Hoogste punt Marvelo Omzet Ahold verder omhoog AH-tassen vliegen de winkel uit Bestelsysteem verbeterd Lachen AHOLD FLITSEN JANUARI 1993- Ahold heeft in 1992 een omzet geboekt van ƒ22,3 miljard, een nieuw record in de geschiede nis van het bedrijf. De stijging ten opzichte van 1991 bedroeg 7,3%. De omzet zou nog hoger geweest zijn als de gemiddelde omreken- koers van de dollar niet lager was geweest dan in 1991. Die lagere koers had een negatief effect van 3,7%. Daar stond tegenover dat het boekjaar 1992 in totaal 53 weken telde (1991: 52 weken).Dit had een positief effect van ca. 2% op de om zet. In Nederland steeg de omzet met 9,1% tot ƒ11,2 miljard. In de Ver enigde Staten bedroeg de omzet $6,3 miljard, een stijging van 12,9%.Deze laatste stijging was voor een belangrijk deel (7,2%) te danken aan het feit dat Tops Mar kets in 1991 maar voor 39 weken in de cijfers werd meegenomen. De winstcijfers over 1992 zijn op dit moment nog niet bekend. Deze zul len, zoals gebruikelijk, in maart be kend gemaakt worden. Begin november vorig jaar geïntroduceerd en meteen al een daverend succes: de nieu we, duurzame AH-boodschap- pentas. In de eerste twee weken werden al meer dan 100.000 tassen verkocht en eind vorig jaar werd de 250.000 Geb IJskes (1), Teun Winkel (m) en Nick Boots als Bob de Rooij De medewerkers van Marvelo waren vorige maand getuige van twee mijlpalen in de bouw van de nieuwe fabriek op terrein Wes- terspoor. Niet alleen werd de eerste steen gelegd door hoofd In koop Geb IJskes, maar tegelijk werd ook het hoogste punt be reikt. 'Wie niet kan lachen, moet geen winkeltje be ginnenDat zegt een bekend Chinees spreek woord. Lachen, écht lachen, betekent dat je plezier hebt. Dat je in je nopjes bent met je werk. Vooral ah je een winkeltje hebt - en wie heeft dat niet bij Ahold? - moet je breeduit kunnen lachen Althans, dat vinden de Chinezen. Want lachen werkt aanstekelijk, op jezelf, je collega's en op de winkelende klanten. Een gulle lach of een vleugje humor kan je juist helpen in moeilijke situaties. Het breekt de spanning. Dat blijkt ook uit het verhaal in deze Flitsen van caissiè re Mar ja van den Boogert uit Numansdorp. Ze kreeg het aan de stok met de scanner, maar bleef rustig en ontspannen, mede dankzij col lega's en klanten die het voorval lachend gadesloegen. Wie niet kan lachen, moet geen winkeltje be ginnen. De Chinezen wisten het al. Vandaar voor dit nieuwe jaar: veel vrolijkheid in de winkel. Dat doet goed. Hoofdredactie Flitsen Directeur Teun Winkel had de week ervoor al, traditiegetrouw, de vlag gehesen en de bouwvakkers hadden hun 'pannebiertje gedron ken. Maar op 11 december was het de beurt aan alle medewerkers. Na een welkomstwoord van projectlei der Roel van den Berg gaf Teun Winkel het startschot voor een bal lonnenwedstrijd. Honderden bal lonnen klommen boven de nieuw bouw uit en verdwenen langzaam uit het zicht. De eigenaar van de ballon die het verst kwam, werd winnaar van een cheque van ƒ750,-, die kon worden ingewisseld bij Etos, Gall Gall of Albert Heijn. Geb IJskes metselde vervolgens de eerste steen onder het toeziend oog van een sterk op Bob de Rooij gelij kende verslaggever. Achter deze creatie ging verhuis- coördinator Nick Boots schuil. Boots heeft de opdracht de verhui zing vanaf de Oostzijde in goede ba nen te leiden. Na een rondleiding over de diverse afdelingen werd de dag besloten met een hapje en een drankje in het nieuwe personeels- restaurant. Albert Heijn-filialen seinen vanaf eind 1979 met behulp van artikelbarcodes en een hand- terminal zelf hun orders door naar de bestelcentrale op het hoofdkantoor. De computers die toen werden geplaatst kon den de toegenomen capaciteit niet meer aan. Uitbreiding zou ruimteproblemen hebben ver oorzaakt. Daarom koos de afde ling Logistiek voor een geheel nieuwe transmissiecentrale, die onlangs in werking is ge steld. Het oude systeem had er toen zo'n negen miljoen trans missies op zitten. De nieuwe transmissiecentrale zorgt er voor dat de kans op versto ring bij het doorseinen, wat met het oude systeem nog wel eens voor wilde komen, vrijwel nihil is. Ook is de opbelcapaciteit aanmerkelijk toegenomen van 18 naar 39 tele foonlijnen. Daarmee behoren 'in gesprek'-situaties voorlopig tot het verleden. De tas is slijtvast, geschikt tot een gewicht van 45 kilo en kan met klit tenband gesloten worden. Overi gens blijft naast deze duurzame tas, die ƒ3,95 kost, de gerecyclede plastic tas verkrijgbaar. SpA haalt miljard. Speciaalzaken Ahold is erin geslaagd om in 1992 een omzet van meer dan een miljard gulden te halen. SpA-directeur Chris van den Broek: 'Onze doelstelling was om in 1993 het miljard te halen. Dat het al een jaar eerder is gelukt, is een geweldige opsteker voor ons. Het is echt een heel goed jaar voor SpA geweest, dankzij de inzet van al die duizenden medewer kers.' Het behalen van de mijlpaal werd op 30 december gevierd met een feestelijke Albro-mergpijp voor alle SpA-medewerkers. Van den Broek zelf ging met een reuzemergpijp op de koffie bij de naast elkaar gelegen filialen van Etos en De Tuinen in Haarlem. 'Het was ontzettend gezellig'liet de SpA-directeur weten. Van links af: Brenda Jansen, Barbara Bos, Wietske Raat, leneke Raven, Renate Rietbergen, Margit de Jong, Margreet van Stein, Chris van den Broek, Yolanda di Giovanni en Stans Molenkamp.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3