aiSING rmule' 6Je eigen ondernemerschap verwatert niet' den zich bezig met franchising: sinds 1987. Bij franchising worden de capaciteiten en lokale zelfstandige ondernemers gebundeld tot jrkingsvormen. Gall Gall Formule verder versterken Wat is franchising? Lou Cremers, Gall Gall: AHOLD FLITSEN MAART 1992 ging kan worden gerealiseerd, be draagt zo'n vierduizend inwoners. 'Maar alleen', zo tekent Chris van Dongen daarbij aan, 'als er nog maar één supermarkt in die ge meente is. Als er al twee winkels zijn is het eigenlijk niet meer mo gelijk. Een andere beperking in het uitzoeken van de lokaties is de positie van het filiaalbedrijf. Die moet niet ondergraven worden.' Gall Gall heeft eveneens grootse plannen met franchis ing. Op dit moment telt Gall Gall meer dan 354 slijterijen, verdeeld over het hele land. Zo'n 25 daarvan zijn in handen van een franchisenemer. De komende jaren echter zal het aantal Gall Gall franchisene mers met vele tientallen wor den uitgebreid. 'Van franchising willen we echt een hoofdactiviteit maken', zegt Gall Gall-directeur Matti Emondts. 'Goede zelfstandige on dernemers kunnen we een interes sant aanbod doen. Zelfstandige on dernemers zijn sterk op het gebied van lokale marketing en persoon lijke service. Gecombineerd met de goed ontwikkelde centrale marke ting en de distributie-knowhow van de Gall Gall organisatie denken we dat er een nog sterkere formule ontstaat. Wij hopen dat de franchisenemers daarbij een stuk je lering voor onze eigen filiaalma nagers meebrengen in de vorm van ondememerskwaliteiten. Franchisenemers scharen zich op contractbasis achter één naam en één winkelformule. Ze maken gebruik van centrale diensten van de franchi segever, zoals inkoop, marketing en reclame. Binnen de samenwerking behouden de deelnemers hun zelf standigheid. Zij opereren voor eigen rekening en risico. Een voordeel voor de franchisenemer is dat hij door de centrale diensten die de franchisegever levert, meer tijd voor klanten en het sturen en mo tiveren van medewerkers heeft dan een volledig zelfstandige onderne mer. Bovendien profiteert hij mee van de landelijke bekendheid van een commerciële formule. Een voordeel voor de franchisegever is dat de or ganisatie een groter marktaandeel en een efficiëntere distributie kan berei ken zonder veel te investeren. De franchisenemer investeert. Wanneer een ervaren, zelfstandige onderne mer overschakelt op franchising, kan de franchisegever vaak profiteren van de lokale-marketingkennis van de nieuwkomer. finder prettig L Grossiers, psitie, waren ivenals veel voorspelden ist. Banus: at je hoor- >ms zelf me- vergeten, log nooit zo die opmer- ;r contact ïgenwoordi- lar had ik 3t je alleen het best. het belang de AH-for- as het pio nierswerk dat de jonge franchise- afdeling van AH samen met Banus en enkele anderen verrichtten. 'De bestaande inventaris van m'n win kel werd niet in AH-stijl aange past. Hier en daar werd wat ver schoven. Een kwestie van aftasten hoe het zou moeten. En als er voor mijn gevoel in het asortiment wat ontbrak, dan kocht ik dat bij een andere grossier erbij. In het begin was het erg vrij. Dat is nu anders. De organisatie is strak en zakelijk. Maar daardoor kan ik gerichter met mijn vak bezig zijn. Vroeger in die buurtwinkel, zat ik om half ze ven 's ochtends al op de veiling en als ik vrijdagavond om twaalf uur klaar was, mocht ik blij zijn. Nu maak ik een normale werkweek.' Voor Lou Cremers uit Tegelen in Limburg is de overgang van zelfstandige slijter naar fran chisenemer bij Gall Gall een min of meer noodzakelijke stap geweest. Want, om eerlijk te zijn, hij had het in zijn eigen winkel uitstekend naar zijn zin en had geen enkele behoefte zich bij een bepaalde keten aan te sluiten. Begin 1991 kwam daar verande ring in. Toen werd bekend dat er een supermarkt van Albert Heijn naast zijn depr zou komen. 'Aan vankelijk wilde AH zo'n 30 meter van mijn winkelruimte kopen om bij die nieuwe supermarkt te kun nen trekken. Maar ik dacht: 'dat nooit'! En eerlijk gezegd, het hele plaatje dat Gall Gall mij voor schotelde, hoefde voor mij ook niet.' Naarmate de gesprekken vorderden werd Lou Cremers ech ter steeds enthousiaster. 'Ik zag de voordelen van centraal gevoerde reclame, het verkrijgen van produktinformatie, het assor timent en de aantrekkelijke prijs stelling. Want door de grote inkoop van Gall Gall liggen de inkoop prijzen lager. Dat betekent dat je eerder je marges kimt vergroten. Bovendien hoef je niet zelf meer voor die inkoop te zorgen. En dan de reclame. Als ik zie wat hier elke veertien dagen in het dagblad staat, dat kim je als zelfstandige ondernemer niet betalen. Die ad vertenties, ook met het 'eigen- merk-gebeuren' werken enorm om- zetverhogend.' Terwijl Lou Cremers en zijn vrouw en een paar jaar geleden nog niet over peinsden om zich aan te slui ten bij een slijterijketen, willen ze nu hoe dan ook niet meer terug. Niet in de laatste plaats omdat de markt zo razend snel verandert. 'Je krijgt nu zo'n enorme brok pro duktinformatie, dat had je als zelf standige slijter nooit kunnen ver garen en bijhouden. En die infor matie is heel gericht. Precies wat je nodig hebt.' Ondanks het feit dat Cremers al les aangedragen krijgt: een vlotte administratie, indeling van de winkel, een uitstekende routing, centrale inkoop, reclamemateriaal, displays en noem maar op, heeft hij niet het idee dat hij het zelf standig ondernemerschap heeft opgegeven. 'Welnee', zegt hij reso luut. 'Je eigen ondernemerschap verwatert niet; dat gaat er bij niet meer uit. En dat is maar goed ook.' Mrxrtafn prof*

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 7