FRANC „l'LJP iïilleiischlJ+J i Je moetje organiseren' Ik geloof in de i 3x80 Stuks Drie organisaties binnen Ahold Albert Heijn sinds 1981, Etos sinds 1985 en Gall G, kennis van de drie organisaties en de kennis vai krachtige samei Etos Snellere groei door franchising Albert Heijn Imposante groei Willem van den Top, Etos: Abel Banus, Albert Heijn: AHOLD FLITSEN MAART 1992 Ook binnen Etos is sprake van een flinke toename van het aantal franchisenemers. In 1988 telde de Etos-organisatie 152 winkels, waarvan 9 fran- chisewinkels. Inmiddels zijn 24 van de 174 Etos-winkels fran chise winkel. Dit jaar komen er nog zo'n 24 bij, waarvan 8 nieu we winkels en 16 filialen die verkocht worden aan franchi senemers. Etos-directeur Henk Baakman en franchise-manager Peter de Haas gaan er vanuit dat het aantal fran- chisewinkels van Etos de komende jaren zal blijven groeien. Dit jaar zal in ieder geval een deel van die toename worden gerealiseerd door bestaande filiaalhouders de moge lijkheid te bieden 'hun' winkel over te nemen op basis van de bestaan de Etos-franchiseformule. Ook zul len dit jaar nog zo'n 8 nieuwe filia len geopend worden. "We moeten uitbreiden en groeien om er voor te zorgen dat we de voordelen van een sterke, centrale organisatie optimaal benutten', stelt Baakman. 'Franchising biedt een uitstekende mogelijkheid om de groei te versnellen. We krijgen daardoor bijvoorbeeld de beschik king over gunstige lokaties die al jaren zijn ingenomen door zelf standige drogisten. Die lokaties zijn alleen te verkrijgen door de zelfstandige ondernemer warm te maken voor Etos-franchising.' Aan kandidaten is volgens franchi- semanager Peter de Haas geen ge brek. Tiet aantal ondernemers dat voor Etos wil franchisen is groot. Niet alleen ondernemers die al een drogisterij hebben, maar ook veel jonge starters', aldus een optimis tische De Haas. Bij Albert Heijn waren er in 1983 36 ondernemers die op ba sis van de franchiseformule een Albert Heijn-winkel exploi teerden. In 1988 waren dat er al 88 en eind vorig jaar was hun aantal gegroeid tot maar liefst 130. De totale omzet van deze winkels groeide nave nant: van 151 miljoen in 1983 tot 1,228 miljard in 1991. Gemiddeld steeg de omzet in die winkels in de afgelopen jaren steeds met 10 procent. Met name in het eerste jaar onder de AH-pa- raplu zijn de groeicijfers van AH- franchisewinkels vaak imposant. Gemiddeld neemt de omzet in een nieuwe franchisewinkel toe met 42 procent. Albert Heijn Franchising heeft als doelstelling het aantal franchise- winkels van rond de 130 nu, de ko mende jaren te vergroten naar om streeks 200 zaken. Dat zal gaan, aldus interim directeur AH-fran- chising Chris van Dongen, in een tempo van zo'n 15 winkels per jaar. 'De komende jaren willen we ons marktaandeel in Nederland verdubbelen van 3,6 na cent, oftewel 2,2 miljard In totaal had AH vori| marktaandeel van 27%. Albert Heijn Franchisit haar plannen voor uitbi} der meer sterk aandacht aan de zogenaamde 'witt in ons land. Dat zijn plas nog relatief weinig Albl vestigingen zijn. Dat geld beeld voor delen van West-Brabant, voor dj Limburg en voor diveil kernen. Het minimum woners waarbij een fraiif Willem van den Top uit Hoofd dorp had in 1985 net de drogis terij van zijn moeder overge nomen. Hij zat in een groeige- meente en wist dat er wonin gen, inwoners en ook concur renten bij zou komen. Hij vroeg zich af of hij Etos-fran- chiser kon worden. In Duitsland had Van den Top tij dens een cursus met franchising kennis gemaakt. Hem was duide lijk geworden: zonder organisatie achter je red je het in de toekomst niet meer. Reclame maken, markt onderzoek... Dat kun je als zelf standige nooit zo goed en goedkoop doen als een centrale organisatie. Wat voor Van den Top ook mee speelde was een toenemende ver harding van de markt: 'De concur rentie neemt toe. Je möèt je orga niseren. Op een gegeven moment heb ik de stoute schoenen aange trokken en heb ik Ahold opgebeld. Of ik niet voor him kon franchisen. Nee meneer, daar zijn we nog niet aan toe, was toen hun antwoord.' Na verloop van tijd kwam er toch een gesprek, en uiteindelijk werd besloten tot een gezamenlijke proef. Een van de opmerkelijkste dingen waar Van den Top in die beginpe riode tegenaan liep, was de sterk veranderde opstelling van zijn bank. Ik had net de winkel van mijn moeder overgenomen en er stonden nog al wat schulden bij le veranciers. Ik had niet veel tijd ge had een eigen vermogen op te bou wen. En toen kwam vrij plotseling het Etos-verhaal om de hoek kij ken: je moet verbouwen, je hebt opnieuw geld nodig. Binnen drie weken was het rond met de bank. En geloof me, ik heb nog nooit zo gemakkelijk krediet gehad.' Toch is Van den Top de laatste om te ontkennen dat het altijd gemak kelijk is geweest. Vooral in het be gin heeft hij te maken gehad met, zoals hij het noemt, groeistuipen. Een probleem waar menig franchi senemer tegenaan loopt: 'Je moet groot leren denken. Je moet mer ken eruit gooien, niet meer al die produkten van vroeger in je winkel willen hebben. Da's best wel moei lijk te aanvaarden. En denk je dat je blijft lachen als je omzet plotse ling, zo maar binnen zes weken tijd met veertig procent zakt...nou mooi niet. Ik kreeg het er althans knap benauwd van.' Al snel bracht de Etos-organisatie uitkomst. Voor Willem van den Top werd in zeer korte tijd een actieprogramma van een half jaar opgezet. En zowaar, zo snel als de omzet was gedaald, zo snel kwamen omzet en winst ook weer in de lift. Abel Banus was in 1981 de eerste franchisenemer van Albert Heijn. Voor beiden was het een proef, een duik in het diepe. Zowel binnen AH als bij de Nederlandse middenstan ders heerste toen nog grote twijfel over het bestaansrecht van een AH-franchiseketen. Banus was destijds als zelfstandi ge kruidenier in Groningen begon nen in een buurtzaak. Hij wilde groeien en huurde in Appingedam een aantrekkelijk verkooppunt. Zijn grossier ging failliet en via-via had Banus gehoord dat AH plan nen had om te beginnen met fran chising. En zowaar, 'Zaandam' wil de als experiment best met hem in zee. Leuk voor Banus, heel interes-

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 6