DE WINNING MOOD VAN SPECIAALZAKEN 4InterviewAHOLD FLITSEN NOVEMBER 1992 'We proberen de 1 miljard te passeren. 'Op het gebied van cosmetica scoort Etos prima Groei Voetbalclub 'Er heerst een mentaliteit van liever iets minder, maar wel goed' Strategie Neuzen Samenwerking 'Een probleem is geen probleem meer, maar een uitdaging' Etos e Tuinen groeit, Gall Gall loopt goed, Etos Nederland en Etos België gaan beter, Pragmacare staat op de rails en Ter Huume won 25 meer klanten met de nieuwe winkelformule. Kortom: het gaat goed met Speciaalzaken Ahold (SpA). Directeur Chris van den Broek praat met Flitsen over jong talent, vergrijzing en de positieve gevol gen daarvan, de neuzen in één richting en de winning mood hij SpA. 'Speciaalzaken Ahold bestaat nu uit zes actieve ondernemingen', zegt hij. 'Sinds 1987 is de omzet verdrievoudigd en het is heel wel mogelijk dat we dit jaar de één mil jard gulden gaan passeren.' Dat moet dan gebeuren in december, de feestmaand, waarin de 500 winkels van Gall Gall, Etos, De Tuinen en Ter Huume een groot deel van hun omzet maken. Vorig jaar be droeg de omzet nog 872 miljoen. Van den Broek spreekt van 'een ko mende mijlpaal' na een moeizame start en jaren waarin veel knopen moesten worden doorgehakt. Aan Etos werd het laatste jaar flink ge timmerd en geschaafd. De Master Men Giftshops en de Colourshops, twee exclusieve speciaalzakenke- tens, werden al in 1990 van de hand gedaan. 'Die formules waren gericht op lifestyle. Op dat gebied hebben we geen specifieke know how. Bovendien is de markt te klein. We richten ons nu met Speci aalzaken vooral op brede markten met een hoog consumptiepoten- tieel.' Van een recessie zegt Van den Broek nog weinig te merken. Ster ker nog, hij constateert dat de spe- ciaalzakenmarkt waarin SpA ope reert in het algemeen sneller groeit dan de supermarkt- en warenhui- zenmarkt. 'De vergrijzing van de samenleving heeft een positief ef fect op de ontwikkeling van speci aalzaken. Mensen tussen de 44 en de 65 jaar, en daar komen er steeds meer van, kopen hun boodschap pen relatief vaker in speciaalza ken. Bovendien krijgen mensen steeds meer vrije tijd. Ze hoeven niet meer snel, snel boodschappen te doen. Ze gaan ook uitgebreid shoppen. Daarbij doet de klant van de jaren 90 geen concessies aan kwaliteit. Er heerst een mentaliteit van: liever iets minder, maar wel goed en voor een juiste prijs. Daar passen onze winkelformules pre cies in.' We steken veel tijd en geld in oplei dingen', zegt Van den Broek. We gaan nauwkeuriger om met jong talent. Als we dat goed ontwikke len, houden we altijd een kweekvij ver met enthousias te, nieuwe mensen. Wat dat betreft is het net een voetbal club.' De opleidin gen strekken zich uit over alle gele dingen van de SpA- bedrijven. Dus niet alleen voor ma nagers, maar voor iedereen in de filia len. 'Goed perso neel is van levensbelang', stelt Van den Broek. 'Dat moet de kracht van Speciaalzaken zijn. De klant ver wacht dat onze medewerkers over de produkten kunnen vertellen. Dat ze geadviseerd worden.' Het professionaliseren van medewer kers gebeurt niet alleen door ge richte opleidingen en cursussen. Ook de filiaalmanager speelt een belangrijke rol. 'Onze filiaalhou ders worden steeds meer onderne mer. Zij zullen hun personeel bij de gang van zaken in het bedrijf nauw betrekken, enthousiasmeren. En hun waardering laten blijken. Een schouderklopje doet wonderen, daar kunnen we allemaal over meepraten.' er resultaten worden geboekt, dat het gemeenschappelijk belang steeds sterker gaat leven.' Nu het hoofdstuk 'Zet Speciaalza ken op de rails' is afgesloten, kan de SpA-groep verder kijken. Van den Broek wil de komende jaren nieuwe kernactiviteiten toevoegen. We zitten nu met name in de dran kenbranche met Gall Gall en op de gezondheids-, schoonheids- en verzorgingsmarkt met Etos, De Tuinen en Pragmacare. Onderdeel van de strategie in de komende acht jaren is dat we nog twee of drie kernactiviteiten toevoegen.' Welke branches er op het verlanglijstje staan, wil hij niet zeggen. Wel is ze ker dat een en ander gepaard zal gaan met overnames. We gaan in principe niet zelf iets van de grond af aan opbouwen.' De nieuwe kern activiteiten zijn maar één onder deel van de strategie tot het jaar 2000. Er wordt ook gekeken of de SpA-divisie de vleugels kan uit spreiden over de rest van Europa. 'Nationaal succes leidt tot verdere internationalisering.' En van nationaal succes is inder daad sprake. Daarbij steekt Chris van den Broek niet onder stoelen of banken dat er heel wat energie in is gaan zitten. We hebben verschil lende activiteiten ontplooid om de neuzen in dezelfde richting te krij gen. Je zit toch met allemaal ver schillende identiteiten onder één Ahold-paraplu. Maar je merkt, nu Resultaten werden met name ge boekt door de vijf synergie-werk groepen. Die werden twee jaar gele den gestart. Doel van deze werk groepen is te komen tot samenwerking tussen de ver schillende onder delen van SpA. Dat werkt kos tenbesparend, maar kan ook ad ministratief en logistiek voorde lig uitpakken. 'Zo kunnen we geza menlijk inventaris inkopen, zoals kassa's of counters', zegt Van den Broek. "Een ander voorbeeld is de levering door Pragmacare van OTC-geneesmiddelen, dat zijn niet- receptgebonden geneesmiddelen als aspirines en hoestdranken, aan Etos en De Tuinen.' Voor 1993 zit voor deze onderdelen tevens een centrale distributie in de pen. Etos is bijgesteld. 'In het verleden is er over gedacht het drogisterij assortiment drastisch te beperken en van Etos meer en meer een par fumerie te maken. Die denktrend is veranderd. De drogisterijmarkt is een groeimarkt, waar jaarlijks 1,9 miljard wordt omgezet. Parfumerie is daarentegen een relatief kleine markt.' Etos noemt zich nu een dro gisterij met het accent op schoon heid. En die for mule werkt. *Vooral op het ge bied van cosmeti ca scoort Etos prima.' Opmerkelijk zijn de resultaten bij Etos. De drogisterijketen kwakkel de vorig jaar nog, maar kan de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. 'In het lopende jaar is de net towinst tot nu toe weer gestegen', stelt Van den Broek vast. "Die hele ommekeer, de voorraadbeheersing, het omzetten van eigen filialen in franchisevestigingen heeft goed uitgepakt.' Ook de formule van 'Beter zijn dan de concurrent'. Daar is het Chris van den Broek en de SpA-groep om te doen. 'Dan komen de klanten en blijven ze komen. En dat is van levensbelang want de markt groeit lang zo explosief niet als vroeger.' Doelstellingen voor de komende jaren zijn: het behalen van een aantrekkelijke winst, een hoog rendement op geïnvesteerd vermogen en een groter aandeel in de omzet van Ahold. Speciaalzaken heeft vertrouwen in de toekomst. 'Ik heb het idee dat we veel aan kunnen en onze doelstellingen voor de komende jaren zullen bereiken. Medewerkers, management, ieder een bij SpA is in de winning mood. We weten dat we het kunnen. Een probleem is geen probleem meer, maar een uitdaging. Een kans op meer succes. Dat hebben we in de afgelopen jaren met z'n allen voor elkaar gekregen.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 4