LIEFDADIGHEID Tops deelt bonnen uit AllerHande past formule aan Mana opent topwinkel in Brno Paradepaardje Brood Marktleider Topkok -AHOLD FLITSEN JANUARI 1993 Tops Markets introduceert als eerste supermarktketen in het noordwesten van de Verenigde Staten een systeem waarmee op heel gerichte manier een produkt kan worden gepromoot bij po tentiële kopers. Het systeem, met de naam Checkout Coupon, zal op 1 februari in alle Tops-winkels operationeel zijn. Checkout Coupon werkt met kor tingsbonnen. Wanneer een klant aan de kassa (checkout) bijvoor beeld scheerschuim afrekent van merk A, kan de leverancier van scheerschuim-merk B door mid del van bonnen de klant een aan bod doen. Het Checkout Coupon programma is gekoppeld aan de kassacomputer. De klant ont vangt bij de kassabon automa tisch een kortingsbon. Checkout Coupon is voor leveranciers een interessante manier om hun pro- dukten in de winkel te promoten. 'Het is de ideale schakel tussen een nationale reclamecampagne en de eigenlijke aankoop in de winkel', zegt Tops-directeur Mike Coppola. Zeventig procent van die aankopen zijn bovendien impuls aankopen, de beslissing wordt in de winkel gemaakt. De bestaande media schieten op dat gebied te kort. Wanneer het Checkout Cou pon-programma in de lente van 1993 in vijfduizend Amerikaanse supermarkten zal zijn ingevoerd, is het voor leveranciers mogelijk zo'n 90 miljoen klanten, de helft van alle supermarktklanten, te bereiken. allemaal heel normaal, maai- voor de Tsjechen is het nieuw. En meer dan dat: het is voor hen ook beslist een luxe. Het doet hen denken aan de westerse welvaart. Een wel vaart die ze lang niet altijd kunnen betalen. Het koopgedrag in de Ma- na-winkels ligt dan ook heel anders dan in Nederland. Algemeen directeur Aad Elshof is in z'n nopjes met de nieuwe winkel in Brno: 'Het is een prachtige win kel. Trouwens: alle Mana-winkels onderscheiden zich door kwaliteits- produkten in food en non-food, een grote verscheidenheid aan produk- ten tegen redelijke prijzen en een prima service van onze medewer kers. In service en klantvriende lijkheid is Mana echt uniek in Tsje chië', aldus Elshof. 'Mana' betekent in Tsjecho-Slowakije hetzelfde als in Nederland, namelijk: 'brood uit de hemel'. De Tsjechen zelf hebben deze naam voor de Ahold-winkel- keten bedacht. Om leiding te geven aan de activiteiten in Tsjechië mijn kinderen als op mijn werk worden er bijvoorbeeld 'food dri ves' gehouden, waarbij je etens waren kan inleveren voor dak lozen, bejaarden en werklozen. Bij onze eigen Giant Food Sto res hebben ze een programma waarbij bepaalde produkten door worden gegeven aan de plaatselijke gaarkeukens. Elke dag staat er in de krant waar je je geld kan storten en wat er mee gedaan wordt. Een initia tief dat mij ontroerde was dat van een man die een hele schoolklas uit een kansarme buurt adopteerde. Niet alleen bood hij kinderen uit die klas aan om him verdere opleiding te betalen, maar hij bood tevens werk aan in zijn bedrijf! Onder tussen is zijn initiatief uitge groeid tot een goedlopende orga nisatie. Hoewel ik altijd hoop dat er een moment komt dat dit soort acties niet meer nodig is, ben ik ook blij datje in ieder ge val de gelegenheid hebt om iets te doen. Cornelie Jutte (Comelie werkt op het hoofd kantoor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) Toen ik laatst even in Neder land was, viel het me weer eens op hoe goed de mensen er hier uitzien. Zodra ik dan ook weer terug was in Amerika viel de armoede extra op. Je voelt je hierover af en toe flink machte loos, maar gelukkig kun je deel nemen aan verschillende hulp programma's. Liefdadigheid heeft in Nederland een ouder wetse klank en misschien ook wel een nare bijsmaak, maar in Amerika is het vrij gewoon en ook noodzakelijk. Aangezien de Amerikaanse overheid minder goed voor de mensen zorgt dan de Nederlandse, zijn er hier een groot aantal charitatieve instel lingen. Zowel op de school van heeft Ahold de werkmaatschappij Euronova (een variatie op 'Nieuw Europa') opgericht. Bij Euronova zijn inmiddels duizend medewer kers in dienst. Honderdzestig daarvan werken in de twee distributiecentra, ruim ze venhonderdvijftig in de twaalf Ma- na-winkels die nu open zijn en tachtig op het hoofdkantoor in Brno, een grote provinciestad met circa 450.000 inwoners. De stad ligt in Moravië, een deel van de nieuwe republiek Tsjechië. Algemeen directeur Aad Elshof van Euronova zegt: 'In Tsjechië staan momenteel ruim driehon derd grotere supermarkten. Ahold wil er vooralsnog een stuk of dertig exploiteren. In het kader van de privatisering kreeg Ahold vorige maand zestien winkels toegewe zen. Deze zullen worden verbouwd en worden toegevoegd aan de Ma- na-keten. Het totaal komt daarmee op 28. Daarmee hebben we een marktaandeel van ongeveer 1%. Dat lijkt weinig, maar geen enkele andere supermarktondememing in Tsjechië is groter. Een echte marktleider is er nog niet. We stre ven ernaar Ahold op termijn marktleider te maken, anders wa ren we er niet aan begonnen.' AllerHande heeft zich een stevige positie verworven op de vaderlandse bladenmarkt. De oplage bedraagt inmiddels 1,9 miljoen exemplaren, meer dan Libelle en Margriet bij elkaar. Om die positie verder te ver sterken worden formule en uitvoering van het blad binnenkort aangepast. De nieuwe Mana-winkel Mana heeft vorige maand in de Tsjechische stad Brno zijn twaalfde supermarkt geopend. De nieuwe winkel is het para depaardje van Ahold in Tsje chië. Tijdens de openingsre ceptie stonden de klanten al in drommen voor de winkelruiten om al het moois in de winkel goed te bekijken. Op een oppervlakte van 1100 m" staan zo'n 3750 verschillende pro dukten. De winkel bevat een uitge breide afdeling verse groente en fruit, een kwaliteitsassortiment vleesprodukten, dagverse zuivel- produkten en een grote verschei denheid aan non-foodprodukten. Voor Nederlandse oren klinkt dat Een van de belangrijkste aanpas singen in de vernieuwde AllerHan de is de extra aandacht voor de in grediënten. In een themanummer over winterstamppotten zal de na druk liggen op de natuurlijke ingre diënten die daarvoor nodig zijn. 'En dat ziet er beslist even appetijtelijk uit', aldus Joop Ploeger, hoofd Al lerHande en Speciale Uitgaven van Albert Heijn. In enkele nieuwe ru brieken worden de trends nauwlet tend gevolgd. Uitgangspunt is dat we voor elk wat wils hebben. Dè Al- bert Heijn-klant bestaat immers Joop Ploeger niet, evenmin als dè AllerHande-le- zer. We willen rekening houden met de kookliefhebber maar ook met de klant die voor snel en ge makkelijk gaat maar oog houdt voor kwaliteit.' De nieuwe rubriek 'Vruchtgroente van de maand' zet telkens een vruchtgroente als bijvoorbeeld pa prika, komkommer, tomaat of cour gette letterlijk in de schijnwerper. De recepten van de rubriek 'doorde weekse avondmaaltijden' zijn te ruggebracht naar een bereidings tijd korter dan een uur. Maar ook zal elke maand een Nederlandse topkok een driegangenmaaltijd be reiden met de boodschappen die hij daarvoor bij Albert Heijn heeft ge daan. Opvallend zijn de grote foto's die in de vernieuwde formule voor komen. Joop Ploeger: 'Het is be langrijk in het blad rustpunten in te bouwen. Een paginagrote foto met alleen een kop en intro maakt het blad mooi, overzichtelijk en minder druk. We gaan in dat op zicht met onze tijd mee. Want ook in vormgeving en fotografie moet AllerHande een blad van deze tijd zijn.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4