb er een stukje auto van gekocht.' De oud groenteman kende de praktijksitu atie. Losse, papieren zakjes die je over de hele afdeling terugvond en plastic zakjes die met het plak bandapparaat moesten worden dichtgemaakt. 'En dat plakband apparaat was altijd kapot', zegt hij. 'Er werden toen zo'n miljoen zakjes per week gebruikt. Veel klanten namen ook extra zakjes mee om thuis hun lunch in te verpakken of iets dergelijks. Met de hemddraag- tasjes wordt veel selectiever omge gaan.' De tasjes hebben nog meer voordelen. Het materiaal is drie keer dunner dan de oude zakjes. Je kimt ze dichtknopen. Het plak bandapparaat is daarmee overbo dig geworden. En ze nemen minder ruimte in beslag doordat ze op rol zitten. 'Ik zie de hemddraagtasjes nu bij supermarkten in heel Euro pa. Dan denk je toch: dat heb ik be dacht.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7