WINKELEN BIJ GALL GALL IN HET DUITSE NORDHORN NOOIT GESLOTEN Walvis bij de beste tien 'Immer etwas besonderes Inslaan Voorheen sloegen we in bij een Duitse supermarkt, maar hier heb je veel meer keus Drukte 1323311 m Ruime keuze Dagje uit AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1993- Van het half uurtje extra winkelen in Nederland zal niemand in Ame rika onder de indruk zijn. Eerder zal men geamuseerd en verbaasd zijn door het stof dat de nieuwe openingstijd in Nederland doet op waaien. Een groot deel van onze su permarkten in Amerika is 7 dagen per week 24 uur per dag open. En de rest is meestal vanaf 7 uur 's ochtends tot 12 uur 's avonds open. Een manager van Giant Food Stores vertelde me dat het tot mid dernacht druk is in de Giant-win- kels. Daarna wordt het rustiger, maar om 5 uur 's ochtends komt de loop er al weer behoorlijk in. In de rustige uren worden de winkels be voorraad. Elke winkel heeft een full-time 'nacht-bedrijfsleider'. De andere nachtwerkers zijn meestal flexibel inzetbare part-timers. Het is hier vrij gewoon om naast je ge wone baan nog een extra part-time baan te hebben, bijvoorbeeld van 9 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts in de supermarkt. Door 24 uur open te zijn wil men de klant zo goed moge lijk van dienst zijn. Er wordt op die manier ook rekening gehouden met het feit dat het grootste deel van de vrouwen tegenwoordig werkt. Ik vind het zelf nog steeds een enorme luxe en ik maak dan ook dankbaar gebruik van de ruime openingstij den. Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) 'Jede zweite Flasche Wein, halbe Preis.' Onmisken baar een Duits reclamebord voor een slijterij in het Duitse Nordhorn. Maar het vertrouwde blauw-geel van Gall Gall geeft de Nederlandse bezoeker het ge voel dicht bij huis te zijn. Grenstoeris- ten slaan hun slag bij Gall Gall Nordhorn Als dan in onvervalst Twents ac cent bezoekers bij de filiaalchef in formeren waar de Berenburg staat, verdwijnt het gevoel de grens over te zijn, vrijwel helemaal. De slijte rij die Gall Gall vorige maand bij wijze van proef opende in het Duit se Nordhorn richt zich dan ook vooral op de Nederlandse consu ment. Die kan veel voordeel hebben van de BTW- en accijnsverschillen. Dat neemt niet weg dat er ook vele Duitsers zijn die de winkel met een bezoek vereren. rendeels afkomstig uit grensplaat sen als Denekamp, Hengelo en En schede, komen duidelijk met een ander doel: inslaan. Vanwege de korting, zoals Hetty Broecks uit Enschede vertelt. 'Het verschil in accijns is nogal groot tussen Duits land en Nederland. Dat merk je in de prijzen.' Samen met haar vriend slaat ze flink in. "Voorheen deden we dat bij een Duitse supermarkt, maar hier heb je veel meer keus. En wat belangrijk is: je kunt hier onze eigen merken kopen. Dus je hoeft niet met een onbekend Duits merk naar huis.' jenevers in te slaan. Muizer: "We hadden een actie waarbij we een Duitse mark gelijk stelden aan een gulden, zodat het voordeel voor de Nederlanders nog groter werd.' Gemiddeld bedraagt de 'korting' als gevolg van accijns- verschillen tussen de vijftien en twintig procent. De moeite waard om eens per maand even de grens We zijn er anderhalve week na de opening. Duitse consumenten kij ken voorzichtig rond, benieuwd hoe zo'n slijterij eruit ziet. Een drank winkel zoals Gall «Sc Gall is een nieuw fenomeen voor onze ooster buren, gewend als ze zijn hun bier en wijn in de supermarkt te kopen. De aanwezige Nederlanders, me- Het is druk in het filiaal, maar vol gens beheerder Rob Muizer is het nog niets vergeleken bij de ope ningsdagen. Toen was heel Twente zo'n beetje uitgelopen om in het goedkope drankenland likeuren en Projectleider Jeroen Verkerk bij de proeftafel over te wippen. Projectleider Je roen Verkerk zegt dat deze eerste Duitse Gall Gall vooral is ge opend om het omzetverlies in de vestigingen in Nederlandse grens plaatsen op te vangen. "Wij ver wachten dat door het prijsverschil veel mensen eens in de maand naar Duitsland komen. Het scheelt toch een gulden of twee op een fles jene ver en ongeveer drie gulden op een krat bier. Het nadeel voor veel mensen was alleen dat ze niet him eigen merken konden meekrijgen.' Nu het grenstoerisme verder toe neemt doordat door het wegvallen van de Europese binnengrenzen onbeperkt sterke drank mag wor den ingevoerd, was een proefvesti- ging van Gall Gall in een Duitse grensplaats volgens Verkerk volko men logisch. De administratieve rompslomp is groot, maar de prijs verschillen maken het toch nog in teressant. Meestal heb je door de week geen tijd, maar zaterdag komt het wel eens voor dat je een uurtje over hebt. Dan gaan we even naar Gro- nau of Nordhorn, onder meer om drank in te slaan. Het is goedkoper hè? Dan is het al snel de moeite waard om even in de auto te stap pen.' Welbeschouwd is er weinig verschil tussen de Duitse vestiging en de Nederlandse Gall Gall-winkels. Akkoord, 'Immer etwas besonde res', de letterlijke vertaling van de Nederlandse slogan die overal in de winkel prijkt, is overduidelijk ge richt op de Duitse bezoeker. Er is een proeftafel waar de klanten be paalde dranken kunnen proeven; iets wat in in Nederland niet is toe gestaan. En het aanbod van Duitse bieren is iets groter dan in Neder land. Maar de aanwezigheid van Berenburg, Ketel 1 en andere oer- Hollandse merken is duidelijk be doeld voor de Hollandse grenstoe- rist. Verkerk: 'Inderdaad, we rich ten ons in feite op de Nederlanders. Die moeten voor ons de omzet ma ken. Als daar veel Duitsers bijko men, is dat alleen maar meegeno men. De bezoekfrequentie zal hier waarschijnlijk lager liggen, maar het gemiddeld aankoopbedrag is hoger dan in Nederlandse vestigin gen. De twee part-time verkoopsters, Diane Loos en Bea de Groot, vinden de drukte wel prettig. "Bovendien is het wel leuk, die mix van Duitse en Nederlandse klanten. Maar je ziet nu al dat de Nederlanders veel meer voor jenevers en andere ster ke drank komen, terwijl veel Duit sers voor de wijn komen. Die zijn verbaasd over de ruime keuze. In de Duitse supermarkten bestaat het assortiment maar uit een stuk of acht variaties.' De kassa is in ieder geval ingesteld op de klantenmix. Niemand be hoeft vooraf geld te wisselen. Ter plekke rekent de kassa van mar ken naar guldens en andersom, zo als dat overigens bijna overal in Nordhorn mogelijk is. Mark Oude Groothuis, een klant uit Enschede, rekent af bij de kassa en rekent voor zichzelf uit dat de Berenburg, de liter Coebergh en de verschillen de kratten bier die hij zojuist heeft gekocht hem een besparing hebben opgeleverd van op z'n minst vijftien gulden. Het Hengelose gezin Evers is geat tendeerd op de winkel door de fol der die ze thuis door de brievenbus kregen. Een dagje uit naar Duits land combineren ze nu met het op halen van een doosje wijn en enkele flessen sterke drank. 'Ach, het is goedkoper en we zijn er nu toch', al dus mevrouw Evers. 'Wij winkelen lang niet elke week in Duitsland. Ahold-restaurant De Hoop op d'Swarte Walvis op de Zaanse Schans is door cardhouders van Diners Club Nederland gekozen in de top-10 van de beste restaurants van Neder land. De top-10 werd eind vorige maand bekendgemaakt. De le den van Diners Club hebben de restaurants genomineerd die naar hun mening uitblinken in kwaliteit, aankleding, sfeer en gastvrijheid. Walvis-directeur Arie Siliacus toonde zich bijzon der verheugd over de verkiezing van zijn restaurant. 'Meestal zijn het journalisten of instan ties die ranglijsten opstellen. Het unieke van deze verkiezing is dat we gekozen zijn door de gasten zelf; de mensen die de re kening betalen. Daar ben ik heel blij mee.' Aan de verkiezing in de top-10 is een prijs van 1000,- verbonden, bestemd voor de medewerkers. 'Yooral dankzij hun inspannin gen werden de restaurants geno mineerd', aldus Diners Club. De medewerkers van de Walvis heb ben het geld inmiddels in de per- soneelspot gedeponeerd. "Voor de jaarlijkse feestdag5, aldus Silia-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5