Klok Verlengde openingstijden Positief Toeloop Champagne-ontbijt Twee ballonnen komen verder dan één AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1993 twee keer per week een cursus, waarmee ik dan in de knoei zou komen'. Jitske vindt de verleng de openingstijden in het alge meen niet erg nodig. 'Ik vraag me af of je er meer omzet door haalt.' Filiaalmanager Van der Velde stemt hiermee in: *We hebben hier in de binnenstad veel ouderen en studenten als klant. De kantoren gaan hier bij na allemaal om half 5 dicht. Ik denk dat we hier in het noorden relatief minder tweeverdieners hebben dan in het westen.' Bij het AH-fïliaal Leidschen- dam in het winkelcentrum Leid- senhage constateren de mede werkers dat de klanten die vroe ger om tien over half zes de winkel binnendruppelden, nu om tien over zes binnenkomen. Koen Oldenbeuving, assistent afdelingsmanager Vers, heeft persoonlijk geen moeite met de langere openingstijden. 'Ik kan nu om zes uur rustig mijn bood schappen doen. Daar kwam ik vroeger nooit aan toe, omdat ik dan nooit voor zes uur klaar was.' Supermarktmanager Cor Zijl mans uit Roosendaal is tevreden over de resultaten in de eerste weken. 'Dagelijks hebben we nu al zo'n 50 klanten in het half urn- dat we langer open zijn. Dat geeft extra omzet. Vroeger flit sten mensen om vijf voor zes snel door de winkel om de aller noodzakelijkste dingen bij el kaar te graaien. Nu maken ze rustig hun keuze en nemen een biefstukje en een flesje wijn mee naar huis.' (vervolg van pagina 1) Wij hebben maar liefst 30 pro cent 'treinklanten'. Dat betekent dat het 's ochtends bij ons rustig is. Tussen de middag wordt het drukker, en aan het eind van de middag ontstaat er een topdruk te. Nu hebben we een half urn- langer om die drukte te verwer ken.' Voor de meeste medewerkers is half zeven geen probleem. John Traas: 'Omdat de grootste druk te altijd al plaatsvond aan het eind van de middag, werkten we toch al minstens tot tien over zes. Eigenlijk was iedereen dus al gewend om wat langer door te werken.' In de eerste week van het jaar, toen de winkel voor het eerst tot half zeven openbleef, was het na zessen vrij rustig. "Maar mensen vertellen het aan elkaar door', aldus John Traas. 'Al in de derde week hadden we onze twaalf kassa's open tot half zeven. We merken het ook duidelijk aan de omzet: die is flink gestegen, zelfs boven verwachting. Na zessen helpen we gemiddeld nog zo'n 400 klanten.' 'Het wordt wel laat', vindt Mar cel van Driel, tijdelijk full-timer op de groenteafdeling. 'Meestal ben je pas om tien voor zeven j weg en voordatje dan thuis bent en kunt eten... Niet dat ik dat heel erg vind, hoor. Als student ben ik gewend vrij laat te eten. En de vroege voorstelling van de film heb ik nog nooit gehaald, dus wat dat betreft verandert er niet veel.' Bij het AH-filiaal aan de Daalse- weg in Nijmegen heerst tevre denheid over de gevolgen van de nieuwe winkelsluitingstijden: de klanten reageren positief, er is meer omzet en de medewerkers zien het werken na zessen ge compenseerd met een paar avon den eerder naar huis. Super marktmanager Theo Thijssen: 'In ons filiaal is het tussen vijf en zes altijd erg druk. De drukte is nu iets minder, maar blijft tot half zeven.' De medewerkers re ageerden aanvankelijk negatief op de nieuwe sluitingstijden. Maar om de vaste krachten niet extra te belasten zijn er een aan tal part-timers aangenomen. Theo Thijssen: 'Zij werken tus sen vijf en half zeven: de vaste krachten kunnen hierdoor op minstens twee avonden al om vijf uur naar huis.' De medewerkers van het Albert Heijn- filiaal aan het Zaailand in de binnenstad van Leeuwarden vinden dat de verlengde ope ningstijden voor-, maar ook nadelen kent. Ze vragen zich af of de Leeuwar ders echt zitten te springen om dat extra half uurtje. Super marktmanager Erik van der Velde verwacht dat de toeloop in de zomer veel groter zal worden. 'Als het straks mooi weer is en mensen zitten lekker in de zon, komen ze ook later naar de win kel.' Het Leeuwarder filiaal heeft 58 Nog wennen aan half uur extra medewerkers. De kaderleden zijn in principe één keer per week en de kassamedewerk sters twee keer per week inge roosterd voor een 'late dienst'. Iemand die principieel weigert een half uur langer te werken is Jitske de Jong van de slagerij-af deling. 'Nee, ik vind tot half ze ven werken veel te laat', zegt ze beslist. 'Ik woon samen en mijn vriend is al om half vijf thuis. Dan vind ik dat half uurtje net te veel, want ik wil wel graag sa men eten. Bovendien volg ik d'Swarte Walvis' ter gelegenheid van zijn dertigjarig huwelijk. Maar daar zijn die bonnen niet in te leveren', zegt hij. Van Tiel heeft, net als De Gooyer, zijn bonnen nu bij Gall Gall ingeleverd. De samenzwering van beide ballonnen nekte de prestatie van de ballon van Fred Koning. Zijn ballon be reikte op eigen kracht ook de straten van Enkhuizen. Maar helaas', zegt organisator Hilde van Rossum. 'We hebben het straten- boek erbij gepakt en hij bleek exact twee straten minder ver gekomen te zijn.' De tragiek hiervan werd door Marvelo inge zien. De onfortuinlijke Fred ontving een bos bloemen en een grote taart als troostprijs. Wie schetst de verbazing bij Marvelo toen de ballonnenwedstrijd die werd georganiseerd bij de viering van het hoogste punt van de nieuwe fabriek, opeens twee winnaars ople verde. De beide mannen ontkennen de bal lonnen van te voren aan elkaar geknoopt te hebben. Wij zaten binnen toen de ballonnen werden opgelaten', zegt Jan van Tiel. Hij geeft als verklaring dat het flink waaide. 'De ballonnen zullen wel in elkaar verstrikt zijn geraakt. Dan houdt de één natuurlijk de an der op de been.' De winnaar van de wed strijd zou 750 aan Ahold-cadeaubonnen ontvangen. De organisatie gedroeg zich uiterst sportief en deelde het bedrag niet in tweeën, maar gaf zowel Jan van Tiel als Harry de Gooyer 750. 'Ik doe al jaren mee aan de loterij. Ik heb nooit geluk', zegt Van Tiel. In eerste in stantie wilde de onderhoudsmonteur de bonnen gebruiken voor een romantisch di ner bij Ahold-restaurant 'De Hoop op verzamelden zich 165 medewerkers, veertig mensen van het aannemersbedrijf en 150 genodigden, onder wie de Albert Heijn-di- recteuren Jack Voskamp en Krijn Dorsman en president Jan Andreae. Het luxueuze ontbijt werd verzorgd door de vader van AAM ter plekke Pieter de Reus. De verbouwing van AH-filiaal 1146 aan het Buikslotermeerplein in Amsterdam duurde meer dan negen maanden. Het filiaal werd tijdelijk ondergebracht op de eerste verdie ping van het pand in een noodwinkel. On langs ging de winkel weer open. Al die tijd is het filiaal geen uur dicht geweest. Een flin ke klus voor het personeel. Dat was aanlei ding voor supermarktmanager Nico Koppe- nol en zonemanager Thom de Veen om de medewerkers eens uitgebreid in het middel punt van de belangstelling te zetten. Op de dag van de feestelijke opening, organiseer den ze een champagne-ontbijt. Om 8.00 uur Jan van Tiel (I) en Harry de Gooyer verzilveren hun prijs

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2