Waar zou Theo zijn zonder de trein? VAN'T SCHAP Nieuwe Albert Heijn-tas van gerecycled plastic 9 Ik ben altijd gek geweest van treinen: Verhaal Niet kinderachtig EenAH-trein wagon bestaat niet, anders had ik die ook wel gehad Rail Het is geen kinderspeelgoed, maar heel teer en waardevol spul Voorverpakt Volière-eieren AHOLD FLITSEN MAART 1992 Eigenlijk is het helemaal niet zo gek dat Theo Has- sing, vliezer/snijder bij de AH Verscentrale in Eindhoven, een treinen-tic heeft. Toen de weeën begonnen, zaten zijn va der en moeder net met de mi niatuurloc te spelen. Een loco motief die net zo oud is als hijzelf. Treinen zijn daarna niet meer uit zijn leven weggeweest. Theo Hassing heeft het op de AH Verscentrale best naar zijn zin, maar hij had diep in z'n hart toch ook wel bij de spoorwegen willen werken. 'Als jongetje woonde ik in Den Haag. Precies tussen station Hollands Spoor en Centraal. Daar was het toen nog niet zo druk als nu. Maar iedere woensdagmiddag om twaalf uur, als ik net uit school kwam, passeerde er een trein. Dan mocht ik bij de overweg van de sein- wachtmeester in het seinhuisje hel pen. Ja, ik ben eigenlijk altijd gek geweest op treinen.' Zijn vader verzamelde miniatuur treintjes en Theo zette die traditie voort. Samen met zijn vader heeft hij nu zo'n dertig locs en een onein dige reeks wagons. En niet alleen dat. Hij weet bij elk model ook een verhaal. Op de rails staat bijvoor beeld de Rheingold, een luxe, Duit se trein. 'Die reed al voor de oorlog een traject langs de Rijn door heel Europa', vertelt hij. Vanuit Duits land door Zwitserland en Oosten rijk naar Roemenië. In boeken heb ik ontdekt dat hij ook een enkele keer in Nederland is geweest.' De boeken komen uit de bibliotheek van de Modelspoorgroep Den Bosch, waar hij vanaf 1981 lid is. 'En dit is de 2400-serie van de Ne derlandse Spoorwegen', gaat hij en thousiast verder. T)ie is inmiddels verkocht aan Frankrijk en wordt daar gebruikt bij het aanleggen van de TGV-lijn. En die groene locomo tief werd de Zwitserse krokodil ge noemd. Die trok in z'n eentje zo'n 40 tot 50 ertswagons door de bergen.' Op zolder ligt het railplan klaar. Maar aangekleed is het nog niet. Huisjes, boompjes en beestjes moe ten nog worden gemaakt. 'Dat doen we zelf, zegt Theo. 'Dat spaart kos ten uit, want alles bij elkaar is het best een dure hobby. Maar tegelijk een investering. Neem nou deze ou de elektrische loc. Die heb ik voor een prikkie gekocht, maar op de ruilbeurs krijg je er al snel 1500 gulden voor.' Die ruilbeurzen wor den regelmatig gehouden, want er zijn door heel Nederland een hoop Modelspoorgroepen. En dat zijn dan alleen nog maar de geregi streerde verzamelaars. Veel men sen sluiten zich niet aan bij een ver eniging. Ze schamen zich ervoor dat ze 'met treintjes spelen'. Er wordt vaak gereageerd van: wat kinder achtig! Maar zo kinderachtig is het allemaal niet. Ten eerste is het geen kinderspeelgoed, maar heel teer en waardevol spul. Ten tweede moetje van een heleboel dingen verstand hebben. Electronica bijvoorbeeld. Maar ook hoe je een dienstregeling in elkaar zet. Op de vereniging heb ben we een uitgebreide baan, veel groter dan je thuis kunt hebben. Daar rijden we met verschillende treinen. Dan moet alles kloppen. De stopseinen, de overgangen, de wis sels.' Het gaat dus helemaal niet al leen om de treinen. Alles wat er om heen speelt, is net zo leuk en inte ressant. Fantasie en werkelijkheid Theo Hassing: 'Een AH-trein- wagon bestaat niet. Anders had ik die ook gehad' len voor. Kranen, gebouwen en wa gentjes. Met het 100-jarig bestaan van Albert Heijn heb ik een AH- vrachtwagen op de kop kunnen tik ken. Die krijgt zeker een plekje. Een AH-treinwagon bestaat niet. Anders had ik die ook wel gehad.' Behalve op zolder is Theo ook vaak te vinden op de vereniging. In ieder geval twee avonden in de week. Daar wisselt men ideeën uit en werkt er aan de organisatie van Hail', een grote expositie in de Brabanthallen, waar zo'n 35 tot 40.000 bezoekers komen. Een idee dat ontstond bij het 800-jarig be staan van Den Bosch en dat van de grond kwam door medewerking van de gemeente en de NS. 'Dit jaar komt er weer een 'Rail' in de Bra banthallen', zegt hij. 'In de laatste week van september. Je ziet er trei nen en landschappen uit allerlei verschillende landen.' wisselen elkaar af. Je mag bouwen zoals je zelf wilt, maar het moet wel reëel blijven. Hoe de nieuwe baan van zijn vader en hem er uit gaat zien, weet hij nog niet precies. 'In ie der geval geen bergmassieven. Dat geeft veel te veel rotzooi. Een paar bergjes kunnen er wel in. Voor de Duitse treinen. Maar ik kan die NS- locs natuurlijk niet in een bergge bied laten rijden. Dat is niet con form de werkelijkheid. Een industriegebied komt er in ieder ge val. Daar hebben we een hoop spul- Vanaf woensdag 11 maart hangen er bij de kassa van Albert Heijn nieuwe plastic tassen. Nieuw in twee opzichten: ten eerste heeft de tas een ander ontwerp gekregen, een ontwerp dat aansluit bij het overige inpakmateriaal van Albert Heijn. Ten tweede, en dat is een veel belangrijker element: de nieu we tas is gemaakt van gerecycled plastic. Het plastic dat voor verwer king gebruikt wordt is bovendien afkomstig van omverpakkingen uit de eigen filialen. Albert Heijn blijft echter zijn klan- heeft dan gepland. Dat de klant een ten voorhouden dat de tas er alleen eigen boodschappentas van huis is voor het geval men een eigen tas meeneemt is nog altijd de beste op- vergeten is of meer boodschappen lossing voor het milieu. The Fresh Company is begonnen met de verkoop van voorverpakte maaltijden onder een eigen huis merk. De maaltijden worden ge leverd door Vaco, het Ahold-pro- duktiebedrijf in Geel, België. Vaco levert al langer voorverpak te maaltijden aan Albert Heijn. De kwaliteit en houdbaarheid van de j maaltijden is uitzonderlijk goed door de toepassing van de zoge naamde sous-vide kooktechniek. Hierbij worden de maaltijden in waterdichte verpakkingen ge kookt in een vochtige omgeving, en vervolgens snel afgekoeld. Door dit procédé zijn de maaltij den drie weken houdbaar. De maaltijden van The Fresh Compa ny zijn speciaal samengesteld uit de beste ingrediënten, zonder toevoeging van kleur- of smaak stoffen. De verkrijgbare menu's zijn: Indische rijstschotel, Babi pangangschotel, Tjap-tjoy Royale met scampi's, Zalmfilet schotel met kruidensaus, Kabeljauwfilet schotel, Kipfilet in kerriesaus, Runderstoofschotel en Paella. Vele kippen leggen dagelijks, vol ledig ingeklemd tussen hun colle ga's, hun eieren in een legbatte rij. Hun zeer beperkte bewegingsvrijheid leidt vaak tot angstig en agressief gedrag. Albert Heijn heeft als eerste lan delijke organisatie besloten het totale assortiment batterij-eieren te vervangen door een diervrien delijker alternatief: volière-ei eren. Een volière is opgebouwd uit een aantal eet-, leg- en ruste- tages. De kippen kunnen vrij rondfladderen, beschikken over legnesten en de vloer is voorzien van strooisel om in te scharrelen en te stofbaden. AH's assorti mentsmanager Wim Baars: 'We hebben onderzocht hoe de klant over dit alternatief denkt en de uitkomst was dat men best ietsje meer wil betalen voor een dier vriendelijker ei. Ook de Dierenbe scherming en de Consumenten bond staan achter dit initiatief.' Het volière-ei is een duidelijke verbetering ten opzichte van het batterij-ei, maar is nog niet zo goed als het scharrelei. Het is iets duurder dan het batterij-ei was, maar is een stuk goedkoper dan het scharrelei.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 9