'De vis moet natuurlijk wel willen' 12 Collegiaal EEN OCHTEND MET MEESTER-VISSERS AAN DE IJSSEL: Voorntrek Geheim De een heeft kanaries. De ander spaart postzegels. Ik vang vis' Karbonade Spektakel AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1992 Hun dagelijks werk wordt beheerst door vlees, hun vrije tijd door vis. De sportvissers van Mees ter. Tien zondagochtenden per jaar strijden ze aan de oevers van de IJssel om het bedrijfskam- pioenschap. Flitsen zat een ochtendje aan de wa terkant. De IJssel bij Wijhe op een mooie zondagochtend in de herfst. In de verte tuft de pont naar de overkant. Een haas rept zich met grote sprongen door de ui terwaarden. Tussen de strek dammen, gezeten op aluminium viskisten, doen een stuk of vijf tien medewerkers van Meester en enige introducées verwoede pogingen om brasems, voorns dan wel baarzen te verschalken. Men is hiervoor terdege toege rust. Carbonhengels van twee duizend gulden zijn geen uit zondering. De deelnemers hebben hun stek door loting verkregen. Daarbij zijn er - zo vernemen we van or ganisator Jan Maatman - twee mogelijkheden: instroom of uitstroom. 'In stroom is het beste, want daar rust de vis uit. Al het voer dat hij aan zich voor bij ziet trekken vreet hij op.' Elke deelne mer vist vijf zondagen instroom en vijf zondagen uitstroom. Op die manier krijgt iedereen gelij ke kansen. Wie aan het eind van de ochtend het meeste gewicht aan vis in zijn leefhet heeft is de winnaar van de dag. En wie over een to taal van tien wedstrijden de meeste kilo's uit de rivier heeft gehaald mag zich de kampioen van Meester noemen. Zo doen ze dat al twintig jaar. Gemiddeld slepen ze met z'n allen zo'n vijf honderd kilo vis per jaar uit de IJssel. Na het wegen wordt de vis keurig teruggezet in het wa ter. Jan Maatman, werkzaam in de proefkeuken van Meester, kent de IJssel op z'n duimpje. Hij is achter de dijk geboren en vist zijn hele leven al. Windes, blieken, kopvooms, snoeken, al vers, kolbleien, forellen, serpe- lings: je kunt het zo gek niet be denken of hij heeft het aan z'n haak gehad. De ervaren henge laar heeft in de loop der jaren al menig sterk staaltje mogen be leven. In no-time vierhonderd voorns tijdens de voorntrek. Wat dachten we daarvan? Dat is constant ingooien en ophalen. Of een brasem van 81 centime ter. Hoe vinden we die? T)at is net een vloermat.' Maatman is houder van het Nederlands re cord aller tijden in de categorie witvis en als zodanig opgeno men in het Guiness Book of Records. Hij wil niet over drijven, maar hij heeft thuis toch gauw zo'n tweehonderd bokalen staan. Grotendeels te danken aan ti ming, erva ring en de juiste spullen. 'Maar', houdt Maatman staande, 'de vis moet willen, anders sta je mach teloos.' Zeker, de vis moet willen, maar aan de andere kant is er natuur lijk ook het weer. Het weer is van grote invloed. Dat weet elke visser. Zo is er vandaag volgens Maatman sprake van puike om standigheden. De hele week al rustig herfstweer. Niet te veel wind. Een zonnetje. Echt watje noemt ideaal. Maar een garan tie voor een recordvangst is het allemaal niet. Dat hangt van iets anders af. 'Je bent afhanke lijk vande vis!', benadrukt de viskenner. 'De vis moet wil- Gerrit Jan Rorije: 'Kijk, zo moet ik er nog een paar hebben.' er gek op. De samenstelling? Die is natuurlijk geheim. Dat mag niemand weten. En zeker Flitsen niet. De concurrentie leest mee, heren.' Een paar meter verderop zit Dirk Jan Horstman, gepensio neerd medewerker van Mees ter. Hij vist van jongsaf aan. T)e een heeft kanaries. De ander spaart postzegels. Ik vang vis. Wat het mooie daarvan is? De natuur en de spanning, hè. Ik geniet er elke keer weer van. Vanmorgen vroeg al die vogels achter me in de bomen. Dat hoor je allemaal. Je bent één met de natuur.' De vissen, dat is eigenlijk maar bijzaak, hoewel Horstman vandaag al het nodi ge gevangen heeft. Triomfante lijk houdt hij een leefhet vol bra sem omhoog. 'Een mooi zootje', stelt de visnestor tevreden vast. 'Ze verdringen zich vandaag rond m'n dobber.' Dat laatste kan Gerrit Jan Rorije van de rookworstafdeling helaas niet zeggen. De huidige leider in de competitie heeft al uren niets meer gevangen. Voor het gebrek aan aansprekende vangsten heeft hij wel een verklaring: de vis wil niet. Bovendien zit hij uitstroom. Met de kwaliteit van z'n voer heeft het volgens hem niets te maken. 'Voor de IJssel maakt het eigenlijk niet zo veel uit watje gebruikt. Het gaat er om dat de vis er moet zitten. Als de vis er niet zit kun je er een karbonade ingooien, maar dan bijt-ie nog niet.' Hij heeft het nog niet gezegd of zijn dobber verdwijnt onder water. Rorije grijpt zijn hengel en slaat aan. Een fraaie brasem verschijnt even later boven de waterspie gel. 'Kijk, zo moet ik er nog een paar hebben. Dan schat ik m'n kans op de beker op 50%.' Twee weken na de wedstrijd. De telefoon. Het is organisator Jan Maatman met goed nieuws. Al thans voor de vissers bij Ahold. Maatman heeft toestemming gekregen om volgend jaar in het kader van het jubileum een dag wedstrijd te organiseren voor teams van alle onderdelen van Ahold. Een team bestaat uit vijf vissers. Geïnteresseerden kun nen zich nu al schriftelijk bij Maatman melden, per adres: Meester in Wijhe. De organisa tor verwacht meer dan honderd Ahold-vissers op beide oevers van de IJssel. Het belooft een onvergetelijk spektakel te wor den. Als de vis tenminste wil. Jan Maatman weegt de vangsten, Tonnie Vlietstra noteert de score len. Daar ben je van afhanke lijk. De vis wil wel of niet en geen mens die daar enige in vloed op kan uitoefenen. Het is een absoluut raadsel.' Toch is de sportvisser - zo leert een tochtje langs de rivieroever - niet helemaal overgeleverd aan de elementen of de nukken van de vis. Veel hangt volgens ingewijden af van het aas aan de haak, en het voer dat rond de dobber in het water wordt ge worpen. Aanhangers van deze theorie bereiden hun voer dik wijls in het diepste geheim. Jan Klein Herenbrink, werkzaam aan de lange vullijn, is zo'n vis ser. Jarenlang bungelde hij roemloos onderaan, totdat hij na eindeloos experimenteren een topvoer uit negen compo nenten samenstelde. 'Qua voer zit ik nu goed. Het voer heeft me omhooggestoten. De brasem is De vissers van Meester. Staand van links af: Willy Salari, Johan van der Linden, Lammert ten Hoven, Jan Maatman, Bianca van den Goorberg (mascotte), Bertus Bos, Gerrit Jan Rorije, Mark Roolvink, Tonnie Vliet stra, Heinz Wolsink en Hans Ei lander. Zittend van links af: Dirk Jan Horstman, Jan Klein Heren brink, Jan Rorije en Jan Brakel (de uiteindelijke kampioen)

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 12