Historische AH-winkel bestaat veertig jaar Ahold Pensioenfonds belegt in AH Vaste Klanten Fonds -Jüfi Extern jaarverslag 1991 4 Foto-expositie bij AH Communicatie BON BON BON BON BON BON Eerste zelfbediening: Triomftocht m l Vacuumbak Koffie met een roomsoesje Suiker moest in de begintijd nog met de hand verpakt worden Drie vliegen in één klap -AHOLD FLITSEN MAART 1992 Op 1 maart 1952 opende Albert Heijn in de Oranjestraat in Schiedam zijn eerste zelfbedieningswinkel, de voorloper van onze huidige supermarkt. Het filiaal bestaat deze maand 40 jaar, maar in Schiedam weten ze dat de dagen van het filiaal zijn geteld. Een ABC-winkel (AH, Blokker en C&A) komt er volgend jaar voor in de plaats. Voor de medewerkers en interim super marktmanager Nico Markus een uitdaging, maar voor de buurt een verlies. 'Dit is echt een volkswinkel. De mensen komen hier voor meer dan boodschappen alleen', vertelt Nico Markus. 'Ze komen hier voor een praatje, voor hun contacten. Er wo nen vooral veel ouderen in de buurt. Sommige van die mensen komen een paar keer per dag. Er heerst hier een gezellige, intieme sfeer. Er zijn zelfs klanten waar we de bood schappen voor thuisbrengen.' De binding tussen de klanten en de 23 medewerkers, inclusief part-timers, is dan ook heel sterk. Voorverpakte artikelen bestonden in die tijd nog nauwelijks. Suiker bijvoorbeeld moest nog met de hand verpakt worden. Maar de ontwikke ling van de zelfbediening was niet te stuiten. Met Schiedam als voor beeld begon een ware triomftocht van het ZB-idee. Al in 1959 opende Albert Heijn zijn 100ste zelfbedie ningswinkel. Het ijs was gebroken. Sterker nog: de eerste supermarkt was ook al open en de ZB in Schie dam werd later ook een super markt. Die sterke klantenbinding is iets wat de sceptici in 1952 in hun stout ste dromen niet hadden kunnen voorzien. Die meenden indertijd dat Nederland niet rijp was voor zelfbe diening (ZB). Maar voormalig presi dent Albert Heijn zelf had het idee in Amerika opgepikt en drukte zijn zin door. In het begin moest er in derdaad dik geld bij in Schiedam. Nu, anno 1992, kampt het histo rische AH-filiaal met ruimtegebrek. 'De klant verlangt een steeds groter assortiment en daar hebben we hier eenvoudig de meters niet voor', aldus Nico Markus. 'Dus hier geen pindakaas met stukjes pinda of ha gelslag met kokos. Klanten stoten regelmatig hun neus. Ze komen dan, gewapend met de AllerHande, hun inkopen doen en kunnen niet alles krijgen. Dat wekt nogal wat ningswinkel 1952 i. Supermarkt manager Nico Markus De opening van AH'S eer ste zelfbedie- In april verschijnt naast de reguliere Flitsen een speciale bijlage, die helemaal gewijd is aan de ontwikkelingen en resultaten van het afgelopen jaar. Ook geeft Ahold een extern jaarverslag uit, met daarin voornamelijk fi nanciële gegevens. Dit extern jaarverslag zal niet worden verspreid onder de Ahold- medewerkers. Het is wel mogelijk dit verslag derstaande bon op te sturen naar Koninklijke Ahold nv afdeling Public Relations KA246 Albert Heijnweg 1 1507 EH Zaandam. Ondernemingsraadleden hoeven geen bon in te vullen. Zij ontvangen het extern jaarver onbegrip. Er staat toch 'Albert Heijn' op de gevel. Voor de klant zijn onze winkels allemaal hetzelf de.' In de gewelven van het filiaal staat een lopende band. Pallets worden colli voor colli afgestapeld en zoveel mogelijk direct gevuld. Wat de win kel niet in kan gaat via de lopende band de kelder in. Het is klein, te klein. Maar het heeft iets gemoede lijks. 'In het nieuwe filiaal zal het wel wennen zijn', voorspelt de su permarktmanager. 'Het is niet al leen zo'n vijf keer groter (van 290 naar 1500 m2, red.), het werk is ook anders. In deze kleine winkel loopje jezelf vaak in de weg en kun je nooit eens groot uitpakken met displays. Toen ik hier kwam werden de aan biedingen nog in aparte mandjes gepresenteerd. Nu bouwen we voor zichtig ook wat displays, maar dat valt in het niet bij het echte werk. Bovendien sta je als medewerker van een kleine winkel niet alleen maar op de houdbaar of op de groen te. Als de vacuumbak gevuld moet worden, doe je dat ook. Je kent de hele winkel. Maar in het nieuwe ABC-filiaal krijgt iedereen een vas te afdeling. Dat vereist meer disci pline.' Het 40-jarig bestaan van het filiaal is op bescheiden wijze gevierd. En geheel in de lijn van een buurtwin- kel, richtten de festiviteiten zich vooral op de klant. Er was koffie met een roomsoesje, een luxe bon bon voor elke klant en een reeks aanbiedingen voor 40 stuivers of 40 dubbeltjes. "We hebben gewoon niet zo'n groot budget om gigantisch uit te pakken. Maar we doen met het personeel onderling ook gezellige dingen, hoor. Feest of niet, we gaan regelmatig met z'n allen een avond weg. We zijn echt een clubje. In april staat er weer een Carribean Night op het programma. Nee, wij gaan gewoon door. En zoals de za ken er nu voorstaan, halen we het 41-jarig bestaan ook nog wel. De verhuizing staat pas gepland in maart 1993.' Van 23 maart t/m 15 mei is in het gebouw van Albert Heijn Commu nicatie aan de Klamperstraat in Zaandam een foto-expositie te zien met werk van Gerard Oppen, ont werper bij AH Communicatie. De tentoonstelling bestaat voorname lijk uit zwart-wit foto's die Oppen maakte tijdens recente reizen naar Ierland en Egypte. Daarnaast zijn er enkele kleurendrukken te zien die met behulp van video-appara- tuur zijn gemaakt. 'Mijn foto's zijn registraties van beelden of situ aties om mij heen. Het moment, de vorm of het bestaande licht zijn de uitgangspunten om iets op mijn manier vast te leggen. Natuurlijk is de compositie belang rijk, maar dat gaat meestal intuï tief. Soms bewerk ik foto's om een bepaalde sfeer te versterken'. Ahold-medewerkers zijn van harte welkom in het AHC-gebouw om de expositie van Gerard Oppen te be kijken. aan te vragen. Medewerkers dienen dan on- slag automatisch. Ondergetekende Afdeling/filiaalnummer verzoekt hem/haar t.z.t. een jaarverslag 1991 toe te zenden. Indien verzending per interne post niet mogelijk is, dan gaarne verzenden aan het volgende adres: s.v.p. met blokletters invullen Het Ahold Pensioenfonds heeft samen met leden van de familie Heijn, ge zorgd voor 50 miljoen gulden beginkapitaal van het AH Vas te Klanten Fonds. De directeur van het Pensioen fonds, Jan Brinkhuis, motiveert de belegging in het AH Vaste Klan tenfonds als volgt: Tot nu toe heb ben wij zelf nooit in aandelen Ahold willen beleggen, om niet het risico te lopen dat het koop- en verkoopbe leid van de aandelen verkeerd be grepen zou worden. Men zou kun nen denken dat wij met voorkennis aandelen Ahold kunnen kopen en verkopen. Het AH Vaste Klanten Fonds koopt en verkoopt aandelen Ahold volgens vastgestelde richtlij nen. Nu kunnen we dus zonder be zwaar, indirect, in aandelen Ahold beleggen. We hopen via het AH Vaste Klanten Fonds drie vliegen in één klap te slaan: een direct rende ment ontvangen, meeprofiteren van de groei van het aandeel Ahold, en een belang verwerven in de detail handel-sector, waar het Pensioen fonds nog niet in vertegenwoordigd

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 4