'leder mens met een gezon 'Dat mijn idee zoveel energie bespaarde, daar schrok ik zelf ook van' 'Het was in eerste instantie eigenbelang' 'Ik dacht: het is zo simpel; dat bedenkt Albert Heijn zelf wel' 6 Eric Stravers, elektrotechnisch specialist, Marvelo: Ahold-medewerkers beschikke rijkdom. In de ideeënbussen va neerden ze de afgelopen jaren ken bruikbaar en leverden zov voordelen op. Op deze pagina's dingen die in de prijzen vielen. Sjef van Boxtel, heftruckchauffeur, AH Distributiecentrum Tilburg: Anja Ketelaars, FMA, Albert Heijn 1469, Beuningen: Eric Stravers wilde aanvankelijk in het ketelhuis van de Pasta- en Hagelfabriek de storingen aan de koelinstallaties oplossen. Gaande weg ontdekte hij dat door het aan brengen van een PLC, een compu ter die de koelinstallaties kan in- en uitschakelen, veel preciezer met het energieverbruik kon worden omgegaan. Bovendien regelde hij ook het transportsysteem, waar- door alleen die hoeveelheid gekoeld pekelwater naar de afdelingen wordt gepompt, die door de afiie- mers in de fabriek wordt gevraagd, j 'Als je er eenmaal mee bezig bent, ga je steeds verder denken. Het is uiteindelijk een kick dat het zo goed functioneert. Maar dat mijn idee zoveel energie zou besparen, dat had ik niet verwacht.' -AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1993 De eerste ideeënbus van Ahold werd in 1946 bij Marvelo aan de muur geschroefd. In 1968 volgde Albro, in 1969 Meester. Tegen woordig kennen de meeste bedrijfsonderdelen een ideeënbus en een commissie die de inzendingen op hun waarde beoordeelt. Tien idee wordt veelal geboren uit onvrede met de werksituatie', ver telt Nico Brandehof, secretaris van de ideeënbuscommissie van Albert Heijn Distributie Logistiek. 'Het gaat vaak om aanpassingen van be staande werkmethodes. Sneller, veiliger, goedkoper, noem maar op. De ideeën liggen op allerlei gebied. Van energiebesparende maatrege len tot produktverbetering en alles wat ertussen zit.' 'De ideeënbus prikkelt de creativi teit van de werknemers', vindt Wil Smeenk, secretaris van de ideeën buscommissie van Meester. De cij fers van het Ideeëncentrum in Den Haag, waarbij zo'n 450 bedrijven zijn aangesloten, bewijzen zijn ge lijk. In 1991 sleepten werknemers in Nederland in totaal bijna 11 mil joen gulden aan beloningen in de wacht. Bij de werkmaatschappijen van Ahold werden in 1992 een klei ne 500 ideeën ingediend. Een groot aantal daarvan bleek bruikbaar. Rugklachten waren de aanleiding voor Sjef van Boxtel om een gebo gen hulpstuk te monteren op de handles van zijn heftruck. Daar door hoeft hij niet meer ver naar vo ren te reiken om de truck te bedie nen. 'Het idee ontstond dus in eer ste instantie uit eigenbelang', zegt de heftruckchauffeur. 'Ik heb het hulpstuk thuis gemaakt en reed er al een maand of vier mee rond. De jongens vroegen of zij ook zo'n ver lengstuk konden krijgen. Toen is het balletje gaan rollen. De Techni sche Dienst heeft opdracht gegeven om alle heftrucks ervan te voor zien. De fabrikant van de heftrucks is erbij betrokken en een fysiothe rapeut. Of ik trots ben? Ach, ik heb er zelf een hoop gemak van.' De Tower is de centrale computer in een Albert Heijn-filiaal. Hij regi streert gegevens van de kassa's, maar kan ook gegevens van tekst verwerking en de digi-weegschalen in de winkel opslaan. 'Als de Tower ermee uitscheidt, kun je de winkel wel sluiten', zegt Anja Ketelaars. Als Filiaal Management Assistent is één van haar bezigheden het rei nigen van de koppen waarlangs de tape loopt die alle gegevens opslaat. 'Net als bij een cassetterecorder heb je daar een reinigingstape voor', zegt ze. 'Daar moetje een los rolletje in doen dat je inspuit met reinigingsmateriaal. Dat rolletje wordt vervolgens weggegooid. Op een gegeven moment zijn je rol letjes dus op. Maar die kon je niet los bestellen. Je kreeg een complete set. Nieuw omhulsel, nieuwe rolle tjes, nieuw schoonmaakmiddel. Ik zat tot over mijn oren in de om hulsels. Die gaan jaren mee. Ik had er al eens over geklaagd bij de be drijfsleider. Toen heb ik het idee van de navulset in de ideeënbus ge daan. Maar ik dacht: het is zo sim pel. Dat hebben ze bij Albert Heijn vast al bedacht. Zo zie je maar.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6