Vermogen Pensioenfonds Ahold over het miljard 'OR-en krijgen het razend druk9 SCHAP m Vrijwilligers COR-voorzitter Geert Haanappel: Zuivere koffie Muesli AHOLD FLITSEN JANUARI 1993 - De Raad van Beheer: J.C. Voskamp, G. Stoffelsen, P. Reeling Brouwer, H. Schuijt, N. Berger, J.W. van Boven, J.A. van Brake!, J.C. van Kleij, P.J. Kruijswijk, A.W. Kuipers en J. Manuel Het Pensioenfonds Ahold bereikte eind vorig jaar een mijlpaal: een vermo gen van meer dan één miljard gulden. Daarmee kan het fonds de tot nu toe verworven pen sioenrechten van alle Ahold- deelnemers in de toekomst uit betalen. Het Pensioenfonds van Ahold be heert de pensioengelden die Ahold jaarlijks voor het grootste deel van zijn medewerkers betaalt. Dat doen ze bijvoorbeeld door het te beleggen in onroerend goed, in aandelen of door deelname aan staatsleningen. Het afgelopen jaar nam het fonds ook een belang in het AH Vaste Klanten Fonds, waarmee voor het eerst in de retailsector werd belegd. Met het bereiken van één miljard gulden vermogen kan het Pen sioenfonds het toenemend aantal gerechtigden binnen Ahold een goed pensioen garanderen. In de geschiedenis van Albert Heijn is voor het eerst sprake van een soort pensioenregeling in 1925. De toenmalige personeelsvereniging reserveerde een potje met geld voor bejaarde medewerkers. De totale som van verplichtingen bedroeg 67.000 gulden. Sinds die tijd is er veel veranderd. Maar pas de laat ste tien jaar neemt de groei van het fonds explosief toe. In 1985 was het vermogen nog vijfhonderd miljoen. Binnen zeven jaar verdubbelde dat naar de huidige één miljard. 'Die groei hebben we ook nodig", zegt di- recteur Jan Brinkhuis. 'Ahold is een jong en groeiend bedrijf. Nu be talen we zo'n 3500 gepensioneer den uit, bij elkaar ongeveer 21 mil joen gulden. Maar al die jonge men sen worden ooit ook 65. Het aantal pensioengerechtigden zal in de ko mende tien tot vijftien jaar waar schijnlijk verdubbelen. De ver wachting is zelfs dat we in het jaar 2000 één miljoen gulden per week aan onze gepensioneerden betalen.' Het management van het Pensioen fonds: N.H. de Vries, A. van Dorssen, V.A. Scheerman en J. Brinkhuis Ahold betaalt pensioenpremies voor alle medewerkers vanaf 25 jaar. Een relatief kleine groep met hogere inkomens betaalt een eigen bijdrage. Het niveau van het pen sioen wordt afgemeten aan het laatst verdiende salaris. De loon stijgingen leggen voor het Pen sioenfonds dan ook een extra druk op de verplichtingen. Het achter blijven van de AOW bij de lonen eveneens. Het is daarom van be lang dat er nauwkeurig met de pen sioengelden wordt omgegaan. 'We kunnen met één miljard in kas echt niet op onze lauweren rusten.' Bij het Pensioenfonds werken zo'n dertig mensen. Bovendien is er een bestuur van 22 vrijwilligers, de Raad van Beheer, bestaande uit tien vertegenwoordigers van de werkgever, tien van werknemers en twee vertegenwoordigers na mens de gepensioneerden. Uit dit college is een Dagelijks Bestuur ge vormd, dat zich zo'n vijftien tot twintig keer per jaar buigt over met name beleggingsvraagstukken. Eind 1992, na het behalen van de één miljard gulden kreeg Brink huis uit handen van RvB-lid Peter van Dun een oorkonde en werd een bescheiden feestje gevierd op het hoofdkantoor van Ahold. Maar Brinkhuis wil met de dertig vaste medewerkers van het fonds, die hij 'een leuke ploeg" noemt, nog een apart feestje vieren. 'Die mensen zijn hier elke dag serieus bezig met pensioenrechten en beleggingen. Dus gaan we 30 januari met de hele club naar het casino in het Kur- haus in Scheveningen. Dan kun nen ze eens in een ontspannen sfeer met geld omgaan.' Als de da mes en heren van het Pensioen fonds het daar net zo doen als op het werk zullen ze echter met een dikke winst uit Scheveningen te rugkeren. T. Plooyer, D. Roolvink, A. van der Saag, J. Schmale, G. Haanappel, J. Timmerman, F. van Vlaanderen, S.E. de Vries en T.L. Winkel Geert Haanappel is voorzitter van de Centrale Onderne mingsraad (COR). Hij vertegenwoordigt in die functie zo'n 50.000 Ahold-medewerkers. Flitsen sprak met de voorzitter, die al jarenlang AH-supermarktmanager is, over ingrijpende ver anderingen en de eisen aan het OR-werk. De Centrale Ondernemingsraad is de overkoepeling van alle onderne mingsraden binnen Ahold. De raad heeft direct contact met de Raad van Bestuur en denkt mee over de strategie die voor heel Ahold wordt uitgestippeld. In 1990 volgde Geert Haanappel Cor Schoon op als voor zitter van dit hoogste medezeggen schapsorgaan binnen Ahold. Haan appel kent het klappen van de zweep. Hij begon twintig jaar gele den in de OR Distributie. Er is sindsdien veel veranderd. In de maatschappij, bij Ahold en dus ook in het OR-werk. 'En de ontwikke lingen volgen elkaar steeds sneller en heviger op', zegt hij. 'Het mooi- Geert Haanappel ste voorbeeld vond ik wel dat mi nister Kok van Financiën acht we ken na Prinsjesdag al zijn begro ting moest aanpassen.' Die snelle veranderingen vind je ook terug bij Ahold. 'Vroeger ging een winkelfor mule met een kwastje verf weer ja ren mee', zegt Haanappel. 'Tegen woordig is de consument veel grilli ger. Hoger opgeleid, meer mogelijk heden, andere eetgewoontes. Ahold moet constant inspelen op trends en wensen van de klant. Dat kost veel geld aan onderzoek, innova ties. Het betekent bovendien vaak dat onder druk van de ontwikkelin gen wijzigingen in de organisatie moeten worden doorgevoerd. Het betekent ook dat je als OR mee moet in die veranderingen. Je moet, om een goede gesprekspart ner te kunnen zijn, overal van op de hoogte zijn.' Verschillende OR- en van Ahold zijn de afgelopen ja ren bij ingrijpende wijzigingen be trokken geweest. Haanappel: 'De integratie bij GVA, de organisatie wijzigingen bij Etos, de decentrali saties op het Ahold-hoofdkantoor en nu de wijzigingen in de struc tuur bij Albert Heijn. Dat vergt veel inspanning van een OR. Veel pra ten met de achterban, veel lezen, Albert Heijn verkoopt al enkele jaren koffie met het Max Have- laar-keurmerk, de Café Plata. Dat is koffie die gekocht wordt bij kleine coöperaties van kof fieboeren. De Stichting Max Havelaar garandeert die boe ren afzet en inkomen. Per fe bruari komt Albert Heijn met een eigen Max Havelaar-koffie, Café Honesta. De Café Honesta vervangt de huidige Café Plata en wordt, in tegenstelling tot de Café Plata, gebrand en verpakt bij Marvelo, Voor het produce ren van Max Havelaar-koffie heeft Marvelo bij de stichting een licentie aangevraagd. Ook moet Marvelo een extra bijdra ge betalen aan de stichting, die het werk ervan mogelijk moet maken. 'Er is in de loop van de jaren een grote vraag ontstaan naar Max Havelaar-koffie', zegt Eric Leebeek accountma nager bij Marvelo. Inmiddels is het aandeel van deze koffie 1,6 procent van de totale koffie- omzet bij AH. Marvelo zal de koffie ook gaan produceren voor Grootverbruik Ahold. 'Vooral overheidsinstellingen vragen om de Max Havelaar- koffie.' Van de 'zuivere koffie', zoals de stichting het noemt, komt een roodmerk en een ca feïnevrije variant. Café Hones ta is herkenbaar aan het Max Havelaar-keurmerk op de ver pakking. veel advies inwinnen. Ik vind een compliment voor het werk van die OR-en dan ook erg op z'n plaats.' De toenemende eisen aan het OR- werk zijn er de reden van dat de COR in de aanloop naar de verkie zingen blijft hameren op kwaliteit. 'Er zit voor OR-en een hoop werk aan te komen', zegt Haanappel. Als belangrijkste aandachtspunten ziet hij de secundaire arbeidsvoor waarden. 'Daar zal, als de trend zich doorzet, het eerst op worden beknibbeld. Maar ook ziektever zuim, personeelsbeleid en een hot item als milieubeleid, dat steeds vaker op de agenda van een OR prijkt, zullen de aandachtspunten voor de toekomst zijn.' Muesli en crunchy zijn typisch produkten die thuis horen in het assortiment van De Tuinen. Ze worden er ook al jaren ver kocht. Maar vanaf december brengt De Tuinen een eigen muesli en crunchy in de win kels. Daarmee introduceert de drogisterij/kruiderij meteen een nieuwe eigen lijn, die sim pelweg De Tuinen heet. Om de nieuwe produkten onder de aandacht te brengen zullen monstertjes van de crunchy aan de klanten worden uitge deeld. Muesli en crunchy zijn heerlijk als ontbijt of lunch. Met yoghurt of met melk. De crun chy is wat zoeter van smaak dan de muesli. Er is zowel ko kos als honing en suiker toege voegd. Muesli bestaat groten deels uit tarwe-, gerst-, en ha vervlokken. Muesli en crunchy zitten verpakt in zakken van 900 gram. i&1| Muesu ICrunchy

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9