HALLOWEEN I AMS LOOPT ALS EEN TREIN Maatschappelijke hulp in arbeidsvoorwaardenpakket Tops Markets -Buitenland- Chileense wijnen Standaardisaties Douanes AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1992 Gebruik maken van eikaars specialisme is een belangrijke succesfactor voor de AMS-partners. Eind oktober was de Zweedse AMS-coördinator Mats Ekström (I) op bezoek bij Albert Heijn om uit leg te geven over zijn specialisme: import en transport van conservenprodukten van buiten Europa. De Zweedse, Finse en Spaanse AMS-partner profiteren al van gestandaardiseerde produkten en gezamenlijke transporten vanuit het Verre Oosten en de Verenigde Staten. Verder v.l.n.r. Dick Roozen en de assortimentsmanagers Cees Pieters, Marian Lambert, Peter Brasser, Jan Kempe naar en Caroline Mouwens. (vervolg vanpag 1) dan 1 miljoen doosjes verkocht. Dit kaasje wordt, met aangepaste ver- pakkingsopdruk, door verschillen de AMS-partners verkocht. Het is voor AH's assortimentsmanager Wim Baars slechts één van de suc cessen. *We maken optimaal ge bruik van ieders specialistische kennis van de lokale markt', zegt Baars. 'Dat betekent dat we via AMS gemakkelijker de beste kwa liteiten en de laagste prijzen vin den voor onze buitenlandse kaas. Onze Franse partner heeft ons aan de beste Brie's en Camemberts ge holpen en onze Italiaanse partner kent de beste leveranciers in Italië Daarnaast besparen we kosten door dezelfde produkten bij dezelf de leveranciers te bestellen.' Uiter aard profiteren de AMS-partners ook van AH's kennis van de Neder landse kaasmarkt. Maar wanneer Baars buitenlandse partners bij een van zijn eigen leveranciers in troduceert, snijdt het kaasmes aan twee kanten, want extra omzet voor een leverancier van AH levert voordeel op voor alle partijen, ook voor AH zelf. Deze maand start Al- bert Heijn met een nieuwe Brie (met gestandaardiseerde smaak, maat en gewicht) uit bediening. Dezelfde Brie ligt in de winkels van andere AMS-partners. Kazen die snel aan populariteit winnen in veel Europese landen en daarom nu centraal staan in de kaas-pro jectgroep zijn Fetta en Mozzarella. Veel assortimentsmanagers ma ken dankbaar gebruik van de bui tenlandse contacten via AMS. Jan Kempenaar, assortiments manager wijnen, noemt een aantal voorbeelden. 'Casino, onze Franse partner, beschikt over de op een na grootste bottelarij van Frankrijk. Zij kunnen daar tegen goede condi ties voor ons bottelen. Via een an dere AMS-partner hebben wij een zeer goede leverancier van Chi leense wijnen gevonden. Zelf zijn we nu bezig om Scandinavische partners bij onze leveranciers te in troduceren.' Caroline Mouwens, onder andere verantwoordelijk voor 'cereals' (müesli, corn flakes, e.d.), rijst en deegwaren, vertelt dat ze via haar Europese collega's een betere corn-flakesleverancier op het spoor is gekomen. Door de grote nationale smaak- en cultuur verschillen die zij in haar produkt- groep ervaart, zijn gestandaardi seerde produkten nog niet gereali seerd. 'Daar spelen wij nu op in door voor rijst en deegwaren een aparte Noord- en Zuideuropese werkgroep te installeren.' In non-food verschillen de nationa le voorkeuren minder en standaar disaties zijn bij deze produkten ge makkelijker te realiseren. Binnen papierwaren, vaatwasmiddelen en luiers zijn inmiddels Euro-produk- ten ontwikkeld speciaal voor de AMS-partners. Maar ook ogen schijnlijk kleine produkten als het Dick Roozen: 'Als de wetgeving op detailhandelsge bied Europeser wordt en de doua nes verdwijnen nemen de moge lijkheden verder toe.' hemdtasje op de groente- en fruit- afdeling en de brood- en vleeswa- renzakken kunnen aanzienlijke be sparingen opleveren. Ab van Doom, AH-winkeltechniek, heeft met AMS-partners afspraken ge maakt over standaardafmetingen. 'Deze produkten hebben weinig ge voelswaarde voor de consument en zijn daarom veel gemakkelijker te standaardiseren dan een blik soep of een zak pinda's,' zegt Van Doorn. 'De produktiekosten dalen behoor lijk wanneer de fabrikant al die tasjes van alle partners in een keer kan doordraaien zonder de machi nes steeds opnieuw te hoeven in stellen.' Behalve Albert Heijn kunnen ook de andere bedrijfsonderdelen van Ahold profiteren van AMS. Marve- lo en Albro zijn in gesprek met partners over de export van hun produkten. Concrete resultaten worden verwacht. Etos introdu ceert begin volgend jaar een nieu we luierlijn en wil die betrekken van een leverancier die samen werkt met AMS. Alex van Wijk, productmanager Etos: 'Als relatief kleine afnemer kan Etos dan toch meedelen in de schaalvoordelen die zo'n organisatie biedt.' GVA-Ex- port heeft onlangs een spoedorder van de Europese Gemeenschap (voedselhulp voor Joegoslavië) kunnen uitvoeren door gebruik te maken van het internationale leve ranciersnetwerk van AMS. Volgens Dick Roozen zal het belang van Europese samenwerking de komende jaren alleen maar toene men. 'Hoewel er altijd ruimte zal blijven voor specialistische, natio naal werkende leveranciers, zullen wij steeds vaker gezamenlijk van internationaal werkende leveran ciers gebruik maken. Als de wetge ving op detailhandelsgebied Euro peser wordt en de douanes verdwij nen nemen de mogelijkheden verder toe. Kortere reistijden ma ken dan nog meer gezamenlijke projecten, bijvoorbeeld in vers, aantrekkelijk.' Het eerste officiële winterfeest in Amerika is Halloween, het feest van heksen, spoken en zwarte katten. Halloween wordt gevierd op 31 oktober en was oorspronkelijk de dag voor afgaand aan het nieuwe jaar, waarop je nog even kattekwaad kon uithalen. Verder was het de nacht dat er geesten rondwaar den. Op de avond voor Hallo- ween loopje nu de kans dat tie ners je auto met zeep insmeren en wc-papier in de bomen han gen. Op de dag zelf gaan kinde ren verkleed naar school en 's avonds gaan ze langs de hui zen om snoep op te halen. Bij ons in de buurt zijn de huizen prachtig versierd met spoken, geraamtes, spinnewebben en pompoenen. In de winkels zijn oranje vuilniszakken te koop met afbeeldingen van pompoe nen. Die worden met bladeren gevuld en voor het huis gezet. Als een huis niet versierd is, is dat een teken dat er niets te ha len valt. Het eerste jaar dat ik hier was dacht ik dat Hallo- ween een soort kinderfeest was, zoiets als Sint Maarten in Ne derland. Maar ik kwam er snel achter dat dit niet helemaal waar was. Toen mijn buur vrouw ons namelijk kwam ha len, waren niet alleen haar kin deren verkleed, maar was zij zelf ook veranderd in een heks. Volwassenen doen dus net zo hard mee. Als je op Halloween in een supermarkt komt, denk je dat je in een spookhuis bent beland. Niet alleen de winkel is dan versierd, ook alle medewer kers zijn prachtig uitgedost. Ik moet eerlijk bekennen dat ik dit jaar nog niet verkleed naar mijn werk ben gegaan, hoewel ik denk dat ik wel een geschikte Morticia zou zijn, de moeder van de Adams Family! Cornelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) Eind oktober opende Tops Markets in Amherst in de staat New York zijn 82e buurtsupermarkt onder de naam Wilson Fprms. De buurtwinkels, met vloeroppervlakten van rond de 200m doen het voortreffelijk. Voor het eind van dit jaar zal Tops nog drie nieuwe Wilson Farms aan het totaal toevoegen. Medewerkers van de Amerikaanse Ahold-supermarktke- ten Tops Markets hebben er sinds kort een nieuwe secun daire arbeidsvoorwaarde bij: professionele maatschappe lijke hulp. middel van posters en voorlich tingsbijeenkomsten en ook via ons personeelsblad. De nieuwe rege ling wordt door onze medewerkers hogelijk gewaardeerd.' Medewerkers die van de hulpverle ning gebruik maken kunnen uiter aard rekenen op strikte geheim houding om hun privacy te be schermen. Wie hulp nodig heeft kan gratis het maatschappelijk bu reau bellen om een afspraak met een hulpverlener te maken. Tops betaalt de eerste drie consulten. Mocht daarna nog verdere hulp no dig zijn dan worden die kosten doorgaans gedekt door de ziekte kostenverzekering van de mede werkers. De nieuwe arbeidsvoorwaarde, de ze zomer geïntroduceerd, geeft Tops-medewerkers en hun familie leden de mogelijkheid om op kosten van het bedrijf een hulpverlener van een maatschappelijk bureau in te schakelen bij bijvoorbeeld finan ciële, rechtskundige, huwelijks-, drugs- of alcoholproblemen. 'We vinden het belangrijk dat eventu ele problemen van onze medewer kers worden opgelost', aldus Michael Strout, directeur Perso neelszaken bij Tops. 'Door het toe voegen van deze regeling aan ons arbeidsvoorwaardenpakket laten we zien dat we het serieus nemen. We hebben er veel tijd ingestoken om onze medewerkers over de mo gelijkheden te informeren door

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 5