INHALEN IS GEBODEN VOOR TUSSENTIJDS GEKOZEN OR-LEDEN NIEUWE STUDIEKOSTENREGELING VOOR AUTOMATISERINGSDESKUNDIGEN Thuiswedstrijd Draad oppakken Meerijden OUDEREN VERKIEZINGEN Kwijtschelding Onrechtvaardig OORN1EUWS Onder verantwoording van de COR Soms moet een plaats in de j ondernemingsraad door het vertrek van een lid tussen- tijds worden opgevuld. De nieuwkomer moet zich dan in een zo kort mogelijk tijdsbestek voldoende in werken om de taken van zijn voorganger naar beho ren te kunnen overnemen. 'Je begint met een behoor lijke achterstand', zegt Louis Klos, die medio vorig jaar de gelederen van de OR I Albert Heijn Hoofdkantoor I kwam versterken, nadat hij bij tussentijdse verkiezin gen de meeste stemmen had verworven. Deelname aan de cursus 'Inhalen j geboden', speciaal bedoeld voor I later intredende OR-leden, maak- i te een deel van die achterstand al snel ongedaan. Vervolgens boekte Louis Klos in hoog tempo terrein winst door veel te lezen, ogen en oren goed de kost te geven en re- j gelmatig zijn licht op te steken bij voorzitter en secretaris. In goed onderling overleg werd besloten dat Klos de OR zou gaan j vertegenwoordigen in de GOR. Binnen de OR werd een advies- aanvraag over de reorganisatie I van MIS (Management Informatie Systemen) behandeld. 'Omdat ik zelf in de automatisering werk zaam ben, was dat voor mij be- j kend terrein. In de GOR kwam de integratie van Vers I en Vers II aan de orde. Speelde ik weer een thuiswedstrijd, omdat ik vanuit mijn werksituatie beide organisa ties goed ken.' Tot nu toe is Louis Klos bijzonder tevreden over de gang van zaken in zowel OR als GOR. 'In beide ra- I den worden alleen op basis van argumenten beslissingen geno men. Bovendien krijgt iedereen I voldoende ruimte en ook voldoen- de krediet om binnen zijn moge lijkheden en verantwoordelijkhe den zo goed mogelijk te kunnen functioneren.' Jan Prent is al sinds 1984 lid van de ondernemingsraad van Marve- lo. Hij is dus door de wol geverfd. Toch brak voor hem eind vorig jaar een nieuwe en spannende fa se aan toen hij een collega die met vervroegd pensioen ging als lid van de COR opvolgde. 'Het laatste zittingsjaar van de COR j was toen al ingegaan. Met andere woorden, ik had ruim tweederde I van het COR-werk gemist. Dan valt het niet mee de draad snel op I te pakken. Je bent niet vertrouwd met de problematiek en boven dien ken je praktisch niemand van de groep.' In de eerste weken kreeg Prent een ongehoorde stroom aan infor matie over zich uitgestort over on derwerpen die hem nauwelijks be kend waren. Hij hield zich echter op de been door, zoals hij het for muleert, zijn gezonde boerenver stand te gebruiken. 'Je moet nuch ter blijven denken en de dingen niet onnodig ingewikkeld maken.' In deze beginfase had hij ook pro fijt van de cursus 'COR nieuwe stijl' die hij direct bij zijn aantreden had gevolgd. Bovendien kwam zijn jarenlange OR-ervaring hem in deze periode goed van pas. 'De onderwerpen die in de COR aan de orde komen zijn weliswaar wat abstracter en van een meer alge meen belang dan de zaken die wij binnen de eigen OR behandelen, maar de vergadertechnieken zijn in grote lijnen dezelfde.' Desondanks zou Jan Prent niet graag een tweede keer tussentijds op een al rijdende COR-trein wil len springen. 'Het is niet ideaal. Je kunt, zeker in het begin, weinig anders doen dan alleen maar mee rijden. Ik zou het dan ook nie mand aanraden. De waarheid ge biedt echter te zeggen dat je er soms niet aan ontkomt. Als ie mand tussentijds weggaat, moet er een opvolger komen. Zo simpel ligt dat.' V.l.n.r. Louis Klos en Jan Prent De ondernemingsraad van Al- bro wil het ouderenbeleid na der onder de loep nemen. Vol gens voorzitter Henk Fikke is het de bedoeling het bestaan de beleid in kaartte brengen om vervolgens te bekijken op welke punten hierin verbete ring kan worden aange bracht. 'Een goed ouderenbe leid is zowel in het belang van de werkgever als de werkne mers. Het mes snijdt dus aan twee kanten.' Fikke verwacht op korte termijn een intentie verklaring van de directie, waarin medewerking aan deze inventarisatie wordt toege zegd. In de kiesgroepen 6 en 12 van Albert Heijn Operations wer den op 12,13 en 14 maart tus sentijdse verkiezingen gehou den. Namens kiesgroep 6 zal Gert Muizer zitting in de OR nemen. Kiesgroep 12 wordt in de OR vertegenwoordigd door Bert Heijnen. In Kiesgroep 10 had de heer M. Venema zich als enige kandidaat gesteld. In deze groep hoefden derhalve geen verkiezingen te worden gehou- den. De twee vacatures in kiesgroep 11 blijven be staan, omdat zich hier nie mand kandidaat had gesteld. Voor de automatiseringsdes kundigen op het hoofdkantoor van Albert Heijn geldt een af zonderlijke studiekostenrege ling. De bepalingen in deze re geling blonken niet uit door duidelijkheid, waardoor deze verschillend konden worden uitgelegd. Dit leidde in een aantal gevallen tot geschillen tussen medewerkers en be drijf. In de afgelopen maanden werd daarom hard gewerkt aan een nieuwe regeling die niet voor velerlei uitleg vat baar is. Ludo de Leth, voorzitter van de ondernemingsraad Albert Heijn Hoofdkantoor, is bijzonder tevre den met de regeling die nu uit de bus is gekomen. 'Wij hebben daar in de Commissie Arbeidsvoorwaar den Sociaal Beleid veel werk van gemaakt. En met succes. In de nieuwe regeling vinden wij al on ze voorstellen voor verbetering van de duidelijkheid en de eendui digheid terug.' Kern van het probleem was de on duidelijkheid over de vraag wan neer en in welk tempo de studie kosten aan de medewerker werden kwijtgescholden dan wel door de medewerker moesten worden terugbetaald. In de nieu we regeling is daar geen discussie meer over mogelijk. Bij het beha len van een diploma of certificaat dat door het Rijk wordt erkend en door het Ministerie van Onderwijs wordt gecontroleerd, wordt 50% van de studieschuld kwijtgeschol den. De rest volgt het jaar daarna. Voldoet het diploma of certificaat niet aan die voorwaarden, dan wordt 25% kwijtgescholden en gedurende drie jaar, telkens na één jaar, 25%. 'In de nieuwe rege ling is op aandringen van ons te vens de bepaling opgenomen dat in geval van overlijden direct vol ledige kwijtschelding volgt.' De nieuwe regeling geeft ook klip en klaar aan wanneer de mede werker de studiekosten geheel of gedeeltelijk dient terug te beta len. 'Deze terugbetaling mag de medewerker in kwestie uiteraard niet voor onoverkomelijke finan ciële problemen stellen. Daarom bedraagt de terugbetaling mini maal 100 gulden per periode en maximaal 15% van het netto pe riodesalaris.' Waarom geldt voor de automati seringsdeskundigen op het hoofd kantoor van Albert Heijn een af zonderlijke studiekostenregeling? Ludo de Leth: 'Met de opleidingen van deze medewerkers zijn vaak tienduizenden guldens en soms zelfs nog hogere bedragen ge moeid. Albert Heijn is bereid der gelijke flinke sommen geld in zijn medewerkers te investeren., maar stelt daar terecht tegenover dat die investering het bedrijf wel ten goede moet komen. Het kan niet zo zijn dat medewerkers hun door Albert Heijn bekostigde vaardig heden van de ene dag op de an dere in dienst stellen van een an der bedrijf. Dat zou onrecht vaardig zijn. Deze regeling dekt dit risico af.' Volgens De Leth is het niet denk beeldig dat de nieuwe regeling in de toekomst ook gaat gelden voor andere afdelingen met hoge op- leidingskosten. Voor de automati seringsdeskundigen werkt de ver nieuwde studiekostenregeling terug tot 1 januari 1991.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 7