VEERTIG MEDEWERKERS MARVELO HERPLAATST DOOR VERHUIZING Instel tevreden over thuis televerkopen AH wint industributie- trofee Distributie De Tuinen naar Etos w Half uurtje Gepensioneerden- dagen 1993 Snuffelstages Goed weekend Piek WAO AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1993- Ahold-produktiebedrijf Marvelo verhuist dit voorjaar naar een nieuwe lokatie in Zaandam. De verhuizing gaat ge paard met verdere automatisering van produktieproces- sen. Bovendien wordt de dropproduktie niet voortgezet en worden administratieve handelingen gebundeld. Door dit alles vervallen tientallen arbeidsplaatsen. Van de 54 be trokken medewerkers zijn er inmiddels 40 herplaatst. Herplaatsingscoördinator Bert Hassink is al geruime tijd bezig met het vinden van nieuwe ar beidsplaatsen. Daarbij richt hij zich niet alleen op Marvelo en an dere Ahold-dochters, maar ook op bedrijven buiten het concern. Albert Heijn is vorige maand opnieuw winnaar geworden van de 'Industributie-trofee'. De prijs wordt jaarlijks door le vensmiddelenfabrikanten uit gereikt aan een supermarktor ganisatie. Andersom gebeurt hetzelfde. ('Industributie' is een samenvoeging van indus trie en distributie). Dit jaar de den 59 supermarktorganisaties en 140 fabrikanten aan de wed strijd mee. Albert Heijn won voor de derde keer. 'Het is een compliment voor onze hele commerciële organisatie', zei AH-directeur Krijn Dorsman in een reactie op de toekenning. 'On danks soms harde en zakelijke ver schillen met onze leveranciers, worden wij toch gezien als een faire en kundige partner.' De cijfers wer den gegeven op grond van vijf crite ria: vakmanschap, betrouwbaar heid, meedenken, efficiëntieverbe- tering en uitvoering van afspraken. Albert Heijn scoorde 7,75 op een schaal van 1 tot 10. Schuitema leg de beslag op de tweede plaats met 7,15 punten. Dit jaar zullen de Ahold-ge- pensioneerdendagen plaats vinden in de nazomer. In to taal rekent de organisatie op een kleine 4000 deelne mers. Verdeeld over 5 dagen zullen de gepensioneerden en vutters elkaar in een ge zellige en ontspannen sfeer kunnen ontmoeten. De exac te data zijn: 30 en 31 augus tus en 1, 2 en 3 september. Op dit moment is nog niet be kend hoe de verschillende opstapplaatsen over deze 5 dagen worden verdeeld. U wordt daarom verzocht om voorlopig die week vrij te houden. Zoals altijd wordt u te zijner tijd persoonlijk uitgenodigd en ontvangt u uitgebreide in formatie. Dan komt ook een speciaal telefoonnummer beschikbaar voor uw eventu ele vragen. Om aandacht te trekken maakte hij vorig jaar een periodiek met de toepasselijke naam 'De Brug' en stuurde dat naar de PZ-afdelingen van de Ahold-onderdelen in de om geving. 'Op die manier heb ik ze la ten weten dat ik aan het herplaat sen was. Ik heb er aardig wat reac ties op gehad.' Hassink regelt ook 'snuffelstages' bij andere bedrijven. 'Onze mensen gaan dan een dag of drie naar zo'n bedrijf om aan het werk te 'snuffelen'. Om erachter te komen of het wat voor ze is. We doen er alles aan om de medewer kers te herplaatsen. Die sociale houding past bij Ahold. We gaan zorgvuldig met mensen om.' Over succes heeft de herplaatsings coördinator vooralsnog niet te kla- Ecofarm, het distributiecen trum van De Tuinen, bestaat niet meer. Vanaf week 5 zijn de 400 eigen-merkartikelen gro tendeels ondergebracht bij het distributienetwerk van Etos. Een klein gedeelte wordt voort aan uitgeleverd via Pragma- care. Het Ecofarm-pand is sterk verouderd en zal worden ge sloopt. Het Haagse distributiecentrum, vroeger ook produktiebedrijf, had ingrijpend moeten worden ver bouwd om de groei van De Tuinen aan te kunnen. De samenwerking tussen de verschillende onderdelen van Speciaalzaken Ahold (SpA) was een kostenbesparende en snel lere oplossing. Bovendien wordt de bevoorrading van De Tuinen sterk verbeterd. De moderne distributie systemen van Etos en Pragmacare kunnen de groeiende distributie van De Tuinen zonder veel moeite inpassen. Het is zo goed als zeker dat de samenwerking binnenkort een vervolg zal krijgen in de vorm van een eigen distributiecentrum voor zowel Etos, als Etos België en De Tuinen. De winkels van De Tuinen zitten veelal in de buurt van de Etos-fïlia- len. De wagens die Etos bevoorra den hoeven dus nauwelijks van hun route af te wijken. In de toekomst zien de SpA-partners ook voordelen in het gezamenlijk inkopen van ar tikelen. In de afzonderlijke assorti menten zit een ldeine 'overlap'. Bert Hassink gen. Voor negentien van de betrok ken medewerkers vond Hassink werk binnen Marvelo. 'Ik confron teer de leidinggevenden in de fa briek voortdurend met de stand van zaken. Dat werkt prima. Vori ge week vrijdag bleek tijdens een gesprek met een chef dat iemand van mijn lijstje op zijn afdeling ge plaatst kon worden. Dan heb ik een zeer goed weekend.' Drie medewerkers konden bij an dere Ahold-bedrijven aan de slag, twee vonden een baan buiten het concern, zeven stapten in VUT en één ging met pensioen. Voor acht is de oplossing nabij. Op dit moment zoekt de coördinator nog werk voor veertien collega's. 'Ik ga ervan uit dat ik er minder dan vijf overhoud. Anders heb ik het niet goed ge daan.' In onze Albert Heijn-winkels begon het nieu we jaar anders dan anders. Natuurlijk, na de drukke decembermaand pakken we de gewo ne draad weer op. Maar per 4 januari 1993 waren de AH-winkels ook een halfuur langer open. Daar is ruim anderhalf jaar naar toe gewerkt. In deze Flitsen kunt u over de eerste ervarin gen lezen. Veel filialen melden dat er na zes sen nieuwe klanten komen die vooral gemaks- produkten kopen. Dat is een goede zaak. Uit eindelijk willen we onze klanten zo goed mogelijk van dienst zijn. Zij bewijzen ons im mers een dienst door in onze winkels hun boodschappen te doen. Tot nu toe hebben onze collega s in de winkel het halve uur extra openingstijd goed opge vangen. Ook dat is een goede zaak. Door flexibel samen te werken kunnen we veel aan. Dat blijkt maar weer. Hoofdredactie Flitsen Thuis blijven en toch werken. Dat doen sinds eind vorig jaar, bij wijze van proef, zes telefonisch verkoopsters van Instel in 's-Her- togenbosch, onderdeel van Grootverbruik Ahold. De proef ver loopt tot nu toe naar ieders tevredenheid. 'Een ideale manier van werken', vindt televerkoopster Karin Bosters. In overleg met het kantoor van In stel bepalen de thuiswerksters hun werktijden. Voor ze aan de slag gaan sluiten ze hun telefoon met een speciale code aan op de tele fooncentrale van Instel. Via een modem en een telefoonlijn in het huis van de televerkoopster wor den de bestellingen doorgeseind naar de hoofdcomputer. Karin Bos ters: 'Het is een ideale manier van werken. Ik heb twee jonge kinde ren. Op deze manier kan ik voor hen zorgen en daarnaast werken.' Gemiddeld werkt Karin Bosters tien tot twaalf uur per week. Op tij den die haar het beste uitkomen, namelijk als haar kinderen op school zitten. Eén keer per week gaat ze naar het kantoor in 's-Her- togenbosch, om een aantal admi nistratieve zaken af te handelen. instroom op den duur toch aan zienlijk worden beperkt', meldt verkoopdirecteur Jaap van Bame- veld, die indertijd het initiatief nam tot het thuiswerk-experi ment. Telewerk wordt ook door de over heid gestimuleerd. Op een eind vo rig jaar gehouden congres wees minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat op het afne mende woon-werkverkeer, wan neer telewerken op grote schaal kan worden toegepast. Maar er zijn meer voordelen. Zo zijn bij In stel twee thuiswerkers actief die voorheen in de WAO zaten. Door het telewerk zijn zij niet meer ge heel afhankelijk van hun uitke ring. 'Op die manier kan de WAO- Instel is zeer enthousiast over de proef met thuiswerksters. We kunnen nu makkelijker schuiven in het rooster. Als je eens iemand nodig hebt om een half uur langer te werken, kun je dat aan een thuiswerkster vragen', vertelt chef Televerkoop Martie Vermee. 'Klanten bellen vaak in pieken', legt ze uit. 'Tussen tien en half twaalf, bijvoorbeeld. Op de tele fooncomputer kunnen we precies zien of er veel klanten bellen. Op die momenten kunnen we een thuiswerker bellen en vragen om even bij te springen.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3