Etos scoort met I voorraadverlaging PREUTS zBEm 5 Etos-denken AHOLD FLITSEN APRIL 1992 Eind vorig jaar maakte Etos nieuwe activiteiten bekend die aan het bedrijfsresultaat moesten bijdragen. Een van die activiteiten was en is het beter beheersbaar maken van de voorraden. Zowel in de winkels als in het DC wa ren te grote voorraden aan wezig, die tot hoge vermo- genskosten leiden, als ze niet snel worden afge bouwd. In drie projektgroe- pen gaat Etos het probleem te lijf. Nog geen vier maan den later zijn met name de winkelvoorraden van duur dere parfums en eau de toi lettes al met 15% terugge bracht. 'Ons plan voor 1992 is de totale voorraad terug te brengen met 30%', zegt Jos Jongstra, hoofd dis tributie en logistiek. 'In 1994 moet dat 50% zijn. We richten ons op drie onderdelen. De duurdere produk- ten in de winkels, die in de bedie ning worden verkocht, de traditio nele- of schapvoorraad en de voor raad in het DC en de vemen. We werken hieraan met projektgroe- pen waarin vertegenwoordigers uit het hele bedrijf zitten. Het is ten slotte iets wat heel Etos aangaat.' Om de voorraden zo klein mogelijk te krijgen zonder 'nee'verkoop wil Etos het bestellen door middel van hulpmiddelen makkelijker en effi ciënter maken. Codes in het bestel boek geven aan wanneer een arti kel wel of niet besteld moet worden. 'Daarbij stappen we af van grote be- steleenheden. We hebben ontdekt dat die vaak de helft te groot zijn. Dus waar we naar toe moeten zijn kleinere eenheden. Geen hele doos shampoo, maar zoveel flessen als nodig is om een bepaalde periode te overbruggen.' Als onderdeel van het beheerspro- gramma heeft Etos met enkele le veranciers van duurdere, speciale produkten afspraken gemaakt om de toevoer van hun produkten via het centrale DC te laten lopen. In het verleden gebeurde dat rechtst reeks van de leverancier naar het filiaal. In het DC worden de afroe- pers van bestellingen opgeleid om via een nieuw computersysteem meer zicht te hebben op de verschil lende voorraden. Wan een aantal eigen-merk artike len hebben we veel voorraad in het DC staan. Daar houden we diepe prijsacties mee, dat wil zeggen flin ke prijsreducties. We slaan dan twee vliegen in één klap. Meer klanten en lagere voorraden.' Op een tweedaagse cursus maakt Etos de bedrijfsleiders bekend met de nieuwe gang van zaken. Ook de resultaten van de bestelstop per in dividuele winkel, die enige tijd gele den werd afgekondigd, worden hier bekendgemaakt. Filialen moesten eerst him eigen voorraad uitverko pen door onderling samen te wer ken. Dat lukt. 'Ik heb bij ons in Eindhoven het Etos-denken ontdekt', zegt bedrijfs leider Chris Rombauts van filiaal 7233. 'Het is niet meer ieder voor zich. Je belt eerst eens een ander om te vragen of die nog een voor raadje heeft van een artikel, voor dat je zelf gaat bestellen. Wat bij jou hard loopt, kan bij een ander he lemaal niet lopen. Dan kun je over hevelen. Het betekent ook dat we in de winkel efficiënter met de ruimte kunnen omgaan.' Dat onze kinderen Amerikaanser zijn dan wij zelf, merkten we tijdens ons bezoek aan Nederland. Om ze een dagje school in Nederland te la ten meemaken, mochten ze mee met een neefje. Helaas was hun schoolbezoek van korte duur. Het eerste uur hadden ze gymnastiek en ze moesten zich verkleden in een kleedkamer voor zowel jongens als meisjes (het gaat hier om 7 en 8-ja- rigen). Dit ging ze echt te ver en aangezien ze zich toch al zo verle gen Voelden togen ze weer huis waarts. Op him eigen school gym men de kinderen gewoon in het jog gingpak waarin ze naar school gaan. Heb je per ongeluk een jurk aan, dan kun je niet meedoen. Preutsheid wordt hier al op jonge leeftijd aangeleerd. In de winkels heb je al een uitgebreide collectie badpakken voor baby's vanaf 3 maanden. Op een strand kun je kin deren niet zonder badpak laten rondlopen zonder aangesproken te worden door de life guard', laat staan datje 'topless' kunt zonnen. Ook het samenwonen is hier veel minder gewoon dan in Nederland. Aangezien ik zelf geen idee heb waarom dit hier zo is, heb ik de vraag aan een Amerikaan gesteld. De reden die hij gaf was dat Ameri ka een jong land is waar ook de godsdienst jong is. Aangezien een veel groter gedeelte van de bevol king godsdienstig is dan in Neder land, houden meer mensen zich nog vast aan de 'morele' regels. Zo zie je maar weer dat een jong land oude regels kan hebben! Comelie Jutte Vanessa Nederlof (19), verkoopster II op de kaas afdeling van AH-filiaal 1540, Binnenwegplein in Rotterdam: 'Alle kaas die we verkopen wordt op deze digitale weegschaal afgewo gen. De digi noemen we hem hier. De verschillende soor ten staan er allemaal in voor- geprogrameerd. Wel een stuk of veertig. Eén druk op de knop en je hebt meteen het gewicht, de prijs en de naam van de soort op het scherm. Als de klant akkoord is met het gewicht druk ik op een aparte knop voor de prijsstic- ker, pak de kaas in en plak de bon erop. Op den duur weet je waar welke knop zit. Daar hoef je niet eerst naar te kij ken. Het is een nuttig appa raat. Strak, geen poespas, simpel en doelmatig. Je legt de kaas erop, drukt op de knop en hup, geef maar mee. Elke kaas heeft zijn eigen ge wicht. Oude kazen zijn bij voorbeeld zwaarder dan jon ge. Door de vele gaten is ga tenkaas vaak lichter dan je verwacht. Daar zit je met snijden zo een ons naast, hoe wel je er op het laatst wel ge voel voor krijgt. Alleen als er klanten 71/2 ons bestellen gaat het mis. Dat lukt mij Vrijwel iedereen die werkt maakt gebruik van hulpmiddelen. In deze serie vertellen Ahold-medewerkers over een gereedschap waarmee ze werken. Deze maand AH-verkoopster Vanessa Nederlof over de digitale weegschaal: *Je legt de kaas erop, drukt op de knop en hup, geef maar mee.' nooit. Een pond is geen pro bleem, een half pond en een kilo ook niet. Maar 71/2 ons, daar zit ik altijd naast. Nou ja, als de klant het niet wil dan snij ik een nieuw stuk af. Het is altijd een gok. Er staan nu eenmaal geen lijn tjes op de kaas. Als ik er naast zit vraag ik meestal: 'Het is iets meer of minder, is dat erg?' Nooit: 'Mag het iets je meer zijn'. Dat is me te af gezaagd. Trouwens je snijdt eerder te weinig dan te veel af. Je bent toch altijd wat voorzichtig. Rotterdammers zijn kaas eters. Boerenleidse 30+ gaat heel hard hier. En jonge Goudse. Tussen de middag krijgen we veel kantoormen sen. Die willen één of twee plakken voor op hun brood. Zonder korst, maar die weeg ik eerst wel mee voor ik ze er afsnij. Veertig gram is het minimum, daaronder geeft de digi niets aan. Bij kleine bestellingen moet ik daarom dikke plakken snijden. De meeste kazen heb ik zelf geproefd. Ik hou van kaas. Alleen schimmelkaas hoef ik niet, maar verder ken ik ze allemaal. De lekkerste vind ik gatenkaas; die eet ik thuis ook het meest.' GOUDSE MM Mwocftzoun PARDANO 48«

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 5