'Fonds is creatief huzarenstukje' Medeweikers profiteren extra! Wat zijn aandelen? RvB-lid Cees van der Hoeven: Sparen en beleggen Koers Risico Rente Uniek Compliment A hold is een onder neming die van een i eenmanszaak is uitgegroeid tot een groot concern. Voor deze ont wikkeling van klein naar groot was - en is nog steeds - veel geld nodig. Het gaat hierbij om zulke aanzienlijke bedragen, dat die onmogelijk door het bedrijf alleen zijn op te brengen. Daarom wordt door de uitgifte van aandelen geld van anderen aangetrokken. De kopers van deze aandelen - de aandeelhou ders - worden hierdoor mede eigenaar van het bedrijf. Stel bijvoorbeeld dat een nieuw be drijf wordt opgericht met een kapitaal van 1 miljoen gulden. Om dat geld te verkrijgen brengt het bedrijf op de beurs 100.000 aandelen van elk f 10,- uit die belangstellenden kun nen kopen. Wanneer iemand bijvoorbeeld honderd aandelen koopt neemt hij dus voor één- duizendste deel in het kapitaal van de onderneming en is hij daarmee voor éénduizendste eigenaar van het bedrijf. Het AH Vaste Klanten Fonds belegt ongeveer de helft van zijn vermogen in aandelen Koninklijke Ahold, die genoteerd zijn aan de Amsterdamse effectenbeurs. Vervolg van pagina 1 AH de zegelspaarders een nieuwe, extra mogelijkheid. Iedereen die tegelijk drie volle spaarboekjes in levert, met een waarde van 156,- (inclusief premie), kan deelnemen in het AH Vaste Klanten Fonds. Hij of zij belegt dan het geld in zo genaamde Units, deelname-eenhe den in het AH Vaste Klanten Fonds. De Units kunnen in begin sel tegen de geldende waarde op het moment van verkoop aan het Fonds worden terug verkocht. Ahold-medewerkers krijgen extra Units! Het AH Vaste Klanten Fonds is een beleggingsfonds dat voor onge veer de helft belegt in aandelen Koninklijke Ahold en voor de ande re helft kasgeldleningen verstrekt aan het concern. Het vermogen van het Fonds kan dus vermeerde ren door dividend uit het aande lenbezit en door rente op de ver strekte leningen. De hoogte van het dividend hangt met name af van de winst van Ahold. Ook groeit het vermogen van het Fonds als de koers van de aandelen Ahold om hoog gaat. En groeit het vermogen (na aftrek van de beheer- en admi nistratiekosten van het Fonds), dan stijgt de waarde van een Unit. Daar staat tegenover dat een da lende koers van het aandeel Ahold ook verlagend doorwerkt op de waarde van de Unit, die immers voor ongeveer de helft wordt be paald door de koers van het Ahold- aandeel. De unieke opzet schuilt niet alleen in de combinatie van zegels sparen en eenvoudig beleggen voor de klant. Ook het feit dat de mede werkers middels een kortingsrege ling de gelegenheid krijgen om te beleggen is uitzonderlijk. Het voor deel voor Ahold is dat het met het geld dat geleend wordt van het AH Vaste Klanten Fonds nieuwe in vesteringen kan doen. In winkels in Nederland en Amerika bijvoor beeld of voor een nieuw distributie centrum. Als er in het begin nog maar wei nig deelnemers zijn, kan het Fonds dan al goed functioneren? Ja, dat kan, want leden van de familie Heijn en het Ahold Pensioenfonds hebben een flinke financiële bodem gestort in het Fonds. Direct bij de start is al 50 miljoen gulden be schikbaar. Vanaf volgende week zullen trou we en ook nieuwe AH-klanten door middel van een grote advertentie campagne ingeücht worden over het AH Vaste Klanten Fonds. In deze extra editie van Flitsen kunt u lezen wat de voordelen zijn voor de medewerkers van Ahold-be- drijfsonderdelen die hun bood schappen doen bij Albert Heijn. De waarde van een aandeel wisselt. Als het een bedrijf voor de wind gaat zal in het alge meen de waarde van het be drijf en veelal ook van het aan deel stijgen. Er komt dan meer vraag naar dat aandeel. En hoe meer vraag naar een aandeel, hoe hoger de koers van dat aandeel. Maar ook het omge keerde geldt. Wanneer een be drijf verlies lijdt of minder rooskleurige vooruitzichten heeft, worden de aandelen van dat bedrijf minder waard. Beleggen in aandelen houdt dus risico in. Wie daar niets voor voelt, kan zijn geld beter op de bank zetten tegen een vaste rente. Wie echter met verstand belegt kan zijn kapi taal sneller zien groeien. Niet alleen door een eventuele waardevermeerdering van het aandeel, maar ook door de jaarlijkse winstuitkering (divi dend), waar de aandeelhouders in delen. Het AH Vaste Klanten Fonds beperkt overigens de risico's voor de beleggers. Het vermo gen wordt voor ongeveer de helft belegd in aandelen Ko ninklijke Ahold. De andere helft wordt besteed aan lenin gen aan Koninklijke Ahold te gen een rentepercentage. Het Fonds is dus altijd verzekerd van rente-inkomsten. Cees van der Hoeven noemt het AH Vaste Klanten Fonds een ge raffineerd spel voor vele spelers met vele voorde- len. Van der Hoeven: 'Het idee voor dit fonds is ongeveer twee jaar geleden geboren. In een gesprek met Oscar Heijn passeerde een aantal zaken de revue. Zoals de betrokken heid van de familie Heijn, van onze mede werkers en van onze klanten bij Ahold. Een betere spreiding van het aandelenkapitaal was eveneens onderwerp van gesprek. En we spraken over het aanboren van zoveel moge lijk bronnen om groei en verdere expansie van Ahold te kunnen financieren. Al die ele menten zijn terug te vinden in het nieuwe fonds. Alle spelers in het spel zijn met deze constructie in een keer bij elkaar gebracht.' nisatie onder aanvoering van Hille Bosma en het Pensioenfonds met Jan Brinkhuis en Nico de Vries hebben van het begin af aan zeer actief aan het plan meegewerkt.' Van der Hoeven, binnen de Raad van Bestuur verantwoordelijk voor Albert Heijn, Financiën Admini stratie en de onroerend goed-porte- feuille van Ahold in de USA, is ui termate tevreden met het feit dat al die werkgroepen het creatieve huzarenstukje tot een goed einde hebben gebracht: 'Het betreft een ambitieus plan dat zeer gecompli ceerd in elkaar steekt. De oprich ting van een dergelijk fonds doe je niet op een achternamiddag. Dat is gebonden aan tal van regels. En daar komen veel partijen en in stanties bij kijken. Je hebt, om een voorbeeld te noemen, officiële goedkeuring nodig van De Neder- landsche Bank. De buitenstaan ders die op welke manier dan ook hierbij betrokken zijn, zijn vol lof over de opzet van het AH Vaste Klanten Fonds. Ik beschouw dat als een groot compliment voor ie dereen die er binnen Ahold aan heeft meegewerkt.' Van der Hoeven: "We hebben het over een uniek concept. Voor zover wij weten bestaat deze opzet nog nergens ter wereld. Het is dus cre atief werk om zo'n plan in elkaar te zetten. Een kwestie van passen en meten. Op allerlei terreinen zijn binnen Ahold en Albert Heijn werkgroepen ingesteld. Een klan tenwerkgroep, een fiscaal-juridi sche werkgroep, een werkgroep voor de personele aspecten, voor de administratieve gevolgen, voor de communicatie en noem maar op. Het begin was kleinschalig maar op een zeker moment waren er meer dan 50 medewerkers bezig met A'92, zoals de naam van het uiterst vertrouwelijke project in tern luidde. De Albert Heijn-orga- Cees van der Hoeven koopt zijn spaarzegels bij Sylvia Westra, AH-filiaal Vermiljoenweg, Zaandam. Een appeltje Voor de dorst of voor de appelmoes

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 3