OR ETOS ONDER VOORWAARDEN AKKOORD MET OVERDRACHT VAN EIGEN WINKELS OP STAP MET KANDIDAAT-COMMISSARIS WENSEN Begrijpelijke optie Netverdichting Behoud van banen Bedrijfsleiders CORNEUWS De OR van Marvelo is druk bezig te controleren of de wensen die aan het bouwteam van de nieuwe fabriek zijn doorgegeven ook daadwerkelijk op de bouwteke ningen zijn terug te vinden. Daarvoor wordt tevens gebruik gemaakt van de rapportages van externe deskundigen die voor het nieuwbouwteam werken. Over de uitkomsten is voorzitter Peter Postma niet ontevreden, al blijkt een beperkt aantal wensen voor alsnog niet te zijn gehonoreerd. 'Dat is geen kwestie van onwil', zegt Peter. 'Sommige wensen la ten zich wat moeilijk rijmen met de wettelijke eisen. De Contact Commissie Commissarissen van de COR be zocht half februari in gezelschap van het Amerikaanse kandidaat lid van de Raad van Commissarissen (RvC), Richard Bogomolny, het AH-filiaal in de Vijzelstraat in Amsterdam. Bogomolny, de voormalige direc teur van Ahold-dochter Finast en als zodanig gewend aan enorme superstores, was zeer onder de in druk van de efficiënte bedrijfsvoe ring op de relatief kleine verkoop oppervlakte van het Amsterdamse filiaal. De COR heeft inmiddels po sitief advies uitgebracht over de benoeming van Bogomolny tot lid van de RvC en de benoeming is in middels een feit. Op de foto van links naar rechts Richard Bogomolny, RvB-secreta- resse Monique Pieters, Geert Haanappel, Joke Schmale, Ad van Vlokhoven en Leo Luijendijk. Etos zal de komende jaren ver- j scheidende nu nog eigen winkels j overdragen aan franchisenemers. Met deze maatregel wil de directie I tot een verbetering van het overi gens positieve resultaat komen. De ondernemingsraad van Etos I heeft zich onder voorwaarden ak koord verklaard met de plannen, j Het behoud van banen is gewaar borgd. Daarnaast is afgesproken dat de ervaringen die dit jaar met het afstoten van 16 eigen winkels worden opgedaan, zullen meespe len in de besluitvormingvoor de I jaren daarna. Volgens Ad van Vlokhoven en Carrie Cornelissen, I beiden lid van de ondernemings- j raad van Etos, is de voorgenomen reorganisatie de belangrijkste zaak waarmee zij tot nu toe zijn geconfronteerd. 'Wij hebben de adviesaanvraag, die overigens keurig verzorgd en compleet was, met de grootst mogelijke zorgvul- j digheid behandeld. Daar hebben wij ruim de tijd voor uitgetrokken, zodat wij zowel intern als bij externe deskundigen ons licht hebben kunnen opsteken." Uiteindelijk kwam de OR tot de conclusie dat uitvoering van de plannen van esstentieel belang is j voor de continuïteit van de onder neming. 'De resultaten van Etos hebben zich de laatste jaren ge stabiliseerd. Het ligt voor de hand I dat de directie daarin een veran- I dering ten goede wil aanbrengen. I Het overdoen van eigen winkels aan derden is dan een begrijpelij ke optie. Het geïnvesteerd vermo gen daalt en er komt extra geld in de vorm van franchise fees bin nen. Franchise-vestigingen dragen dus bij aan het resultaat", aldus Van Vlokhoven. 'Daar komt nog bij dat Etos alleen die vestigingen wil overdragen aan franchisenemers die door hun lokatie beter geschikt zijn voor ex ploitatie door een particuliere on dernemer dan door een filialenor- ganisatie', merkt Carrie Cornelissen op. 'De daling van het aantal eigen vestigingen worden bovendien voor een deel gecom penseerd door het openen van nieuwe filialen in die gebieden, waar Etos al sterk opereert. Het is de bedoeling om jaarlijks een tien tal eigen vestigingen te openen in de drukkere winkelstraten van grote en middelgrote steden en in winkelcentra. Etos werkt daar aan netverdichting.' Het afstoten van winkels houdt te gelijkertijd ook het mogelijke af stoten van banen in. 'De franchise nemer is zelfstandig ondernemer in plaats van medewerker. Hij be paalt de personele bezetting van zijn winkel. Dat houdt dus in dat banen kunnen veranderen of zelfs komen te vervallen. Want het is natuurlijk niet denkbeeldig dat de franchisenemer vrouw en kinde ren in de winkel inschakelt. Daarom hebben wij het behoud van banen als voorwaarde gesteld en ook het behoud van de kwali teit van die banen. Het mag niet zo zijn dat een medewerkster een lager functie dient te accepteren of voor het behoud van haar baan onredelijk lange reistijden moet gaan maken.' In overleg met de directie is er ook een gunstige spijtoptantenrege ling getroffen. Deze houdt in dat medewerksters die bij de franchi senemer in dienst zijn getreden, maar daar achteraf toch op wen sen terug te komen, tot een half jaar na datum van indiensttreding alsnog recht hebben op een baan bij Etos. 'De directie had deze ter mijn aanvankelijk op twee maan den gesteld. Die periode vonden wij te kort, omdat je dan nog geen goed beeld kunt krijgen van de nieuwe werksituatie. De ter mijn is daarom opgetrokken tot zes maanden', aldus Carrie. Ad van Vlokhoven voorziet voor dit jaar geen problemen met het herplaatsen van medewerk(st)ers. Op de wat langere termijn is hij wat minder optimistisch. Hoewel de Etos bedrijfsleiders tot de kan didaten behoren om franchiser te worden, zullen velen uiteindelijk de stap naar het zelfstandig on dernemerschap niet maken. De herplaatsing van degenen die niet kunnen of willen franchisen, zal steeds moeilijker worden, omdat de mogelijkheden hiertoe wel eens uitgeput zouden kunnen ra ken. De realisatie van de expansie plannen van 10 eigen filialen per jaar is dan ook uitermate belang rijk, maar neemt de zorg van de OR niet geheel weg. De directie van Etos zal alle 16 ves tigingen die dit jaar voor over dracht in aanmerking komen bij de OR melden. 'Dit biedt ons ge legenheid ontwikkelingen op de voet te volgen. Dat gebeurt voor een deel ook via de begeleidings commissie, waarin wij met twee leden zijn vertegenwoordigd. Wij houden dus de vinger aan de pols. Op basis van onze ervaringen zul len wij dan kunnen aangeven wat, ons onziens, de strategie voor de komende jaren behoord te zijn.' De overdracht van eigen vestigin gen naar franchisenemers is niet de enige maatregel die tot een hoger resultaat moet leiden. 'De directie denkt hiervoor ook aan voorraadreductie en stimulering van de omzet. Daarover bestaat binnen de onderneming, en ook binnen de ondernemingsraad, geen enkel verschil van mening, ledereen is het daar van harte mee eens.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 11