Electronica gaat winkel!) Van fantasie naar werkelijkheid 4 Een blik in d Voor de tweede helft van de jaren negentig passing van electronische media in de wi Een blik i Electronische boodschappenlijst Individuele klant benadering via klantenkaart A 8® J Satelliet -AHOLD FLITSEN JUNI 1992 In het hoofdkantoor van Albert Heijn staat momenteel een kleine expositie met voorbeel den van electronische media in de winkel. Deskundigen van Philips en Ahold lieten, geïnspireerd door de technische mogelijkhe den en commerciële overwegingen, hun fan tasie de vrije loop. Een projectgroep met des kundigen van Ahold, Albert Heijn en Philips onderzoekt nieuwe toepassingen van electro nica in de winkel. Op de tentoonstelling ziet u niet hoe dé winkel van de toekomst er uit gaat zien, maar wel welke kant het opgaat met de detailhandel. Wanneer de klant bij de ingang van de winkel al van een aantal produkten zeker weet welk type en merk hij wil, kan hij deze intoet sen op een minicomputertje (al dan niet bevestigd op de winkelwagen). Winkelmedewerkers kunnen pro dukten als keukenrollen, koffiefil ters, suiker, zout, melk en fris drank verzamelen in het magazijn en klaar zetten voor de klant bij de uitgang. Van dergelijke produkten hoeven dan kleinere aantallen op de schappen te staan. Intussen kan de klant zelf de produkten met een emotionele of persoonlijke im pact (zoals vlees, groente, fruit, kaas, banket) bekijken en pakken. Het gebruik van een klantenkaart maakt een zeer individueel gerich te benadering van de klant moge lijk. Wie bij de ingang van de su permarkt zijn klantenkaart in een apparaat, al dan niet op de winkel wagen, steekt, krijgt op beeld scherm of op briefpapier bijvoor beeld het volgende te lezen: Goedemorgen mevrouw Jansen, Deze week introduceren wij Ca- chic, een Eigen Merk driesterren diepvries kattendiner. Aangezien wij weten dat u uw kat alleen het beste gunt, bieden wij u Cachic ter kennismaking aan voor de exclu- TRANSPORT LEVERANCIERS GEGEVENSUITWISSELING Met de introductie van de streepjescode en de scanningkassa's in de jaren zeventig begon de opmars van de electronica in de detailhandel. Voorraad beheer en schapmanagement konden sterk verbeterd wor den. In de jaren tachtig wer den achter de schermen, on zichtbaar voor de klant, de in formatiesystemen verder ge perfectioneerd. De nu aange broken fase in de ontwikkeling van electronische media zal leiden tot een drastische ver andering van het winkelbeeld. Dat die fase bij Ahold al begon nen is, is goed te zien bij Giant, waar inmiddels winkelwagens met beeldscherm rijden, eik Albert Heijn, waar in somir supermarkten al robots srs die via hun beeldschermen richte vragen van de klanfei antwoorden over produks aanbiedingen, recepten enn duktlocaties in de winkel, n a< Electronische media leverenn alleen extra efficiency op i® vorm van tijdsbesparing en jri ratesse, maar vooral een venp ring en verfijning van de comm catie tussen winkel en klantll wel detailhandel als fabrikae: raken er van overtuigd daei klant via TV-reclame moeilijke reikbaar wordt. De beslissingn een bepaald merk of type prose Bij vele vormen van communicatie op deze pagina's zal de satelliet een sleutelrol vervullen. Via een satelliet, gestationeerd in de ruim te, is het mogelijk alle informatie, in winkels, en tussen winkels en distributiecentra, het hoofdkantoor en eventueel leveranciers, centraal te besturen. sieve prijs van f 2,45 in plaats van de normale prijs van f 3,45. Wij hebben bovendien, speciaal voor u, als alleenstaande, de 100 grams, gesneden vetarme Zaanlan- der kaas in de aanbieding. Van f 1,95 voor f 1,45. Deze past bij uw dieet. Sinds vier weken heeft u geen zeep meer bij ons gekocht. Heeft u dit misschien vergeten? Deze week een vierpak AH-zeep van f 2,95 voor f 2,45. Maar er zullen meer interessante toepassingen van de klantenkaart zijn. Pierre Everaert in Foodmar- keting in Nederland: 'Een klant ge bruikt zijn klantenkaart als hij binnenkomt. De computer regis treert wie hij is. Als de computer aangeeft dat er op een gegeven mo ment 86 studenten tussen de 18 en 21 jaar in de winkel zijn, dan gaat automatisch de video aan en volgt er een Cola reclame. Dit zal via een (satelliet)straalverbinding moeten gaan, want duizenden kilo meter kabel in de winkel aanleg gen is ondoenlijk.' Uiteraard moeten klanten bereid zijn om mee te werken aan indivi duele benadering via de klanten kaart. Bovendien moet gegaran deerd worden dat hun persoonlijke informatie alleen door de super marktorganisatie gebruikt wordt voor het boodschappen doen en niet wordt doorgespeeld aan der den. De voordelen voor de klant spreken voor zich: extra aanbiedin gen die gericht zijn op de persoon lijke voorkeuren. Want waarom zou je een alleenstaande zonder kinderen lastig vallen met reclame voor luiers? De individuele benade ring versterkt de binding tussen consument en winkel en bevordert dus winkeltrouw. Deze artistieke irie videopresentatie (linkse (rechts) en automatiscle Met de selfscanner Ik boodschappen zien. Hij *r bij de kassa en is daaru automatisch bijvullende >e kruidenierswaren en speia of kleinere module ktd worden. Via de klante! I produkten opgevraajfl eventueeu

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 4