'PMTEN, PRATEN EN NOG EENS PEUTEN' TRAAGHEID TROEF BIJ UITVOERING ARBO-JAARPLAN Decentralisatie bij Centrale Diensten afgerond Kleerscheuren Zeepkist OR AH Operations klaagt Te langzaam Franchise-optie Het bos in Zorg om reorganisatie CORNIEUWS Begin januari zijn de afde lingen TSA (Technical Ser vices Ahold) en Kantoor diensten, tot die tijd gevestigd in het Ahold-hoofdkantoor, verdeeld over verschillende werkmaatschappijen. Daar mee werd de laatste hand ge legd aan een serie decentrali saties die bijna tien jaar in be slag nam. Voorzitter Michael de Leur van de OR Centrale Diensten trok met zijn OR ten strijde tegen onduidelijkheid en verwarring. De decentralisaties binnen de Centrale Diensten van Ahold ko men neer op een simpel principe. Doet een afdeling veel werk voor Albert Heijn dan moet die afde ling ook bij Albert Heijn worden ondergebracht. 'Bij de desbetref fende personen komt dat vaak hard aan', zegt De Leur. 'Je bent gewend aan je werkplek. Je moet opeens ergens anders naartoe. Bovendien wordt een team uit el kaar getrokken. Eén gaat naar Etos, één naar Albert Heijn enzo voorts. Je ziet collega's niet meer. En vaak krijgt je functie ook nog een andere inhoud.' Allemaal on zekerheden waar de OR Centrale Diensten de laatste jaren mee werd geconfronteerd. Terugkijkend kan de OR tevreden zijn. Zonder al te veel kleerscheu ren is per 1 januari de laatste over stap gemaakt. 'Maar het was met recht: de laatste loodjes wegen het zwaarst', vindt De Leur. Na onder andere de afdelingen Marktonderzoek, Ahold Compu ter Centre en Ahold Vastgoed wa ren de dertig mensen van TSA maar moeizaam onder te brengen bij andere onderdelen van Ahold. De Leur: 'Logisch, kleine werk maatschappijen kunnen niet altijd mensen opnemen. Voor hen is het vaak goedkoper om voor bepaal de werkzaamheden iemand in te huren.' Dat er geen ontslagen zijn gevallen is volgens De Leur ook te danken aan de inzet van Perso neelszaken. 'Die hebben goed werk verricht', zegt hij. 'Als OR hebben we wel druk op de ketel gehouden door wekelijks met PZ te overleggen en te vragen: hoe ver zijn jullie?, wat is er onderno men? Want één ding is voor ons als OR zo zeker als een huis: je mag mensen omwille van de flexi biliteit van je bedrijf geen brood ontnemen.' De decentralisaties zijn de afgelo pen zittingsperiode de grootste zorg geweest van de OR CD. Voor al de hakkelende communicatie van verschillende hoofden van dienst naar hun werknemers was een bron van ergenis. De OR klom, zoals De Leur het uitdrukt, op de zeepkist en vroeg om duidelijk heid. 'Mensen moeten geïnfor meerd worden. Ze moeten weten of ze er in een nieuwe situatie op achteruit gaan of niet, of ze über haupt een nieuwe functie krijgen. Dan kunnen ze ook met een dui delijk verhaal naar de OR stappen. En alleen dan kan een OR ook goed functioneren.' Volgens De Leur zijn persoonlijke contacten van groot belang. 'Praten, praten en nog eens praten', zegt hij. 'Want in één gesprek los je dit soort problemen niet op. Je moet eerst vertrouwen winnen bij de mensen. Dan pas kun je over hun problemen praten. Daarom is het ook belangrijk datje achterban weet waar je als OR mee bezig bent. Datje er bent om hun belan gen te vertegenwoordigen.' De OR CD sprak langdurig met men sen van TSA. Tot december waren er nog vraagtekens over de positie van enkelen van hen. Maar ook voor deze laatste medewerkers zal zo goed als zeker onderdak wor den gevonden. De Leur hoopt dat daarmee de rust binnen Centrale Diensten terugkeert. Terwijl bij andere onderdelen van Albert Heijn de resultaten van het Arbo-jaarplan duidelijk zichtbaar zijn, is de Arbo-com- missie van de OR-Operations allerminst te spreken over de voortgang. 'Wij zijn teleurge steld in de wijze waarop de organisatie met het jaarplan is omgegaan', zegt commissielid Laurens van de Klundert. Vanaf 1991 is een werkgever wet telijk verplicht een Arbo-jaarplan op te stellen. In het jaarplan wor den een aantal doelen omschre ven ter verbetering van de ar beidsomstandigheden (Arbo), die dat jaar gerealiseerd moeten wor den. Begin 1992, bij het opmaken van het jaarplan, werd de Arbo- commissie plotseling geconfron teerd met een definitieve versie van de bestuurder, waarin een aantal wijzigingen van de OR- Operations niet waren doorge voerd. Zo ontbraken duidelijke tijdslimie ten, werden er geen budgetten aangegeven en geen verantwoor delijke personen bij de voorgestel de activiteiten genoemd. 'Daar door is alles veel te langzaam ver lopen', zegt Van de Klundert. Hij doelt daarbij met name op de ge sprekken over samenwerking tus sen de Bedrijfs Geneeskundige Dienst (BGD) en AH Operations. 'Wij hadden de gesprekken in 1992 willen afronden, maar de offerte van de BGD kwam pas in september. Albert Heijn heeft daarbij een té afwachtende hou ding aangenomen.' Volgens Van de Klundert kon de bestuurder dat doen, omdat er geen enkele tijds druk was. In het nieuwe jaarplan voor 1993 zal de OR er op toezien dat duidelijke afspraken worden gemaakt. Het overgaan van Etos-filialen in Etos-franchisewinkels zal in 1993 worden gecontinueerd. De OR is akkoord gegaan met het voor stel van de directie om achttien filialen onder beheer van een franchiser te brengen, Daarvan zijn er negen overgebleven uit 1992. Negen nieuwe filialen zijn aan de lijst toegevoegd. Veel minder dan aanvankelijk was ge pland. 'Het gaat weer beter met Etos', zegt secretaris Yvonne van Zetten. 'Daarom is de franchise- optie drastisch ingeperkt. We hebben de adviesaanvraag goedgekeurd, omdat tevens het sociaal plan voor 1993 blijft ge handhaafd.' Daarin staat expli ciet dat bij de franchise-operatie geen gedwongen ontslagen mo gen vallen. De OR, de vakbon den en de Etos-directie hebben daarover een akkoord bereikt. Ook het afgelopen jaar, toen ze ven filialen veranderden in fran- chisewinkels, zijn er geen ontsla gen gevallen. De OR van Meester is het bos in geweest. De twee dagen die de elf leden in Raalte doorbrachten waren nodig om te brainstormen over de veranderde informatie stroom van het management team naar de OR. 'Vroeger wer den we geconfronteerd met een compleet voorstel van de direc tie', legt voorzitter Ruud Beumer uit. 'Dat was goedkeuren of af keuren. Nu worden we in een veel vroeger stadium geïnfor meerd. Op zich een positieve ontwikkeling, maar het betekent dat er van ons als OR wordt ver wacht dat we ook ideeën aanle veren over de invulling van het beleid. We moeten anders gaan denken. Dat vinden sommige le den lastig en daar hebben we over gepraat. De neuzen staan weer in dezelfde richting. Dat is óók belangrijk voor de nieuwe OR. Wij moeten de nieuwe kan didaten een éénduidig verhaal kunnen vertellen.' De ondernemingsraad van Marvelo heeft wederom zijn be zorgdheid uitgesproken over de onduidelijkheden die de reorga nisatie van het bedrijf met zich meebrengen. 'Veel medewer kers maken zich zorgen om het blijven bestaan van hun functie', zegt secretaris Gerhard Vissche- dijk. Het wordt tijd dat daar uit sluitsel over komt. Er wordt al genoeg van de mensen gevergd. De hele verhuizing naar Wester- spoor gaat niet in de koude kle ren zitten. Er wordt extra inzet gevraagd, maar de sociale pro blematiek wordt te langzaam opgelost. De OR zal blijven lobby en tot er voldoende duidelijkheid

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11