Eigen merken AH krijgen steeds meer eigen gezicht DE TELEFOON 9 Meedenken AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1992 De positie van de eigen mer ken van Albert Heijn ten opzichte van de bekende A- merken zal in de jaren negentig veranderen. Was in het vorige decennium de zogenoemde 'me too-benadering' (het volgen van de A-merken) nog in zwang, nu en in de komende jaren wordt een eigen weg ingeslagen. Dit betekent volgens adjunct-direc teur Commerciële Zaken, Harry Bruijniks, dat 'we de eigen merken een zeer volwas sen en eigen ge zicht geven, zo wel in soorten, formaten als in verpakking'. De eigen merken zijn vanwege het rendement nog al tijd belangrijk voor AH, maar relatief minder dan tien jaar geleden. Het belang van de eigen merken is ver schoven. Bruijniks: We willen de klanten zoveel mogelijk alternatie ven bieden en daar past het eigen merk uitstekend in. Dus verkopen we niet alleen Douwe Egberts-thee, maar ook AH-thee. We willen daar bij niet doubleren, maar aanvullend werken. Een andere reden is dat eigen merken sterk bijdragen aan het imago van AH. Supermarkten gaan steeds meer op elkaar lijken, maar AH heeft een eigen identiteit. We proberen ons van de concurrent te onderscheiden. In kwaliteit bij voorbeeld. Dat is essentieel voor de jaren negentig, want ik verwacht dat de klant net als in de Verenigde Staten steeds minder merkentrouw wordt. Een uitstekend assorti mentsbeleid is daar een goed ant woord op. We hebben een enorme zorg voor de kwaliteit van de circa 1700 eigen-merkartikelen die bij al le mogelijke ver schillende fabri kanten worden geproduceerd. Onze eigen merken zijn erg belangrijk voor het ondersteunen van ons kwaliteitsi mago.' Een andere manier om dat te doen is steeds de eigen merken te vernieu wen. Bruijniks: 'Dat lukt soms goed, maar soms ook niet. Een voor beeld waarmee het niet lukte was het bovengistende bier van ons ei gen merk Brouwers Bier. De klan ten kochten het niet, want ze wil den een echt Belgisch merk. Met de vijf culinaire soepen is het wel ge lukt. Kwalitatief uitstekende nieu we eigen merken, die zeer onder scheidend zijn en een eigen AH-identiteit hebben die niet ver gelijkbaar is met een A-merk. Sinds ze november vorig jaar op de markt kwamen, hebben we drie keer zo veel verkocht als geraamd.' Bruijniks: 'Ons beleid is dat het ei gen merk een afgeleide moet zijn en moet beantwoorden aan de sfeer Het aandeel van de huismerken in de totale omzet van deAH- kruidenierswaren schommelt tussen de 25 en 30 procent van de produktgroep. Daarbij komt dat het traditionele A-merk veel meer een paraplu van verschillende soorten is geworden. Tien jaar gele den had Douwe Egberts drie soor ten koffie, nu hebben ze er minstens tien. Voor de filialen zit er wel een belangrijke consequentie aan vast, namelijk dat het aantal artikelen in vijfjaar is verdubbeld van vierdui zend tot ongeveer achtduizend en dat levert soms een fors ruimtepro bleem op. Maar omdat al die arti kelen AH veel meer rendement opleveren is het noodzakelijk om die nieuwe pro- dukten snel te plaatsen. En de consument ver wacht dat ook van ons'. Op dit mo ment is het aan deel van de ei gen merken in de totale omzet van de AH-kruidenierswaren re delijk stabiel, het schommelt tussen de 25 en 30 procent. Bruijniks ver wacht dat dit aandeel in de komen dejaren stabiel blijft of licht zal stij gen. 'Het zal ervan afhangen of de A-merken in staat blijven dat ren dementsplaatje voor ons intact te laten. We moeten wel de eigen mer ken veel meer op hun rendements- en kwaliteitsinbreng beoordelen. Als de kwaliteit niet voldoet ten op zichte van het A-merk dan moeten we ermee stoppen, wantje moet het imago van alle eigen merken in de winkel hoog houden'. De relatie tussen leverancier en detaillist zal in de komendejaren veranderen Ook de relatie tussen de leverancier en de detaillist zal in de komende jaren veranderen. Bruijniks: 'Al- bert Heijn is en blijft in de eerste plaats winkelier. We moeten wel meedenken met de fabrikant, maar niet op zijn stoel gaan zitten. En dat geldt anders om ook. De relatie wordt in Neder land steeds be ter, professioneler en gaat ook steeds meer geld opleve ren. Internatio naal zal het aan deel van de eigen merken in de totale omzet toenemen, omdat be drijven die nu weinig of niets heb ben steeds meer eigen merken zul len ontwikkelen. De grote A-merk- fabrikanten moeten nu de afweging maken om naast hun A-merk him know-how te gebruiken voor de pro- duktie van eigen merken. Als ze dat doen, zal dat de relatie verder ver beteren en meer voordelen voor bei de partijen opleveren. Zo kan de fa brikant de afzet flink vergroten en heeft hij een betere dialoog met de detaillist als hij zelf met een nieuw produkt komt. Een gevolg is dat èn A-merk èn ons eigen merk in plaats van elkaar te beconcurreren, elkaar juist meer aanvullen op 't schap'. Iris Hünneman (27), com mercieel medewerkster binnendienst bij de AH- Groentecentrale in Be verwijk: 'Een groot deel van de dag zit ik aan de telefoon. Ik bel elke ochtend de bestel lingen door aan de leveran ciers; ik heb contact met de afdeling commercie op het hoofdkantoor en filialen met klachten komen ook bij mij terecht. Er zijn wel mensen die ik vier of vijf keer per dag aan de lijn heb. Ik heb twee telefoons op m'n bureau. Een crèmekleurige en een witte. De witte vind ik het mooist; die rinkelt ook mooier. Met zo'n modern piepje. Ik heb hem zelf uitge zocht bij de PTT-telefoonwin- i kei. De nummers van de leve- ranciers zijn erop voorgepro grammeerd. Vroeger kende ik die allemaal uit m'n hoofd, maar dat raak je snel kwijt. Het is een prima toestel om mee te bellen. Als ze hem zouden weghalen zou ik hem missen. Maar om nou te zeg gen dat ik er voorzichtig mee omga, nee. Hij is regelmatig stuk. De laatste keer liep de monteur van de PTT gelijk naar mij toe. Tiet zal die wel zijn', zei hij. En ja hoor. De meeste stemmen herken Vrijwel iedereen die werkt maakt gebruik van hulpmiddelen. In deze serie vertellen Ahold-medewerkers over een gereedschap waarmee ze werken. Deze maand Iris Hünneman van de Albert Heijn Groente centrale Beverwijk over haar telefoon: 'De meeste stemmen herken ik. Kwestie van veel bellen.' j ik. Kwestie van veel bellen. Bij een van onze aardappel leveranciers werken drie j broers. Ik ben de enige die hun stemmen uit elkaar kan houden. Ook als mensen ver kouden zijn herken ik hun stem. Je maakt je altijd een voorstelling van iemand die je aan de telefoon krijgt, maar het gezicht achter de stem is altijd totaal anders dan je verwacht. Het valt trouwens vaker tegen dan mee. Je vormt je altijd een ideaalbeeld. Van mij denken ze altijd dat ik blond ben en blauwe ogen heb. Ik kom hier 's ochtends vaak met oorbel len in binnen, maar ze gaan meestal snel uit. Elke keer als je een telefoontje krijgt tikt de hoorn ertegenaan. Met deze die ik nu in heb, heb ik geen last. Maar met klip pers, die grote ronde dingen, houd ik het niet lang vol. Er zwerven in dit kantoor overal oorbellen van mij rond. De vele contacten maken dit werk afwisselend. Alles komt ter sprake. Er wordt in het algemeen heel wat heen en weer gegeind. Elke dag is an ders, afhankelijk van de mensen die je aan de lijn krijgt. Een baan als deze is ontzettend leuk.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 9