Tweede-Kamerlid Van Heemst verkoopt meloenen bij AH WINKELEN Albro's banketlijn: dat is andere koek! Gall Gall met drank de weg op 'Het ene varken is het andere nief Folie Vlees van Meester 100% botvrij illiijd iets bijzonders. Hij had het gevoel meer in de weg te lopen dan te helpen, maar de Albert Heijn-jas zat hem als gegoten. Tweede-Kamer lid Peter van Heemst (PvdA) liep vorige maand een week stage bij Ahold. Hij keek rond bij verschillende bedrijfson derdelen en sprak er met vele medewerkers. Doel van de sta ge was het aanvullen van zijn kennis van het bedrijfsleven. 'Het heeft zeer aan de verwach tingen voldaan', verklaarde het kamerlid na afloop. Wat is hem het meest opgevallen? Van Heemst: 'Dat de deskundigheid van Ahold via allerlei branche organisaties vaak ook voor an deren toegankelijk is. Daarin verschilt Ahold van het politie ke bedrijf. Bij ons worden poli tici van andere partijen toch meer gezien als concurrenten dan als collega's.' Peter van Heemst in gesprek met een klant. Rechts afde lingsmanager Ton van Arkel Heeft de politicus ook nog verschil len ontdekt tussen bedrijfsleven en politiek? Van Heemst: 'Jazeker. Je kunt als directie van alles beden ken, maar je moet altijd maar weer afwachten hoe dat door de mede werkers in de winkel wordt opge pakt. Dat heb je in de politiek ook. Daar moet ook beleid overgebracht worden op de mensen in het land. Ik ben trouwens onder de indruk van de manier waarop Ahold dat aanpakt.' Het was het kamerlid verder opge vallen dat er bij Ahold veel ruimte is voor eigen initiatief. 'Ik heb de indruk dat iedereen zijn eigen stempel op het werk kan zetten', zo vertelde de politicus, die zichzelf overigens omschreef als 'super marktfanaat'. Vooral in het bui tenland mag ik graag in super markten rondneuzen. Ik heb een fascinatie voor vreemde produkten en die zie je daar in overvloed. Een ander bezoekt een kathedraal, ik bekijk liever een supermarkt. Ik heb er wat mee. Een van mijn klei ne genoegens die ik bij deze ont hul.' Een van de leukste dingen van mijn werk is het rondleiden van be zoekende Nederlanders in onze winkels. Nu is net drie weken gele den de nieuwste Finast in Brook lyn geopend en het is een juweeltje. Parkeren geen probleem. Als er geen plaats meer is voor de winkel, word je doorgestuurd naar het dak. De winkel ligt in een van de betere buurten van Brooklyn en de bevol king is voornamelijk van joodse en Italiaanse afkomst. Als je de win kel binnenkomt sta je meteen in een gedeelte dat helemaal is toege spitst op de joodse bevolking en waar alleen kosjere artikelen wor den verkocht. Kosjer wil zeggen dat het voedsel onder rabbinaal toezicht is bereid en goedgekeurd. Dit gedeelte wordt tijdens de sab bat, van vrijdagavond tot zaterdag avond, gesloten. Tijdens mijn laat ste bezoek was ik samen met Marco Schouten, die met een beurs van de Gerrit Jan Heijn Fellowship drie maanden in Amerika studeert. Aangezien ik de nieuwe winkel al drie keer had bezocht en elke keer dacht: 'Ik wou dat ik hier mijn we kelijkse boodschappen kon doen', leek mij dit een goede gelegenheid om de ronde eens te maken als huisvrouw. Gewapend met het krantje met openingsaanbiedingen (gratis cola en chips..) mengden we ons onder de klanten. We maakten gebruik van de computer bij het be stellen van vleeswaren en scanden zelf de produkten. De door Marvelo gebrande koffie stond op de schap pen en ik heb een Amerikaanse da me die stond te aarzelen, gestimu leerd om toch zeker eens de Gu- nung Blau te proberen. Een van de klanten hoorde ik enthousiast roe pen dat 'niets te vergelijken was met deze winkel'. Hij had gelijk. Jammer dat de afstanden zo groot zijn, anders zou ik zeker vaker mijn boodschappen bij Finast in Brook lyn gaan doen! Comelie Jutte (Comelie Jutte werkt op het hoofd kantoor van Ahold USA in Parsi- panny, New Jersey) De Albro-bakkerijen hebben hun produktieproces uitge breid met een bake-off banket- lijn. Tot voor kort werd alle bake-off op één lijn gefabri ceerd, maar sinds augustus rol len de gevulde koeken, rondo's, kokosmakronen en bitterkoe- ken van hun eigen band. Door de groei van het aantal Albert Heijn-winkels met een bake-off af deling zag Albro zich genoodzaakt een oplossing te zoeken voor de gro ter wordende vraag naar bake-off banket. Het bedrijf ontwikkelde daarom zelf een banketlijn, die, be halve meer produktie, een reeks voordelen biedt. 'De grootste verbe tering is wel dat al het banket direct wordt ingevroren. In 20 minuten tot min 40 graden', zegt Douwe de Vriend, manager Banket. 'Daar door blijft de versheid bewaard. Bo vendien heeft het invriezen als voordeel dat we de besteleenheid kunnen verdriedubbelen. Normaal zat in een standaardfust één laag koeken. Nu liggen er drie op el kaar. Dat betekent een enorme winst in ruimte. In de filialen, tij dens het transport en ook bij ons.' En dat terwijl de produktie alleen maar toeneemt. Met de nieuwe lijn wordt een jaarproduktie van 1 tot 1,5 miljoen kilo banket verwacht. Voldoende om de vraag aan te kun nen. De nieuwe banketlijn is uitgerust met enkele nieuwe, kwaliteitsver beterende snufjes. De produkten worden direct op bakpapier gele verd en worden verpakt in folie. 'Hygiënischer kan het niet', zegt De Vriend, die ook nog kwijt wil dat er op korte termijn nieuwe produkten te verwachten zijn. Welke? 'Dat mag ik nog niet zeggen, heren. De concurrentie leest namelijk mee.' 'Altijd iets bijzonders' roept Gall Gall tegenwoordig in zijn ad vertenties. En ze doen hun nieuwe slogan eer aan. Want wat hebben de slimme slijters nu weer bedacht? Opvallende teksten voor het wagenpark. 'Inhoud goed voor 1000 feestjes' is er één. Of wat dacht u van de ze: 'De enige die met drank de weg op mag'. Ja, de humor ligt op straat. Maar nu even serieus. Hoe is het zo gekomen? 'Het werd tijd dat ook de wagens eens als één geheel naar buiten traden', zegt commerciële za ken-man Tom Heidman. 'Uit di verse inboedels van onder ande re Impodra en de Partyshop, die nu deel uitmaken van Gall Gall, hadden we nog wagens rij den. En onze eigen wagens, dat waren nog die gele met die twee Franse mannetjes. Dat is nu definitief verleden tijd. Die wa gens zijn toch een prachtige ma nier om reclame te maken. De hele dag onderweg. Iedereen komt ze tegen.' De nieuwe wagens zijn wit. Over de hele lengte ligt een fles en daarboven staat de tekst. Vooralsnog rijden er twee wa gens in de nieuwe outfit, maar voor het eind van het jaar moe ten alle wagens van het nieuwe jasje zijn voorzien. Vorige maand werd in de vlees- warenfabriek van Meester in Wijhe de bottendetector geïn troduceerd. Een prototype van het apparaat werd eerst een maand op proef geïnstalleerd, maar is nu volledig in het pro duktieproces opgenomen. De bottendetector is 100% safe. De afdeling Kwaliteit en Ontwikke ling zocht al enige tijd naar een middel om de kwaliteit van het schoudervlees te verbeteren. Het wilde wel eens voorkomen dat stuk jes bot bleven zitten. 'De varkensschouders worden me chanisch uitgebeend', legt Martin Franssen van K O uit. 'Maar het ene varken is het andere niet. Af wijkende schouders, die niet in het apparaat pasten, zorgden voor pro blemen.' Met de komst van de bottendetec tor is het onmogelijk dat er nog bot achterblijft in de uitgebeende schouders. 'Voordat het vlees ver der de verwerking in gaat, wordt het door de detector gecontroleerd', zegt Franssen. 'Het apparaat scant en selecteert het vlees. Wordt er bot geconstateerd, dan schuift de de tector het vlees automatisch apart. Het gaat allemaal vanzelf. Er is slechts één operator nodig, die het proces bewaakt.' De bottendetector wordt alleen ge bruikt voor de varkensschouders. 'Het overige vlees wordt gewoon door onze eigen vakmensen uitge beend.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 9