Ruim f 3600 voor gouden idee Albert Heijn neemt proef met klantenpas AH Vaste Klanten Fonds slaat aan FRANCHISING 3 Meer zegels verkocht Tijd Klantenbinding AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1992' 'Geld verdienen terwijl je boodschappen doet' is de slogan waarmee Albert Heijn aan het Vaste Klanten Fonds in dag bladen en op TV bekendheid geeft. Een maand na de start op 17 februari lijkt het erop dat het programma goed aan slaat. Het AH Vaste Klanten fonds was volop in het nieuws Frans van Hoof, coördinator technische dienst in de AH Verscentrale Eindhoven, heeft f 3635,- verdiend met een idee om roUy's mechanisch te stape len. Het was de hoogste belo ning die de afgelopen jaren is uitgekeerd in de verscentrales. Het stapelen van de rolly's (vol 14 kilo), gebeurde altijd handmatig. "Maar', aldus manager Henk den Hoed van de verscentrale, 'dat pas te niet meer in de arbeidsplaatsver betering in de verscentrales.' Op ba sis van het door Frans van Hoof ingediende idee bouwde de techni sche dienst de eerste mechanische stapelaar. Het apparaat is geduren de een jaar getest en verbeterd. Op dit moment worden de 3000 rolly's dagelijks mechanisch gestapeld. Frans van Hoof (I) krijgt zijn beloning uit handen van Henk den Hoed Uit recent onderzoek blijkt dat al 1200 Ahold medewerkers deelne men in het Fonds en dat er 8% meer zegels worden verkocht. Bovendien kwam uit het onderzoek naar voren dat het AH Vaste Klanten Fonds ook consumenten aantrekt die voor heen hun boodschappen haalden bij een concurrent. Opmerkelijk is dat veel jongeren deelnemer worden aan het fonds en geïnteresserd zijn in het beleggen. Onder de oudere generaties blijkt toch een voorkeur voor het inleve ren van de losse boekjes voor con tant geld. Of de jongeren door hun ouders deelnemer worden gemaakt, is nog niet bekend. In de winkels trekt het AH Vaste Klantenfonds volop de aandacht en klanten reageren enthousiast. Ook de pers besteedde de afgelopen we ken veel aandacht aan het Fonds. Ahold blijft het goed doen. Dat is te zien aan de jaarcijfers. In Nederland en de Verenigde Staten wordt voortdurend gewerkt aan ver betering van winkelformules, resultaten en omzetten. Een flink marktaandeel is voor iedere win kelketen een van de voorwaarden om een goed assortiment tegen aantrekkelijke prij zen te kunnen aanbieden. De winkelketens kunnen op verschillende manieren hun marktaandeel vergroten: verhoging van de omzet per winkel, verhoging van de omzet door het vestigen van nieuwe winkels en ten slotte een verhoging van de omzet door leve ring aan aangesloten franchisenemers. Bij Albert Heijn, Etos en Gall Gall wordt deze laatste manier om het marktaandeel te ver sterken steeds beter benut. De kracht van een winkelketen wordt be paald door het benutten van de verschillen de mogelijkheden voor omzetverhoging in goede samenhang. Filialen vormen de hoek stenen van Albert Heijn's, Etos' en Gall Gall's winkelorganisatie. Franchisewinkels zijn daarnaast belangrijke steunpilaren in de markt. Hoofdredactie Flitsen (vervolg van pag. 1 van de pas, kunnen de klanten via de chip ook nog speciale spaarpun ten vergaren, die recht geven op aantrekkelijke geschenk-artikelen naar keuze. Als extra service kunnen klanten op een speciaal daarvoor opgestelde computer in de winkel na invoering van hun pas zien hoeveel zegels ze op dat moment elektronisch ge spaard hebben, welk bedrag ze die maand al via de pas afgerekend hebben (de bestedingsruimte is f 1000,- per maand) en hoeveel spaarpunten ze bij elkaar gespaard hebben. Bovendien worden de aan tallen zegels en spaarpunten na el ke transactie afgedrukt op de kas sabon. Op de computer, de zogenoemde AH-Klantenpaswijzer, kunnen klanten desgewenst ook zelf hun via AH verstrekte pincode veranderen. Schagen krijgt dus de primeur. Ie dereen die in of om Schagen woont, ouder dan 18 jaar is en een bank- of girorekening heeft, kan voor f 10,- in het bezit komen van de AH-klan- tenpas. Wie met de pas wil betalen steekt zijn pas in het betaalappa- raat bij de kassa, toetst zijn pincode in, wacht tot het bedrag op het ap paraat verschijnt en geeft akkoord voor betaling door op de Ja-toets te drukken. De gegevens worden aan het eind van elke dag uit de winkel computer gehaald en voor verwer king afgeleverd bij een centraal kantoor van de banken. Omdat de chip op de AH-klantenpas misbruik Binnenkort in Schagen: betalen met de AH Klantenpas. V.l.n.r. Jan Boers, Frans Meienhorst, supermarktmanager Cees Vos en AMK Jeanet van der Wal. uitsluit, hoeven betalingstransac ties dus niet eerst, zoals bij Beanet, via een rechtstreekse (on line) ver binding te worden goedgekeurd door het centraal computersysteem van de banken. En dat spaart tijd. 'Het betalen met de klantenpas kost minder tijd dan betalen met een an dere pas of met cheques', bevestigt commercieel projectleider Frans Meienhorst. 'En bovendien hoeven er geen zegels meer afgerold en af gescheurd te worden. De klanten pas kan op die manier helpen om wachttijden bij de kassa te verkor ten.' Door de klantenpas hoopt Albert Heijn de klantenbinding te vergro ten en de bestedingen van klanten in gunstige zin te beïnvloeden. Bo vendien hoopt de projectgroep beter zicht te krijgen op het koopgedrag van de inwoners van Schagen. 'De AH-klantenpas is weer een stap verder in de toepassing van techno logie in de supermarkt', aldus alge meen projectleider Jan Boers. 'Op grond van uitgebreid onderzoek verwachten we dat de pas snel geac cepteerd zal worden. We rekenen erop dat ongeveer 30% van de klan ten een pas zal bestellen.' De proef zal in maart 1993 worden geëvalueerd. En ongeacht het resul taat van die evaluatie staat één ding voor projectleider Boers nu al als een paal boven water: de chip card heeft de toekomst. 'In Frank rijk zijn al meer dan 30 miljoen chipcards in omloop. De chips zul len er hoe dan ook komen. Daarom is het goed dat we er nu al ervaring mee opdoen.' wetvpew VAK-OHM#"* Infi 'Vraagt u maar

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 3