Ahold wil meer flexibiliteit in VUT-regeling DE WHIZZARD 8 Uitwassen Bijzondere positie Er gaat door de VUT veel ervaring verloren -AHOLD FLITSEN MAART 1992 Onderdelen van het sociale zekerheidsstelsel, waaronder de VUT, staan de laatste tijd regelmatig ter discussie. Akzo heeft onlangs al principe-afspraken gemaakt met de vak bonden over geleidelijke afschaffing van de VUT. Hoe denkt Ahold over de toekomst van zijn VUT-regeling? 'De VUT-regeling van ons kost glo baal tussen de vijftien en twintig miljoen gulden per jaar', begroot Chris van Gent, hoofd Arbeidsza ken Ahold. Vanaf september vorig jaar betalen de werknemers daar ongeveer 1/7 deel van. Vóór die tijd betaalden ze niets. Toen we in 1978 begonnen met de VUT-regeling be droegen de kosten een half procent van de loonsom. In ruim tien jaar is dat percentage ge stegen tot 1,8. Het zou me niets ver bazen als het dit jaar uitkomt op Chris van Gent twee procent. Dat is bijna een verviervoudiging. Je ziet nu al in het land bedrijfstakken met VUT-fondsen die tussen de ze ven en acht procent zitten, zoals Akzo. Ten opzichte van hen zijn we op dit moment dus nog goedkoop, Ahold overweegt om op termijn de 'starre' VUT-regeling af te schaffen en over te gaan naar een meer flexi bele regeling, zoals de deeltijd- VUT. Volgens Chris van Gent moe ten daarin meer keuzemogelijk heden worden ingebouwd voor de individuele 'oudere' werknemers. 'De huidige VUT-regelingen in ons land zijn te weinig flexibel. De keu zemogelijkheden zijn te beperkt. Andere redenen voor Ahold om aan de VUT te tornen zijn de bijdrage die de VUT levert aan de geringe arbeidsparticipatie in Nederland: er zijn te veel mensen met een uit kering; tegenover elke 100 werkenden staan 86 uitkeringsgerechtigden. Daarnaast gaat er door de VUT in een aantal geval len veel ervaring en be zonken wijsheid verloren. Maar de belangrijkste re den is volgens Van Gent psychologisch van aard. 'Dat ze je al op vrij jonge leeftijd te oud vinden en vragen of je niet eens zou stoppen. Dat vind ik psychologisch heel slecht. De VUT heeft de nei ging tot steeds lagere leeftijd te gaan, namelijk gemiddeld tussen 58 en 60 jaar. Dat is natuurlijk ner gens voor nodig, want we hebben een goede gezondheidszorg in Ne derland en de we worden gemiddeld veel ouder dan vroeger.' Van Gent: We zouden een soort se nioren- of ouderenbeleid voor vijf tigplussers kunnen voeren. Ervoor zorgen dat mensen zo lang mogelijk kunnen blijven werken en zo lang mogelijk gezond blijven. Voor 'oude re' werknemers zou de mogelijkheid moeten bestaan in overleg met hun baas te kunnen bepalen hoeveel uur ze willen wer ken. Ook zo flexi bel dat je in be paalde functies na je 65e bijvoorbeeld nog doorgaat en in andere juist wat eerder stopt. Daar zou je als werkgever geld in moeten steken, want de uren dat de werknemer minder gaat wer ken wil hij natuurlijk wel gedeelte lijk gecompenseerd zien. De werk gever zou echter minder moeten bijdragen dan nu in de VUT het ge val is. Als je als werknemer ruim schoots van tevoren, bijvoorbeeld op je 45e, weet welke mogelijkheden er later zijn, kun je daarmee rekening houden. Door het sparen van geld en/of vrije tijd. Daar ligt dus een verantwoor delijkheid bij de werknemer. En zo hoort het ook.' Van Gent benadrukt dat dit verhaal niet opgaat voor de Ahold-mede- werkers die zeer zware lichamelijke arbeid verrichten. Die zouden in zo'n 'flexi-VUT' een bijzondere posi tie moeten krijgen, zodat ze mis schien eerder kunnen stoppen met een behoorlijke financiële tege moetkoming van de werkgever. Van Gent weet ook dat de vakbonden met dit soort overwe gingen moeite hebben, want die willen de 'starre' VUT handha ven en nog mooier ma ken. 'De werknemers vinden deze VUT een aantrekkelijke ar beidsvoorwaarde. Maar langzamerhand erkennen we allemaal dat we te veel geld stoppen in allerlei so ciale regelingen. Dan moet je ook bereid zijn om op termijn van de huidige situatie af te komen. Als die bereidheid van de vakbeweging er niet komt, zal het verzet tegen de traditionele VUT zo groot worden dat hij langzaam maar zeker wordt afgebroken zonder dat er waarde volle alternatieven voor in de plaats komen.' Jan Ar ends (36), produk- tiemedewerker op de af deling Voorbewerking van Meester in Wijhe: 'De whizzard is een apparaat om vet van de hammen te snij den. Het werkt met een rote rend mes dat via een kabel wordt aangedreven door een elektromotor. De hoeveelheid vet die we eraf snijden hangt van de soort af. Aan achter hammen heb je het meeste werk, die moeten helemaal vetvrij zijn. De ene week werk ik met de whizzard, de andere week werk ik als uit- bener of voorbewerker. Dat houdt het afwisselend. Het is een mooi apparaat, die whizzard. Heel efficiënt, om dat je over het vlees heen kunt gaan. Als je dat werk met een gewoon mes zou moeten doen was je veel lan ger bezig. Je gaat over het vlies, zo'n ham wordt eigen lijk geschoren. Daarbij moet je goed oppassen datje niet te diep gaat, anders snij je vlees mee. Het is dus niet zo datje aan de lijn kunt gaan staan met het idee: 'Dat doe ik wel effe'. Dat gaat niet. De eerste keren dat ik met de whizzard werkte had ik 's avonds een lamme pols van het draaien, maar na verloop van tijd krijg je er handig heid in. Ik werk op ervaring, Vrijwel iedereen die werkt maakt gebruik van hulpmiddelen. In deze serie vertellen Ahold-medewerkers over een gereedschap waarmee ze werken. Deze maand Jan Arends van Meester over de whizzard: 'Je gaat ermee over het vlies, zo'n ham wordt eigenlijk geschoren'. maar het blijft oppassen. Ie dereen draagt hier ook een veiligheidshandschoen en een soort veiligheidsschort. Een ongeluk heb ik nog nooit gehad met de whizzard. Ja, een schram bij het schoon maken, maar dat stelde niets voor. De rode knop is een vetspuit. Daar smeren we het tandwiel in de whizzard mee. Het mes zelf moet op een speciale ma chine geslepen worden. Na vijf keer slijpen zetten we er een nieuw mes in. Je voelt vanzelf wanneer het bot wordt. Dan moet je meer kracht zetten. Duwen, zeg maar. Als je goed kunt aan zetten blijft het een dag of vier scherp. En als je dat minder goed kunt dan moet het mes elke dag geslepen worden. We gebruiken de whizzard alleen voor varkensvlees. Rundvlees is te stug. Bij de schouderlijn worden ze ook niet gebruikt. Zo'n schouder blad steekt maar een halve centimeter onder het vlees. Als je daar met je whizzard op stuit kun je het mes wél weggooien. Bij de hammen zit het bot dieper. Als je daar dan nog op bot komt zit je goed fout. Maar dat gebeurt nooit.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 8