'Welke wijn kan ik het best drinken bij mijn visgerecht?' KENNI$ EN WIN EEN WUNPAKKET. 8 Collegiaal De Grand Crus van Gall Gall Walsen, neus erin, slurpen AHOLD FLITSEN APRIL 1992 300 Gall Gall-parttimers volgden een interne verkoopcursus om op dit soort veelgehoorde vragen een antwoord te kunnen geven. Want zeggen de slijters: 'Het is een verdomd mooi vak, maar elk wijnjaar is anders. En dus moetje weten waar je over praat.' Henriëtte Jennen, Dineke Brakel, Nel Geurtsen en Jan Smit in volle concentratie tijdens het wijnproeven. De heer B. Ten Hoove kijkt geïnteresseerd toe Beste parttimer Henriëtte Jennen De achterban was goed Winnaar Jan Smit: een heeft een meer dan gemiddelde vertegenwoordigd en leefde echte wijnliefhebber belangstelling voor wijn enthousiast mee Vakkennis en vakbe kwaamheid zijn in het slijtersvak heel belang rijk. De verkoopcursus is een van de manieren waarop Gall Gall de vakkennis wil vergroten. 'Maar leren moet leuk zijn', vinden ze. En daar om was een onderdeel van de cursus, die 25 keer werd gege ven, 'de drankenkennisquiz'. Hieraan deden niet alleen de cursisten mee, maar ook hun fi liaalmanagers. Een oneerlijke strijd? Zeker niet, want na 25 verkoopcursussen telde de fina le meer parttimers dan ma nagers. In het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht vond een spannende eindstrijd plaats. 'Wat een opkomst!', stelde Hoofd Personeelszaken Wim Smit in zijn openingstoespraak vast. Want niet alleen de fina listen waren naar Utrecht geko men, ook hun achterban was rijkelijk vertegenwoordigd. Col lega's en familie vulden de zaal. 'Een mannetje of 70', schatte Smit. Het tekende het enthou siasme van de slijters. De quiz koorts had toegeslagen. Het eerste deel van de quiz be stond uit 40 vragen die iedere deelnemer voor zich moest be antwoorden. En echt alle drank passeerde de revue. Van de ty pische smaak van akvavit tot het kenmerk van 'een glaasje Madeira, my dear'. Er werd wat afgezweet. De kan didaten wensten elkaar geen duimbreed toe te geven en on der het wakend oog van de 12 cursusleiders (allemaal filiaal managers) kon er niet worden gespiekt. In de pauze werd de tussen stand bekend gemaakt en de 10 besten ontmoetten elkaar in een zinderende finale, waarvan een heuse wijnproeverij het hoogtepunt vormde. De tweede ronde was een afval- ronde. Fout antwoorden bete kende het einde. En er werd geen water bij de wijn gedaan. Uiteindelijk bleven 4 kandida ten over die begonnen aan de proeverij: 3 parttimers en 1 fili aalmanager. Voor de lezers van Flitsen heeft de redactie in samen werking met Gall Gall een speciale drankenkennis quiz georganiseerd. Hoeveel weet u van wijn, bier en ge distilleerd? Geef antwoord op de volgende 5 vragen. Schrijf ze op een briefkaart en stuur die vóór zaterdag 2 mei naar: Koninklijke Ahold nv, t.a.v. redactie Flitsen, Albert Heijnweg 1, 1507 EH Zaandam. Vermeldt ook waar u werkt en indien van toepassing uw filiaalnummer. (Gall Gall-medewerkers zijn uitgeslo ten van deelname). WAT KUNT U WINNEN? Eerste prijs: een wijnpakket ter waarde van 80 gulden, tweede prijs: een wijnpakket ter waarde van 60 gulden, derde prijs: een wijnpakket ter waarde van 40 gulden. 1. Noem 3 grondstoffen voor de bereiding van bier. 2. Welk Europees land heeft de grootste wijn-opbrengst (liters)? 3. Wat is het verschil tussen een longdrink en een cocktail? 4. Vanaf welke dag mag de Beaujolais Primeur verkocht worden? 5. Uit welk land komt de Jacobs Creek, Orlando? vijf karaffen Franse wijn ston den klaar om herkend te wor den. En ze deden het met stijl. Zoals het hoort: de wijn walsen in het glas en kijken of hij 'aan hangt', dan je neus erin, ruiken en tot slot een klein slokje wijn naar binnen slurpen. Dat slur pen is nodig om direct de juiste smaak in de mond te krijgen. Voordat een volgende wijn ge test werd, aten de deelnemers een stukje stokbrood en namen een slokje water om de smaak te neutraliseren. Ja, het ging er serieus aan toe. Alleen de spuugbakjes, waar de geproefde wijn in dient te wor den uitgespuugd, bleven onge bruikt. De wijnproeverij gaf de door slag. En toen was het toch de fi liaalmanager die over de beste neus beschikte. Maar, gaf hij later toe,: 'wel een geoefende neus', want Jan Smit is een echte wijnliefhebber. 'Ik zou niet kunnen zeggen wel ke wijn ik het lekkerst vind. El ke wijn heeft iets eigens. Hoe wel, Spaanse wijnen zijn toch wel favoriet.' De filiaalmanager uit Gronin gen (filiaal 7037) ontving als prijs een reis naar de Elzas- streek in Frankrijk, waar heer lijke witte wijnen vandaan ko men. 'Ik zou zulke reisjes wel vaker willen maken', vertelt hij, 'maar daar zijn de kinderen nog te klein voor.' Jan Smit kan zijn hart (en neus) dus ophalen in het lange weekend tussen de wijnranken. Beste parttimer werd Henriët te Jennen uit filiaal 7040 in Sit- tard, die op de tweede plaats belandde. Geen wonder, want ook zij heeft een meer dan ge middelde belangstelling voor wijn. 'Ik heb mijn vinologen-di ploma', zegt ze, 'en ik kom uit de horeca. Bovendien zit ik in een wijnproeverij-groepje met 10 mensen. Gewoon als hobby.' Voor Henriëtte en de winnaars van de derde en vierde prijs' (Nel Geurtsen en Dineke Bra kel) had de organisatie een dag je op het programma staan naar het Nederlands Wijnmu seum in Arnhem, met daarna een diner in een gezellig hotel. Ongetwijfeld zal de wijn daar rijkelijk vloeien.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 8