'Etos Beauty Case-formule gaat verder expanderen op Belgische markt' AUTO'S Overeenkomst tussen AMS en Henkei BI-LO stier terug als stiertje 4 •Buitenland Jo Vanmeirhaeghe, nieuwe directeur Etos België: Toffe winkel De Etos Beauty Case-formule blijkt vooral in Vlaanderen aan te slaan ■AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1992 De nieuwe directeur van Etos België, Jo Vanmeirhaeghe, geeft zichzelf twee jaar om de Etos Beaty Case-formule in Vlaanderen te versterken, zodat Etos daarna 'de ramen kan openslaan om verder op de Belgische markt door te drin gen.' Etos België heeft momenteel achttien winkels in exploitatie, binnenkort zullen er drie filialen in 'het Vlaamse' bij komen. Jo Vanmeirhaeghe trad op 1 mei 1988 bij de start van Etos België in dienst als manager operations. 'Ik was het eerste nummer in het per soneelsregister. Nu hebben we in middels 95 personeelsleden.' Op 25 november 1991 volgde de 34-jarige Vanmeirhaeghe Susanne Wolff op als algemeen directeur. Toen hij in 1988 begon was er nog geen kan toorpand en moesten er veel prakti sche zaken worden geregeld. 'Het was een enorm voordeel dat ik Bel gië kende, zodat ik wist waar ik te recht kon. Dat pionieren vond ik een boeiende periode. Ik kende Ahold en de Etos Beauty Case-for mule al. Die viel me juist op, want zo'n formule bestond er niet voor de Belgische markt. Dus toen ik van Speciaalzaken Ahold (SpA) het voorstel kreeg om operation-ma nager voor Etos België te worden, heb ik geen moment getwijfeld.' Het woord 'drogisterij' heeft volgens Vanmeirhaeghe in Nederland een andere betekenis dan in België. 'In Nederland betekent dat een toffe winkel waar je vrij gemakkelijk bin nenkomt en alle spullen op het ge bied van gezondheid, schoonheid en verzorging kunt krijgen. Bij ons heeft dat woord een ietwat oubollige klank, omdat men denkt aan een klein winkeltje in een dorp waar meneer schilder is en mevrouw tus sendoor wat cosmetica probeert te verkopen. Dat heeft natuurlijk ook te maken met een verschil in marktstructuur. In Nederland is drogist een beroep waar je een di ploma voor nodig hebt, dat is in Bel gië niet zo. De afdeling met verzor- gingsprodukten, zoals badschuim en tandpasta, is in de Belgische su permarkt ook veel uitgebreider dan in Nederland. Neem je de schoon- heidsprodukten, zoals de echte par fums en make-up, dan hebben die in België alleen hun plaats binnen, grosso modo, de parfumeries. En met de tak gezondheid is het sim pel, want bij ons is de verkoop van produkten met een genezende wer king, zoals aspirines en neusdrup pels, alleen voorbehouden aan de apotheker. Kortom, dat is een gi gantisch verschil met de Neder landse markt.' In het verzorgings segment is bij onze zuiderburen het lifestyle-element heel belangrijk. 'De consument is gevoelig voor een mooi ingerichte etalage en moderne winkel met deskundig personeel, waarin een ruimer mode-assorti ment, zoals panties, verkrijgbaar is. Er is op deze markt ruimte voor een type winkel als Etos dat daar op in springt.' De relatie met Etos Nederland was tot voor kort voornamelijk beperkt tot de leverantie van het Etos-huis- merk. 'In de periode die nu is aange broken zullen we de samenwerking gaan verstevigen, want er staat nu een bedrijf in België. Met name op het commerciële vlak, zoals assorti ment, inkoop en marketing zullen we de krachten gaan verenigen om zoveel mogelijk voordeel te behalen. Samen staan we natuurlijk sterker, maar het is ook noodzakelijk voor ons om efficiënter te werken.' De Etos Beauty Case-formule blijkt vooral in Vlaanderen aan te slaan. In het Vlaamse landsgedeelte zul len binnenkort nieuwe winkels wor den geopend op de Meir in Antwer pen, (volgens Vanmeirhaeghe 'de sterkste winkelstraat van België') in Mortsel, vlakbij Antwerpen, en in Kortrijk. In Brussel zullen twee filialen worden gesloten, omdat de ze op voor de Etos-formule, verkeer de lokaties zitten. Vanmeirhaeghe: 'Alle nieuwe formules, ook van an dere winkelketens, slaan beter aan in het noorden. Het heeft te maken met de taal, mentaliteit en de situ atie van mensen. En in Brussel zijn onze winkels in buurten gelegen, terwijl we voor onze lifestyle-win- kels juist op stadslokaties behoren te zitten. Overigens behouden we in Brussel twee filialen in winkelcen tra, die zich beide goed ontwikke len.' Over de toekomst zegt Vanmeir haeghe: T)e eerstkomende twee jaar zullen we vooral de bedrijfs voering verbeteren en het bestaan de winkelpark zo sterk mogelijk maken. Daarna gaan we ons er meer op concentreren om de Etos Beauty Case-formule in de gehele Belgische markt uit te dragen en ook via franchisers voor verdere ex pansie te zorgen. Associated Marketing Services (AMS), het samenwerkingsver band tussen Ahold en tien ande re Europese detailhandelsbe drijven, heeft een overeenkomst gesloten met Henkei, één van Europa's grootste fabrikanten van schoonmaakprodukten en wasmiddelen. Henkei levert Al- bert Heijn onder meer de pro dukten Persil, Fleuril, Dixan, Dato, Silan en Witte Reus. Door het uitwisselen van informatie hopen AMS en Henkei markt ontwikkelingen in de landen van de AMS-partners, produkt- ontwikkeling en distributieme thoden beter op elkaar af te kunnen stemmen. Een betere coördinatie kan leiden tot aan zienlijke verlaging van de kos ten, waar uiteindelijk de detail handel, de fabrikant én de consumenten van profiteren. van buitenlandse makelij. Om de verkoop van Amerikaanse auto's, en daarmee de Amerikaanse econo mie te stimuleren, zijn er inmiddels verschillende oplossingen bedacht. Een bedrijf op Long Island geeft ie dere werknemer die een nieuwe Amerikaanse auto aanschaft een beloning van 1000 dollar. Een ben zinepomphouder in Atlanta geeft iedere Amerikaanse auto die bij hem komt tanken een korting van 2 cent per liter. Bij de Ford-fabriek mogen alleen Amerikaanse auto's op het parkeerterrein voor het ge bouw parkeren. Werknemers met een buitenlandse auto moeten deze op een terrein aan de achterkant stallen. Auto's van overtreders wor den bij de tweede keer zonder par don weggesleept. Ook onze eigen bedrijven dragen hun steentje op dit gebied bij. Bij Giant Food Stores zijn bijvoorbeeld alle bedrijfsauto's zonder uitzondering Amerikaans. In hoeverre al deze maatregelen echt bijdragen aan een gezondere economie weet ik niet, maar het maakt je er wel van bewust dat je ook als individu een bijdrage kunt leveren. Cornelie Jutte Jarenlang was de stier hèt symbool van BI-LO. Bovenop elke BI-LO-su- permarkt stond vroeger een levens grote namaakstier als blikvanger, terwijl het BI-LO-beeldmerk een fraai gestileerde stierekop bevatte. Maar als onderdeel van een uitge breid vernieuwingsprogramma ver dween de stier eerst van de daken en in 1988 ook uit het beeldmerk. En daarmee begon voor BI-LO het stierloze tijdperk. Tot verdriet van vele klanten en medewerkers voor wie BI-LO en de stier onlosmakelijk met elkaar waren verbonden. De behoefte aan een herkenbaar be- drijfssymbool bleef echter knagen en zo kon het gebeuren dat het rund onlangs een glorieuze come-back maakte in de vorm van een kind vriendelijke, Walt Disney-achtige mascotte: 'de BI-LO baby-stier'. Het stiertje duikt op in advertenties, TV-shows en op posters, is als pop te koop in de supermarkten en trekt de aandacht als luchtballon. 'De BI- Dat het met de economie in Amerika niet erg rooskleurig is gesteld, weet hier iedereen. Het oplossen van dit probleem is niet zo eenvoudig, hoewel je overal creatieve ideeën naar boven ziet komen. Neem bijvoorbeeld het au togebruik. Auto's zijn belangrijk in Amerika. Het bezit ervan is geen luxe maar pure noodzaak. Zonder auto zou je, gezien de grote afstan den, totaal geïsoleerd zijn. Je zou niet naar je werk kunnen en ook geen boodschappen kunnen doen. En aangezien zowel man als vrouw meestal werken, hebben de meeste gezinnen twee auto's. Nu zijn die auto's de laatste jaren steeds vaker De stieren- LO baby-stier doet het uitstekend poster van bij onze klanten', aldus BI-LO di- BI-LO recteur Jon Wilken. 'Hij geeft BI-LO een extra dimensie waar geen van onze concurrenten aan tippen kan!'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 4