VERS I EN VERS II GOR AKKOORD MET INTEGRATIE OR-VERKIEZINGEN OP WOENSDAG 24 MAART 1993 Van drie- naar tweedeling Patstelling OR'en dragen advies recht over aan GOR Ondersteuning CORNIEUWS De impasse rond de samenvoeging van Vers I en Vers II bij Albert Heijn is doorbroken. De voorgenomen integratie stuitte aanvankelijk op verzet van de OR Vers II, omdat deze op een aantal punten een nadere toelichting wenste. In afwachting hiervan bracht de OR Vers II aan de Groepsonderne- mingsraad (GOR) een negatief pre advies uit. De OR Vers I had zich op dat moment al wél voor samenvoeging uitgesproken. 'Voor ons zijn de organisatorische gevolgen van de samenvoeging iets overzichtelijker dan voor Vers II', vertelt Koos Sleddens, vice- voorzitter van de OR Vers I. 'Vanuit onze invalshoek is een bundeling van de commerciële activiteiten alleen maar goed voor de orga nisatie. Wij konden ons dan ook wat eerder vinden in de plannen van de bestuurder, al hebben wij daar wel wat kritische kantteke ningen bij geplaatst.' Voor de OR Vers II lagen de zaken minder eenvoudig. 'Wij kunnen ons wel voorstellen dat de directie met het oog op de toekomst naar een andere indeling van de assorti- mentsgroepen wil. Dat men van een driedeling - stellinggebonden, Vers I en Vers II - over wil gaan naar een tweedeling: houdbaar en vers', zegt Walter Andringa, OR-lid Vers II. 'Een dergelijke verandering is niet onlogisch gezien het beleid van Albert Heijn om de winkel nog nadrukkelijker als vertrekpunt te beschouwen, de lijnen korter te maken, zowel commercieel als lo gistiek, en de synergie nog verder te vergroten. Wat dat betreft kun nen wij best begrip opbrengen 1 voor de ideeën van de bestuurder.' Dat de plannen toch met een ne gatief advies naar de GOR werden gezonden, had volgens Henk de Kruijff, voorzitter van de OR Vers II, hele andere oorzaken. 'De bestuur der gaf wel aan langs welke lijnen hij dacht, maar lichtte dat onvol doende toe. Zo was het bijvoor beeld onduidelijk hoe de nieuwe versorganisatie er zou komen uitte zien. Bovendien bevatten de plan nen in onze ogen een aantal tegenstrijdigheden. Een nadere toelichting van de kant van de bestuurder was daarom absoluut noodzakelijk. In afwachting daarvan hebben wij ons voorals nog afwijzend opgesteld. Wij waren namelijk nog allerminst overtuigd van de juistheid van de plannen.' De GOR wilde door deze van elkaar afwijkende aanbevelingen nog niet adviseren. 'Wij hebben daar om in een brief aan de bestuurder een aantal door de OR van Vers II geformuleerde vragen gesteld met het verzoek daar klip en klaar op te antwoorden. In eerste instantie bood een deel van deze antwoor den niet de door ons gewenste helderheid. Er is toen nog een aantal vraag- en antwoordrondes gevolgd, voordat er uiteindelijk duidelijkheid bestond. Eerst toen ging ook de ondernemingsraad van Vers II onder voorwaarden ak koord', aldus Peter Valk, voorzitter van de GOR. Leidde dit uiteindelijk tot een positief advies van de GOR aan de bestuurder? 'Nee', zegt Peter Valk. 'Wij hebben ons in onze brief be perkt tot het uitbrengen van een aantal adviezen, waarvan wij verwachten dat die door de bestuurder in zijn besluit worden meegenomen. De bestuurder heeft ons inmiddels toegezegd dat deze adviezen niet zullen worden gene geerd en daar vertrouwen wij dan ook op. Wat ons betreft staat niets de samenvoeging van Vers I en Vers II meer in de weg. Hierbij gaat het voorlopig puur om de commer ciële integratie van beide groepen die overigens al begin dit jaar los van ons eventuele advies in gang is gezet. Overeenkomstig een van de afspraken zal de integratie vóór de OR-verkiezingen van volgende jaar tussentijds nog twee maal worden geëvalueerd.' BOR-hoofd Frans Petra: 'Medezeggen schap is een serieuze aan gelegenheid' De vijf ondernemingsraden van Albert Heijn (Distributie, Hoofdkantoor, Operations, Vers I en Vers II) hebben hun adviesrecht voor arbeids voorwaardelijke regelingen overgedragen aan de Groepsondernemingsraad (GOR). Zij zijn hier mee tegemoet gekomen aan een verzoek van AH-president Jan Andreae. De directie van Albert Heijn verwacht dat deze maatregel de snelheid van onderhandelen en besluitvorming zal bevorderen, omdat het adviesrecht nu centraal bij de GOR is neergelegd. 'Wij kunnen ons in deze redenering wel vinden', zegt Hans Boere, secretaris van de OR Ope rations. 'Omdat we alle vertrouwen hebben in de belangenbehartiging van de GOR, hebben we afstand gedaan van ons adviesrecht.' Hij voegt er voor de duidelijkheid aan toe dat het hierbij uit sluitend om het adviesrecht voor arbeids voorwaardelijke regelingen gaat. 'Voor het ove rige blijft de autonomie van de genoemde ondernemingsraden volkomen gewaarborgd. Bovendien is met de GOR afgesproken dat bij specifieke arbeidsvoorwaardelijke regelingen de desbetreffende ondernemingsraden zullen worden geraadpleegd.' Secretaris Boere merkt verder nog op dat bestaande afspraken op het gebied van de arbeidsvoorwaarden door de directie zullen worden gerespecteerd. De verkiezingen voor de nieuwe ondernemingsraden binnen Ahold zullen gehouden worden op woensdag 24 maart 1993. Vanuit de ondernemings raden is inmiddels een speciale commissie samengesteld die een centrale verkiezingscam pagne zal ontwikkelen. Het thema van deze centrale cam pagne is op dit moment nog on derwerp van discussie. Volgens Frans Petra, hoofd van het Bureau Ondernemingsraden staat echter al wel vast dat het spelelement, dat in de vorige verkiezingscampagne centraal stond, zal worden ver laten. 'Want', zo houdt het BOR- hoofd staande, 'medezeggenschap is geen spel, maar een serieuze aangelegenheid.' De gedachten van de verkiezingscommissie gaan vooralsnog in de richting van een campagne waarin het accent wordt gelegd op kwaliteit en kwantiteit. 'Doel van de campagne is te komen tot een volledige bezetting van alle beschikbare zetels door kandidaten die hun taak serieus nemen en daar ook de capaciteiten voor bezitten.' De Verkiezingscommissie Onder nemingsraden 1993 bestaat naast Frans Petra uit Hans Boere, secre taris OR Albert Heijn Operations; Geert Haanappel, voorzitter van de COR; Henk de Kruijff, voorzitter OR Vers II; Richard Taman, secretaris OR Hoofdkantoor en Peter van der Ven, secretaris OR GVA. De com missie houdt zich uitsluitend bezig met de centrale campagnevoering en de aanlevering van algemeen informatiemateriaal. 'Wij dienen ter ondersteuning van de ver kiezingscommissies van de afzon derlijke ondernemingsraden', aldus Frans Petra. 'Deze commissies moeten campagne voeren voor de verkiezingen van hun eigen OR'en. De commissies worden gevormd uit leden van de bestaande onder nemingsraden. Zij kunnen echter worden uitgebreid met niet-leden die deskundig zijn op het gebied van campagnevoeren.' De verkiezingen hebben betrek king op alle ondernemingsraden binnen Ahold, met uitzondering van de COR en de GOR. Deze wor den namelijk samengesteld uit de leden van de desbetreffende on dernemingsraden. Op deze pagina zal voortaan regel matig worden bericht over de gang van zaken rond de OR-ver kiezingen.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 11