BUCK FRIDAY TOPDRUKTE IN TSJECHISCHE AHOLD-WINKELS Ahold USA verwacht veel van kerstverkopen BuitenlandAHOLD FLITSEN DECEMBER 1992 Karper ah nationaal kerstgerecht Vlees Hartverwarmend Goede basis FLOWERS V zójmu zdravi döiem kóvu NEPODAVAME Een Mana-winkel in Brno (Foto R. Lantos, Algemeen Dagblad) Ondanks de ongunstige economische situatie in Tsjechoslo- wakije, verwacht Ahold dat de Mana-winkels in december 15% meer omzet zullen draaien dan in andere maanden. 'De Tsjechen houden van lekker eten en drinken. Er wordt hier flink gespaard om in de kerstmaand wat extra's te kunnen kopen', aldus Frans Witteveen van Ahold's Euro desk. komst voor de verwerving van nog 16 winkels. Het totaal komt daar mee binnenkort op 28 supermark ten. Dat is een goede basis om het bedrijf verder te ontwikkelen', al dus Ahlqvist. De dag na Thanksgiving is de drukste boodschappendag in Amerika. Die dag wordt hier 'Black Friday' (zwarte vrijdag) genoemd. Niet omdat het in de winkels op die dag zwart van de mensen ziet, maar omdat 'zwart staan' voor de winkeliers het tegenovergestelde is van 'rood staan'. De omzet op die dag is een indicatie voor de kerstverkopen. Voor de meeste Amerikanen is Kerstmis het grootste feest van het jaar. Men is het hele jaar druk aan het sparen voor cadeaus. En die geef je niet alleen aan de le den van je eigen gezin, maar ook aan neven, nichten, buren, de juf op school en ga zo maar door. In de twintig dagen tus sen Thanksgiving en Kerstmis halen sommige winkels 4C van hun jaarlijkse omzet en 50% van hun winst. Ook in on ze supermarkten liggen de om zetten veel hoger dan in de rest van het jaar. Vanwege de re cessie keken we met spanning uit naar Black Friday. Zouden de mensen gaan spenderen of niet? Als zuinige Nederlander, bovendien niet gewend aan uit gebreid Kerstmis vieren, ben ik dus maar niet gaan winkelen op 'Black Friday'. Maar ik was wel benieuwd naar de omzet ten. Op vrijdagavond kwamen de eerste cijfers via de media binnen de winkeliers kon den opgelucht ademhalen. Het gaat beter, er wordt weer ge kocht! Laten we hopen dat deze dag inderdaad voorspellende waarde heeft en dat we het jaar goed kunnen afsluiten. Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofd kantoor van Ahold USA in Par- sippany, New Jersey) Kerstmis is iu Tsjechoslowakije, net als in Nederland en in Ameri ka, een typisch familiefeest. Het nationale kerstgerecht is karper. Deze vissoort is in de Mana-win- kels dan ook volop te krijgen. Vroeger werden de karpers vanuit grote bakken water voor de win kels verkocht', vertelt Witteveen. 'Maar omdat het heel moeilijk is om de vis vers te krijgen, verkopen we dit jaar alleen karpers in diep vries. De klant reageert daar posi tief op. Het is dringen bij de vries kisten. De meeste Tsjechen zetten met de Kerst karper op tafel. Vol gens traditie moet vader de vis aansnijden. Een heel ritueel. Net zoiets als kalkoen in Amerika of rollade in Nederland.' Behalve karper kopen de Tsjechen ook de wat luxere produkten, voor zover verkrijgbaar en betaalbaar. Het gemiddelde maandloon be draagt in Tsjechië 3500 Kronen. Omgerekend ongeveer f 200,-. Dat betekent dat de meeste buiten landse produkten voor de Tsjechen te duur zijn. 'Het koopgedrag is natuurlijk niet te vergelijken met dat in Nederland', weet Witteveen. 'Je vindt hier geen duur wild of iets dergelijks. Het welvaartsni veau ligt nu eenmaal een stuk la ger. En daar komt bij dat vlees mo menteel nauwelijks te betalen is. De prijzen zijn bijna verdubbeld, en dat terwijl de Tsjechen echte vleeseters zijn. Normaal gesproken zijn vlees en vleeswaren bij Mana goed voor 25% van de omzet De Mana-winkels kunnen de klan ten niettemin een assortiment bie den dat in de meeste andere win kels niet te krijgen is. Sinds de komst van Ahold in Tsjechië, nu ruim twee jaar geleden, zijn er al talrijke verbeteringen in de voed seldistributie gerealiseerd. Lokale fabrikanten zijn nu beter in staat om aan de vraag van de markt te voldoen. Winkels in centra waar Mana-supermarkten deel van uit maken zijn zichtbaar verbeterd on der invloed van het voorbeeld dat Mana hun geeft. Euronova, Ahold's Tsjechische werkmaat schappij waarin Mana onderge bracht is, biedt inmiddels werk aan ruim 1500 medewerkers, die allemaal getraind zijn of worden om hun vak zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen. Dat feit is de consument niet ontgaan. Sinds de winkels zijn omgebouwd tot de Mana-formule zijn de omzetten ge middeld met 60 tot 80% gestegen. 'Het is hartvei-wannend te zien hoe alle medewerkers hun best doen om aan de wensen van de consument te voldoen. En daar sla gen ze goed in want uit onderzoek blijkt dat de klanten erg tevreden zijn', aldus Fritz Ahlqvist, binnen de Raad van Bestuur verantwoor delijk voor Ahold's Tsjechische ac tiviteiten. Begin december, vlak voor de kerstdrukte, werd in de stad Brno, waar Ahold ook z'n Tsjechische hoofdkantoor heeft, een nieuwe moderne Mana-supermarkt geo pend. Deze gebeurtenis bracht de halve stad op de been. Op de ope ning waren talrijke Tsjechische prominenten uit de politiek en het maatschappelijk leven aanwezig. Fritz Ahlqvist benadrukte bij die gelegenheid dat Ahold zijn plan nen om in Tsjechië een kwalitatief hoogstaande winkelketen te vesti gen, ondanks allerlei belemmerin gen, met kracht wil doorzetten. 'Ahold heeft een principeovereen- De bloemen- afdeling van Finast in Vernon (Connecticut) Thanksgiving (26 november) en Kerstmis zijn de belangrijkste feestdagen in de Verenigde Staten. De thanksgiving-verkopen vormen doorgaans een goede indicatie voor de kerstverkopen. 'Is de omzet rond Thanksgiving goed, dan gaat Kerst ook de goede kant uit. En de thanksgiving-omzetten waren zeer goed', zegt Rob Zwartendijk, bin nen de RvB verantwoordelijk voor Ahold USA. *We zien de Kerst dan ook met vertrouwen tegemoet.' 'Als de voortekenen niet bedriegen kunnen we het jaar prachtig af sluiten. Kennelijk willen de Ameri kanen in de moeilijke economische tijden waarin de Verenigde Staten verkeren, toch iets extra's doen met de feestdagen', aldus Zwarten dijk. De Amerikaanse Ahold-winkels zijn klaar voor de kerstdrukte. De schappen zijn gevuld, de hammen (hèt kerstgerecht bij uitstek) in grote hoeveelheden aangevoerd en de interieurs uitbundig gedeco reerd. Bovendien hebben de vier ketens elk hun eigen aanpak en specialiteiten. Giant versiert zijn winkels bijvoorbeeld met bloem slingers en rode, groene, zilveren en gouden wimpels. December is voor Ahold USA ook een maand om aan de medemens te denken. De Ohio-divisie van Fi nast helpt bijvoorbeeld bij het in zamelen van geld voor de voedsel voorziening van daklozen, bejaar den en werklozen. *We streven er naar om duizenden dollars tussen Thanksgiving en nieuwjaar in te zamelen via onze 'Candles Against Hunger'-actie', aldus Bill Hols- worth, president van de Ohio-divi-

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 6