GVA Export levert over de hele wereld Ahold boekt hogere winst Verloren zoon in DC Zwolle 2 Warm water Koerden Albro-brood naar IJsland, Marvelo- pindakaas naar Australië Houten klompjes Walvis behoudt ster AHOLD FLITSEN MAART 1992 Albro-brood naar IJs land, Marvelo-pin- dakaas naar Australië, AH-koffie naar de An tillen en voedselpakket ten naar Joegoslavië. GVA Export in Ede regelt het allemaal. 'Als ze in Australië het AH-merk zien, staan ze met tranen in de ogen in de winkel.' Een gesprek met Sipko Dijkstra, sinds 1 maart aan het roer van GVA Export, en zijn voorganger Friso Coppes, die inmiddels is overgestapt naar Kok Ede Grootverbruik. Over de activi teiten van GVA Export zegt Cop pes: We exporteren bijvoorbeeld AH-produkten naar de Neder landse Antillen, bake-off brood van Albro naar IJsland en Mar- velo-pindakaas naar Portugal. Daarnaast exporteren we pro- dukten in het kader van de Europese AMS-samenwerking. Bébé Ultra Compact-luiers naar IJsland bijvoorbeeld. Een distri butiecentrum hebben we niet. Wat we hier doen met slechts ze ven mensen is niets anders dan het regisseren van dat hele pro ces en dat lukt aardig.' 'In november hebben we een eer ste experiment gedaan met een zending van Finast-artikelen naai- de Nederlandse Antillen. De bestelbng sturen we vanuit Ede per fax naar Finast in Con necticut. Daar laden ze een con tainer met huismerk-produkten, die gaat vervolgens in New York aan boord van een schip en wordt daarvandaan naar Cu rasao gevaren. De eerste berich ten daarover zijn zeer positief ontvangen.' De bestemmingen van de Ahold-produkten varië ren van Ivoorkust tot Nieuw- Zeeland en Australië. Zendingen ten behoeve van plaatselijke winkels of groothandels die de produkten zelf weer distribu eren. 'In IJsland bijvoorbeeld wonen maar 240.000 mensen en die hebben alleen vis en warm water. De rest moeten ze alle maal importeren. Er is een win kelketen van zes winkels en daar leveren wij dan aan.' Twee jaar geleden breidde GVA Export de activiteiten uit met het distribueren van hulpzen dingen in opdracht van nationa le en internationale hulporgani saties als het Rode Kruis, de Verenigde Naties en Terre des Hommes. De eerste zending be trof een pakket levensmiddelen voor tweehonderd personen in een weeshuis in Liberia, dat door een hoge Nederlandse mili tair vanuit Nederland was ge adopteerd. Daarna kwam een order van een kerkelijke organi satie voor een hulpzending naar Roemenië. Vorig jaar, ten tijde van de Golfoorlog, leverde GVA Export voedselpakketten voor gevluchte Koerden in Iran. Dat was de eerste opdracht van het Nederlandse Rode Kruis. Na de omwentelingen in het Oostblok kwamen er nog wat orders van diverse kerkelijke organisaties. Dijkstra: Vorig najaar kregen we de eerste order van het Inter nationale Comité van het Rode Kruis voor een zending van le vensmiddelenpakketten naar Joegoslavië. Die werd in januari van dit jaar gevolgd door zo'n zelfde opdracht van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen, een VN-organisatie. Dat gaat razend snel, want een week later rijden de vrachtauto's met alles erop en eraan. We weten dus hoe we de spullen snel ver pakt, met de juiste douanepapie ren, aan en over de grens moeten krijgen. Maar de levering van Ahold-le- vensmiddelen aan buitenlandse supermarkten en groothandels blijft vooralsnog de belangrijk ste activiteit van GVA Export. Dat daarbij ook wel eens wat fout kan gaan, bewijst het vol gende verhaal van Coppes: "We hadden eens een zending van AH-levensmiddelen voor Neder landers in Australië. Als ze dat AH-merk zien, staan ze met tra nen in de ogen in de winkel. De container van de opdrachtgever was nog niet helemaal vol, zodat hij extra souvenirs kon laten meenemen. Na 54 dagen kwam dat schip aan in Australië. Daar zijn ze reuze streng met gezond heidseisen, dus die lui zien op de papieren dat er een bijlevering van houten klompjes is geweest. En hout mag je wel invoeren, maar dan moet het uitgegast zijn en dat was niet gebeurd. Dan kunnen ze er wel een gaspa troon 24 uur inzetten zodat de eventueel aanwezige beestjes dood zijn, maar dan lust nie mand het pannekoekmeel meer. Uiteindelijk is dat opgelost door de scheepsagent van de op drachtgever, die de douane heeft bepraat.' Vervolg van Pag. 1 omzet, door invloeden van de recessie, zeer gering was. De omzet van Tops voldeed aan de verwachtingen. De Raad van Bestuur is tevre den over de resultaten en ziet het komende jaar optimistisch tegemoet. In zijn toespraak op de persconferentie benadrukte Ahold-president Pierre Everaert dat Ahold ook de komende ja ren zal moeten blijven groeien om internationaal goed te kun nen blijven meedoen. Volgens Everaert kan die groei niet al leen gerealiseerd worden door vergroting van het marktaan deel van de huidige winkelke tens. Ahold blijft in Europa en de Verenigde Staten zoeken naar geschikte winkelketens om over te nemen. Ook is het vol gens Everaert van groot belang om het komende jaar weer een aanzienlijk bedrag te investeren in het moderniseren en aanpas sen van de verschillende be drijfsonderdelen. Alleen dan kunnen de winkelketens van Ahold hun leidende marktposi ties handhaven en versterken. Everaert toonde zich tevreden over de eerste zichtbare reacties van de Albert Heijn-klant op het AH Vaste Klanten Fonds. Het AH Vaste Klantenfonds kan in belangrijke mate voor klan tenbinding zorgen, volgens Everaert. Hij sprak van 'een es sentieel marketing-instrument voor de jaren negentig, waar we goed mee gaan scoren.' Bij het aprilnummer van Flitsen zult u een speciale jaarverslag- bijlage ontvangen, met meer ge detailleerde gegevens over de re sultaten van de verschillende Ahold-bedrijfsonderdelen, ach tergronden over ontwikkelingen van het afgelopen jaar en een in terview met Ahold-president Pierre Everaert. De Raad van Bestuur van Ahold op de persconferentie. V.l.n.r.: Fritz Ahlqvist, Peter van Dun, Pierre Everaert, Cees van der Hoeven en Rob Zwartendijk. ggggggi Ze noemen zich 'The Prodigal Sons', en dat betekent 'De Verloren Zonen'. Ze vormen zonder twijfel de beroemdste rockgroep uit Zwolle en de gitarist daarvan, Gerrit Veldman, werkt part time als heftruckchauffeur in DC Zwol le. Van de muziek alleen kan ik niet le ven', aldus Gerrit. Maar heftruck chauffeur of gitarist, in beide gevallen is sprake van een opwaartse beweging. In het DC heft hij pallets en op het podi um brengt hij het publiek in hoger sfe ren. De band werd in mei van het vorig jaar opgericht en stond in december di rect al in de finale van de Grote Prijs van Nederland, een jaarlijkse kracht meting onder aanstormend talent. The Prodigal Sons vielen net buiten de prij zen. 'Maar je kunt ook beter geen eerste worden', zegt Gerrit. 'Het is een soort legende aan het worden datje de Grote Prijs beter niet kimt winnen. Van de winnaars wordt nooit meer iets ge hoord. Maar van de anderen vaak wel. Lois Lane is zo'n voorbeeld. En Gotcha. Dus wie weet. We zijn nu in onderhan deling met een platenmaatschappij.' Toekomstplannen zijn er genoeg. Al was het alleen maar veel optreden. En dat doen ze. Er gaat geen week voorbij of ze staan wel ergens op het podium. En bij die optredens zijn regelmatig DC-collega's van Gerrit Veldman te vinden. Bij de finale van de Grote Prijs in Paradiso in Amsterdam waren het er minstens vijftien. Fan van het eerste Nico Hoorn (I) en Gerrit Veldman uur is collega Nico Hoom. Behalve fan j is hij ook roadie. 'Ik ga altijd met ze mee om te sjouwen en als chauffeur.' Vol gens Nico is de band na de finale ster ker gaan spelen. Met meer zelfvertrou wen. 'Ze gaan er altijd meteen tegen aan. Vanaf het eerste nummer. Dat is er zo goed aan. Je kunt echt helemaal uit je bol gaan. En ze zijn meer gericht op het pubfiek dan in het begin.' Voor de rockende heftruckchauffeur kunnen er niet genoeg collega's in de zaal zitten. 'Ik speel een stuk gezelliger als er colle- ga's of bekenden zijn. Die hoef je niet meer te overtuigen. Als je ergens voor het eerst speelt, is het werken om het pubhek te winnen. En je weet pas of je het goed hebt gedaan, als mensen je na afloop een biertje aanbieden.' gids met de restaurantbeoordelingen uitkomt. *We wachten altijd in grote spanning af, moet Zandt bekennen. Be tekent het behoud van de ster nu dat het restaurant voorlopig op zijn lauwe ren kan gaan rusten? 'Nee, ben je gek, joh? Natuurlijk niet. Je moet altijd op je quivive, altijd alert blijven. Het krijgen van een ster is één ding, maar het be houd ervan is een tweede. En je weet nooit wanneer de keurmeesters van Mi- chehn bij je aan tafel zitten. We gaan er van uit dat dat eigenlijk iedere dag kan.' Zandt en zijn medewerkers heb ben nog geen tijd gehad om het heuglij ke feit te vieren. 'Het is razend druk. Als ze ons de ster hadden afgenomen was het heel wat rustiger geweest. Maar dat zou een ramp voor het restau rant zijn. De ster geeft ons de motivatie om stevig door te gaan. Onze chef in de keuken met z'n medewerkers en onze mensen in het restaurant die de gasten bedienen zijn volop bezig het iedereen perfect naar de zin te maken', aldus Zandt. maanden van het jaar zijn voor hem en zijn medewerkers altijd een spannende tijd, omdat dan de nieuwe Michelin- De spanning is voorlopig weer geweken. 'De Hoop op d'Swarte Walvis', Ahold's kwaliteitsrestaurant op de Zaanse Schans, heeft zijn Michelin-ster behou den. De Walvis kreeg de hoge culinaire waardering voor het eerst in 1986 en heeft de ster sindsdien elk jaar weten te behouden. Manager Willem Zandt ver nam het goede nieuws vorige maand uit de krant. 'Een hele opluchting en een bevestiging dat we het blijkbaar goed doen', geeft hij te kennen. De eerste

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 2