Aantrekkelijke regeling voor Ahold-medewerkers m Groei Jamin krijgt bij SpA verder gestalte Vaste n Klanten Daar hoorden ze engelen zingen... Hoe een rode kool een caissière dolt... AH Vaste Klanten Fonds: Concurrentie Geschiedenis Beurskoers Kortingsrechten Contracturen - AHOLD FLITSEN JANUARI 1993 (vervolg van pagina 1) vember 1992. Op basis van branche- en bedrijfsanalyses liet SpA zijn oog op de gerenom meerde snoepketen vallen. Vol gens Chris van den Broek zal er na de overname weinig veran deren bij Jamin. 'Het is een ge zonde onderneming, dus waar om zouden we daar veel veran deren? De organisatie blijft na genoeg intact en het ligt in onze bedoeling om de arbeidsvoor waarden te laten zoals ze zijn. Jamin heeft een prima CAO. Wel zullen we de formule beter proberen te positioneren om een hogere omzet per vestiging te realiseren. We gaan ook het aantal vestigingen uitbreiden. En ik verwacht dat er op ver schillende gebieden synergie- voordelen behaald kunnen wor den. Niet alleen Jamin, maar ook de andere SpA-bedrijven zullen er beter van worden. Er liggen bijvoorbeeld mogelijkhe den bij het verwerven van nieu we winkelpanden. Verder denk ik aan samenwerking op gebie den als logistiek, opleidingen en winkelsystemen. En ook op in- koopgebied zie ik mogelijkhe den. Etos en De Tuinen verko pen tenslotte ook zoetwaren.' Hoewel ook Albert Heijn zoet waren verkoopt, ziet de SpA-di- recteur Jamin niet als concur rent van 's lands grootste krui denier. 'Als de omzet van Jamin stijgt wil dat niet zeggen dat Albert Heijn minder snoep ver koopt. Albert Heijn en Jamin opereren in verschillende seg menten van de markt. Die con- Het AH Vaste Klanten Fonds is een uniek en aantrek kelijk systeem van sparen en beleggen. Niet alleen voor klanten van Albert Heijn, maar zeker ook voor medewerkers van Ahold-bedrijfsonderdelen in Neder land die hun boodschappen doen bij Albert Heijn. Voor hen zijn er extra voordelen. Met het AH Vaste Klanten Fonds is het mogelijk om op een eenvoudige manier te beleggen in het eigen Ahold-concem. currentie valt in de praktijk erg mee. Datzelfde zie je ook met Etos en De Tuinen. Wij openen rustig een winkel van De Tui nen naast een Etos Beauty Ca se, hoewel een deel van de as sortimenten elkaar overlapt. Maar ze bijten elkaar niet om dat het verschillende winkelfor mules zijn die gericht zijn op verschillende klantengroepen. Op die manier haal je in totali teit meer uit de markt.' De basis voor het zoetwarenbe- drijf Jamin werd gelegd in 1883. De Rotterdamse bakker Comelis Jamin kwam in dat jaar op het idee om zijn produk- ten in eigen winkels te verko pen. Vijfenendertig jaar later waren er al meer dan 100 Ja- min-winkels. In de jaren vijftig en zestig groeide het aantal fi lialen tot boven de 500. Daarna raakte het bedrijf, dat in 1957 van Rotterdam naar het Bra bantse Oosterhout verhuisde, in verval. Jamin haakte niet tij dig in op nieuwe ontwikkelin gen. Een ingrijpende sanering, waarbij bijna tweehonderd filia len werden gesloten, kon niet verhinderen dat Jamin in 1985 failliet ging. Winkels en suiker- werkfabriek werden vervolgens gesplitst en afzonderlijk voort gezet. De winkelketen kwam via een tussenfase in handen van Goudsmit nv. De nieuwe formule van Jamin, de "Verwen- winkel', heeft ervoor gezorgd dat het bedrijf weer een duide lijk en eigentijds gezicht heeft gekregen en vormt de basis voor een nieuwe groeiperiode. Een groeiperiode die de afgelo pen jaren al is ingezet en die binnen SpA verder gestalte zal krijgen. Een van de belangrijk ste artikelen is nog altijd het befaamde Jamin-ijs. Aardig de tail is dat Albert Heijn in 1960 vergeefs geprobeerd heeft dat ijs van Jamin te betrekken. Het idee werd op voorhand door de Jamin-directie van de hand ge- Medewerkers die aan het fonds deel willen nemen dienen bij hun boodschappen AH-spaarze- gels te kopen en in een zegel boekje te plakken. Elk vol boek je vertegenwoordigt een waarde van 49 waarop Albert Heijn een premie van 3 legt. Wie drie boekjes vol heeft kan voor de gezamenlijke waarde van 156 Units A kopen in het Vaste Klanten Fonds. Tevens ontvangen medewerkers - ge heel gratis - een aantal Units B met een totale waarde van 147 3x 49). Dit komt over een met 10% korting op de prijs van de gekochte boodschappen. Het in Units A belegde geld kan op elke dag dat de Amsterdam se beurs open is geheel of ge deeltelijk (minimaal 100) wor den opgevraagd. Om bezitsvor ming te stimuleren is voor de Units B een blokkeerperiode in gesteld. De Units B kunnen pas na een periode van 36 maanden te gelde worden gemaakt. De kortingsregeling voor de me dewerkers is wel aan een aan tal spelregels gebonden. Bij een full-time dienstverband kan men jaarlijks een waarde van maximaal 3x 147 441 gra tis Units B verwerven. De kor tingsregeling geldt zowel voor full-time medewerkers van Ahold als voor part-timers. Hun kortingsrecht wordt bepaald door het aantal contracturen dat zij werken. Hoe hoger het aantal contracturen, hoe hoger ook het kortingsrecht. minder dan 64 contracturen per periode: 1/3 van maximale kortingsrecht (dus drie boekjes per jaar en 147 aan Units B) 64 t/m 127 contracturen per periode: 2/3 van maximale kor tingsrecht (dus 2x drie boekjes per jaar en 2x 147 aan Units B) 128 t/m 160 contracturen per periode: het maximale kortings recht (dus 3x drie boekjes per jaar en 3x 147 aan Units B). Bepalend voor het vaststellen van het kortingsrecht in enig kalendeijaar is het aantal con tracturen in de 12e periode van het voorafgaande jaar. Bij in diensttreding na deze 12e perio de geldt het aantal contractu ren op het moment van in diensttreding. Bij verbreking van het dienstverband eindigt de mogelijkheid om de gratis Units B te verwerven na afloop van een volledige kalenderpe riode van vier weken na het moment waarop het dienstver band eindigde. Het was voor mij ook een complete verrassing', zegt supermarktmanager John Traas van het Utrechtse AH-fili- aal 1294. Hij doelt daarmee op de da gen voor kerst toen de medewerkers van zijn deli-afdeling zich 's ochtends als engeltjes naar de afdeling bega ven. Het idee was spontaan ontstaan. Afdelingsmanager Jacqueline Zelden- rijk wilde eens iets anders en had de supermarktmanager alleen gevraagd hoeveel ze mocht besteden aan extra kerstpromotie. Verder liet ze niets los. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de hele afdeling zou worden onge bouwd tot kerststal. Dat bleek iets te hoog gegerepen. Daarom werden er engelenpakjes gehuurd bij een toneel verhuurbedrijf, compleet met vleugels en aureooltjes. De vleugels zijn echter vrij snel weer afgegaan. 'Die bleken té onhandig om mee te werken', zegt John Traas. Al met al zorgden de deli- medewerkers voor een 'enorme kerst sfeer'. De engeltjes v.l.n.r. Elicata Peters, Jacqueline van Zwam, Joke de Ruig en Wendy Lip. Maija van den Boogert zit wel vaker achter kassa twee. Ze kent de kassa, weet dat de scanner veel scherper staat afgesteld dan de andere. Ze past dus ook altijd op voor dubbele regis traties. Zo ook met een rode kool die twee maal wordt aangeslagen. Ze cor rigeert en schuift de kool verder. Maar de scanner registreert weer: rode kool. Maija raakt in lichte paniek. Hoe kan dat nou? Ze roept haar afdelingsma nager, Jolanda van Roon. 'Het wordt tijd dat er eens een monteur wordt in geschakeld', zegt ze verontwaardigd. De rode kool is inmiddels door de klant ingepakt. Veilig in de bood schappentas. Maar als Maija het vol gende produkt met haar linkerhand over het ruitje van de scanner haalt, scant het apparaat opnieuw de rode kool. Nu is de maat vol. De klant staat er smakelijk bij te lachen en verstopt Lachen in de winkel. Saskia Sizoo (links) Marja van den Bogert (rechts). In het midden een klant. om verdere problemen te voorkomen de tas met de hyperactieve kool maar achter haar rug. De paniek bij Marja wordt groter en groter. Maar dan draait Jolanda, die op kassa drie zit, zich om en zegt: 'Als je nou die sticker eens van je mouw haalt, dat scheelt een stuk.' Maija kijkt beduusd naar haar arm en ja hoor, de barcodesticker die op de kool zat is aan haar mouw blijven kleven. Elke keer als haar arm over het ruitje gaat, wordt de kool op nieuw gescand. Gedold door een kool. Dat is haar nog nooit gebeurd. Dit waargebeurde verhaal speelde zich vorige maand af in de AH-fran- chisevestiging in Numansdorp. 'Een stukje humor uit de praktijk', schrijft franchisenemer Joop van de Panne aan Flitsen. En dat is beslist geen apekool.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2