SCHAP 4Er zijn klanten die de Beaujolais Primeur met een steekkarretje de winkel uitrijden.5 Witte primeur bij Gall Gall Struisvogel biefstuk Botanies Succeswijn 'A Fruitsmaak Geweldig succes Gekkenwerk Opgave Wijnboeken bij Gall Gall -AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1992 In de winkels van Albert Heijn is hetwildseizoen begonnen. Naast de gebruikelijke kalkoe nen en konijnen, de wat luxere eendeborst en wildzwijnrolla de, vindt de klant er ook struis vogelbiefstuk. In Nederland be staan zo'n dertig struisvogel fokkerijen. Struisvogelbiefstuk wordt met de dag populairder. In Amerika is de van oorsprong Afrikaanse loopvogel een rage. Het vlees bevat weinig vet en heeft een lichte wildsmaak. 'Ja, ik heb het zelf ook gegeten', zegt Valérie Schouten van de afdeling Wild en Gevogelte. 'Het is rood vlees en niet wit zo als je misschien bij gevogelte zou verwachten. Lekker mals en sappig.' Ze vertelt dat Albert Heijn het struisvogelvlees vers importeert uit Israël. De bief stuk kost 59 gulden per kilo. 'Het zal voorlopig wel een klein produkt blijven voor speciale gelegenheden', voorspelt Valé rie. In principe is de biefstuk in alle Albert Heijn-winkels te koop. De oliesoorten die in iedere plant, boom of kruid aanwezig zijn, staan al eeuwenlang be kend om hun geneeskrachtige werking. Ze worden etherische of essentiële oliën genoemd. Begin november introduceert De Tuinen een eigen lijn van maar liefst 25 van deze oliën onder de naam Botanies. Elke oliesoort heeft zijn eigen ka rakteristieke werking. Ont spannend, verzachtend of ver kwikkend. 'De oliën worden in een houten toonbankdisplay aan de klanten gepresenteerd', zegt commercieel manager In- grid Heezen. 'In een folder wordt de klanten verteld hoe en waarvoor ze de oliën kun nen gebruiken.' Anijszaad is een probaat middel bij migrai- ne-aanvallen, geraniumolie wordt aanbevolen bij niersteen, rozehout heeft een kalmerend effect en lavendel is een prima middel tegen vermoeidheid. De medewerkers van de speciaal zaken zijn inmiddels ook volle dig ingevoerd in de werking en het gebruik van de oliesoorten. Essentiële oliën kunnen worden ingenomen, op de huid worden aangebracht en met een geur- brandertje worden verdampt. Deze week ligt hij weer in alle winkels van Albert Heijn en Gall Gall. De Beaujolais Primeur. Albert Heijn heeft de afgelopen week vele honderdduizenden flessen Primeur met tientallen vracht auto's uit Frankrijk laten ha len. Gall Gall liet bijna 200.000 flessen aanrukken. De meeste filialen zijn normaal ge sproken in anderhalve week los. Jan Kempenaar, AH's assorti mentsmanager Wijn: "Veel klanten halen eerst een fles om te proeven en daarna een hele doos. Er zijn klanten die de Primeur met een steekkarretje de winkel uitrijden. Na eerst betaald te hebben uiter aard. Het is ongetwijfeld de popu lairste wijn die er is. Wijnliefheb bers kijken er elk jaar reikhalzend naar uit.' De Beaujolais Primeur is de eerste Franse wijn van de nieuwe oogst. Hij wordt gemaakt van de druive- soort Gamay Noir. Doorgaans wor den deze druiven in september of oktober geoogst. Het verschil met andere wijnen zit hem met name in de zogenoemde vinificatiemethode. De druiven worden niet eerst ge perst zoals bij andere wijnen, maar in grote kuipen opgeslagen. De gis ting komt vervolgens vanzelf op gang. Na slechts drie tot vijf weken kan de Beaujolais Primeur al ge botteld worden. Primeur heeft een hele specifieke fruitsmaak. Dat is het bijzondere ervan en maakt de wijn zo geliefd. Het drinkt makke lijk, maar het is toch 12%', aldus Kempenaar, die liefhebbers advi seert om de Primeur jong te drin ken. 'Het is geen wijn om lang te bewaren.' Behalve Beaujolais Primeur zijn er tegenwoordig ook Primeurs uit an dere wijngebieden. 'Logisch', aldus Kempenaar. 'Beaujolais Primeur is altijd een geweldig succes geweest en is dat nog. Dat is ze in andere wijnstreken niet ontgaan. Er ko men er steeds meer. Australië en Chili kunnen in de zomer al een Primeur brengen, omdat daar al in mei en juni wordt geoogst. Het is een zeer interessante markt.' De Primeur moge dan her en der in opmars zijn, de onbetwiste kam pioen is vooralsnog de Primeur uit de Beaujolais. Albert Heijn ver koopt ze in drie soorten: de gewone Primeur, de Primeur Superieur en de Villages Primeur. Daarnaast zijn er door de filialen nog eens een groot aantal flessen Cötes du Rho ne Primeur besteld. En het unieke is dat Kempenaar geen enkele van deze wijnen van te voren heeft kun nen proeven Uiteraard heeft hij wel kwaliteitsgaranties van de le veranciers. 'We werken met gese- Jan Kempe naar I en Klaas Bak zet ten hun schou ders er weer onder ^jntiële o!~' nsentiële g!£- ^sentiële o!£ jjöZEHOl" ^ERMUNJ JHIJM., In de 360 Gall Gall-slijterijen zijn deze week negen verschillende Primeurs gearriveerd. Daaronder bevindt zich ook een witte wijn: de Muscadet Primeur. Gall Gall heeft in totaal een kleine 200.000 flessen Primeur laten aansle pen. Om die allemaal op tijd in de winkels te krij gen is er het afgelopen weekend flink doorge werkt. Volgens produktgroepmanager Henk Zirschky was het moment van oogsten dit jaar van doorslag gevend belang voor de kwaliteit van de Primeur. Wijn waarvoor de druiven zijn geplukt voordat Frankrijk in oktober door nood weer werd geteisterd, is van goede kwaliteit. Druiven die na de over vloedige regenval zijn geplukt be vatten veel water. Wijn die daar van gemaakt is, is kwalitatief min der', aldus Zirschky, die er geen misverstand over laat bestaan dat Gall Gall uitsluitend de kwalita tief goede Primeurs op de schappen heeft staan. Hoe kan hij dat zo zeker weten als hij de wijn nog niet eens geproefd heeft? 'Kwestie van vertrouwen in onze leveranciers', vertelt de pro duktgroepmanager. 'Gall Gall zit als speciaalzaak aan de bovenkant van de markt. Onze Franse leve ranciers weten dat we de beste kwaliteit willen en die leveren ze dan ook.' lecteerde leveranciers. Ik houd het daarom voor onmogelijk dat de wijn niet goed is', verzekert de wijnman, die pas begin deze week de eerste fles heeft kunnen ontkur ken. Is het de assortimentsmanager overigens opgevallen dat de wijn in Nederland Primeur wordt ge noemd, terwijl de Fransen het zelf altijd over Nouveau hebben? Kem penaar: 'Jazeker. Dat is altijd zo geweest. Vraag niet waarom. Het is gewoon zo. Historisch gegroeid.' Zoals elk jaar is de bijzondere wijn ook nu weer op de derde donderdag in november vrijgegeven. Wie de Primeur eerder verkoopt dan de vastgestelde datum, riskeert inbe slagname van de voorraad, gevolgd door een fikse boete. Waarom die datum? Kempenaar: 'Dat heeft met de kwaliteit te maken. Ook een Pri meur heeft nu eenmaal tijd nodig om op dronk te raken, al gaat het een stuk sneller dan bij andere wij nen. Om nu te voorkomen dat de wijn vroegtijdig wordt aangeboden, met alle gevolgen voor de kwaliteit van dien, is die datum vastgesteld.' Ook het vervoer van de wijn van uit Frankrijk is aan regels gebon den. Buitenlandse afnemers mogen tegenwoordig op de vrijdag vooraf gaande aan de derde donderdag in november gaan rijden. Om 22.00 uur precies. Dit jaar was dat dus vrijdag de 13e. Voor 1989 mocht er pas op maandag gereden worden en voor 1983 vielen de vervoersda- tum en de verkoopdatum samen. Moesten de chauffeurs plankgas Paris Beaujolais l rijden om de Beaujolais zo snel mo gelijk ter bestemder plekke te krij gen. AH's logistieke wijnexpert Klaas Bak: 'Dat was echt geld?en- werk. Levensgevaarlijk. Er gebeur den elk jaar ongelukken. Daarom hebben ze die data losgekoppeld.' De logistieke man was er een jaar of wat geleden bij toen de Beaujo lais werd vrijgegeven in Belleville, 50 kilometer boven Lyon. 'Het hele dorp was uitgelopen om de stoet vrachtwagens uit te zwaaien. Luid toeterend vertrok de kolonne naar Nederland. Prachtig.' Hoewel er tegenwoordig bijna een week tussen het vertrek van de vrachtauto's en de verkoopdatum ligt, is het nog altijd een hele opga ve om de Beaujolais op tijd in de winkels te krijgen. Bij logistiek en distributie hebben ze er hun han den vol aan. 'We kunnen het ons niet permitteren om de Primeur te laat in de winkels te hebben. Ik moet er niet aan denken. De filia len moeten de Primeur voor woens dagavond in huis hebben. Daarom is het zaak om de wijn vanuit Frankrijk zo snel mogelijk bij de distributiecentra te hebben. Er wordt daarbij flink op het gaspe daal getrapt', verzekert Bak, die gaarne vermeld zou zien dat een en ander vanzelfsprekend gebeurt met inachtneming van de regels van de verkeerswet. In alle 360 filialen van Gall Gall liggen sinds enige tijd twee wijn- boeken. Het witte-wijnboek en het rode- en rosé- wijnboek. De boe ken dienen als naslagwerk voor zo wel de klant als de medewerkers. Door eenvoudigweg het etiket op te zoeken kan algemene en techni sche informatie worden ingewon nen over één bepaalde wijn. Vra gen over drinktemperatuur, drui- vesoort, bewaren van de wijn of bij welke gerechten een wijn het beste gedronken kan worden, kunnen op die manier makkelijk worden be antwoord. Het losbladig systeem is met tabbladen onderverdeeld in 25 groepen en is in fullcolour uitge voerd. In eerste instantie staan er 250 wijnen afgebeeld en beschre ven. De bedoeling is dat binnen af zienbare tijd het complete wijnas- sortiment in de wijnboeken is opge nomen. Door het losbladig systeem zijn de boeken up-to-date te hou den. Is een wijn uit het assortiment gehaald en een ander toegevoegd dan hoeft slechts één blad te wor den vervangen.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 8