VAN'T SCHAP 'Resultaten verbeteren door franchiseplan en voorraadreducties' Franchiseplan Voor Franchising moetje een ondernemend type zijn Reclame Nu hoor je eens hoe anderen hun problemen oplossen Henk Baakman op Etos-bedrijfsleidersdag: Magnetron Vaatwasmiddel Voorraden Omzet AHOLD FLITSEN JANUARI 1992 COUMCT In december troffen de be drijfsleiders en franchisene mers van de 174 Etos-vesti- gingen elkaar in Hotel Rrasnapolsky in Amsterdam. De nieuwe directeur Henk Baakman zette er de plannen voor het komende jaar uiteen. 'Iemand die een duidelijk ver haal heeft en weet wat hij wil', reageerde één van de bedrijfslei ders na afloop. 'De drogisterij-branche is nog steeds een duidelijke groeimarkt', concludeerde Henk Baakman in zijn terugblik op 1991. 'Het totaal aantal vestigingen van Etos steeg met 13 winkels tot 174.' Het resul taat van 1991 is beter dan het voor gaande jaar, maar het jaarplan werd nog niet gehaald. Dit bete kent', zei Baakman, 'dat de vermo- genskosten niet kunnen worden ge dekt. Het rendement zal dus aanzienlijk moeten worden verbe terd.' Daarom kwam het manage mentteam met een aantal vooruit strevende aanpassingen voor het komende jaar. Het gaat in hoofd zaak, om 3 belangrijke plannen: franchising van een aantal bestaan de Etos-fïlialen, vermindering van de voorraden en omzetstijging door alle verkoopgerichte inspanningen optimaal op elkaar af te stemmen. Etos-ffanchising heeft zich zeer succesvol ontwikkeld in de afgelo pen 3 jaar. Er bestaan inmiddels 22 franchise-winkels. Dit jaar zullen daaraan 16 bestaande filialen zul len worden toegevoegd. Welke Etos- filialen voor dit project worden uitgezocht, was op de bedrijfslei dersdag nog niet bekend. Ook is nog niet bekend of de betrokken be drijfsleiders zelf eigenaar worden van de verzelfstandigde winkels. 'Dat zijn beslissingen die je niet zomaar even neemt', aldus Baak man. 'Daar moet je allerlei bereke- ningen voor maken en je moet wel een ondernemend type mens zijn om binnen de franchise-formule een eigen zaak te kunnen runnen. Maar attractief is het wel! Er zal met alle bedrijfsleiders van de filialen die op de nominatie staan voor franchis ing, worden nagegaan wat het beste is: het zelfstandig ondernemer schap of een overplaatsing naar een ander filiaal.' Er wordt wisselend op het plan ge reageerd. 'Ik vind het een slimme zet', zei Jan Rikmenspoel uit Utrecht. 'Of ik het zelf zou doen? Ach, ik heb een goed filiaal. Waar om niet?' Ellis Mulder uit Veenen- daal vindt het meer iets voor de jon- tie, maar ook het prijsimago. 'Ik was blij dat te horen', reageert Ellis Mulder. 'Ik vind het een sterke com merciële gedachte. Eindelijk eens af van die op elkaar gedrukte 1-breed presentatie. Ik heb sowieso een hoop goede commerciële ideeën ge hoord. Dat spreekt mij aan.' Etos zal in 1992 op verschillende manieren van zich laten horen. De vier belangrijkste middelen daarbij zijn: het Etos-magazine, folders, radio commercials en winkelmate riaal. Het Etos-magazine zal in het komende jaar, op 5 belangrijke ver- koopmomenten (voorjaar, moeder dag, najaar, Sint en Kerst) in een oplage van 1,5 miljoen worden ver spreid. Bovendien zal het magazine dikker worden. Daarnaast zal er 19 keer per jaar een folder worden ge maakt. Door middel van de combi natie van het Etos Magazine en de folder kunnnen nog meer klanten worden geïnformeerd over Etos. Hierdoor zal de herkenbaarheid van de Etos-winkels worden verbe terd en het aantal klanten toene men. Behalve door directeur Henk Baak man werden de bedrijfsleiders toe gesproken door Hoofd Operations Herman Janssen, Franchise Ma nager Peter de Haas, en de district leiders Jan Rovers en Henri ten Brinke. Daarna kon in de foyer van Hotel Krasnapolsky uitgebreid van gedachten worden gewisseld over de plannen. Gezien de geïnspireer de gesprekken had de dag zijn uit werking niet gemist. 'Zo'n dag is al tijd nuttig", vindt Lou de Sterke uit Maastricht, 'al is het alleen maar om eens van anderen wat feedback te krijgen. Ik bedoel, ie bent alleen maar met je eigen toko bezig. Nu hoor je eens met wat voor proble men anderen kampen, hoe ze die oplossen. Dat vind ik heel belang rijk. Er zou vaker zo'n dag moeten zijn. Of misschien zou er tijdens dis trictsvergaderingen meer over er varingen moeten worden gepraat.' Over het algemeen gingen de bedrijfsleiders met een tevreden ge voel terug naar hun winkels. Fran chiser Jos Komen uit Heerhugo- waard weet hoe dat komt. 'De dag liep gesmeerd,' zegt hij. 'De presen taties waren goed opgebouwd en de techniek en organisatie klopten al lemaal. Dat is toch al de helft.' Het uitgebreide buffet in de beroemde Wintertuin van Krasnapolsky kon alleen nog maar extra bijdragen aan een geslaagde dag. Voor het bereiden van vlees kon de magnetron tot nu toe niet worden gebruikt. Dat komt doordat het vlees in de magne tron niet bruin kleurt. Deze bruinkleuring is niet alleen be langrijk voor het uiterlijk van het vlees, maar ook voor de smaak. Een aantal Albert Heijn filialen in Amsterdam en Utrecht brengt daar verande ring in. Vanaf half januari is men gestart met de proefver- koop van een aantal varkens- vleesprodukten die wél in de gewone magnetron te bereiden zijn. Door toevoeging van een zeer speciale kruidenmelange wordt dit vlees gewoon bruinge- braden in de magnetron in slechts enkele minuten. Deze bereidingswijze biedt niet alleen uitkomst door de korte en ge makkelijke bereidingswijze. Het vlees kan als gevolg van die korte bereidingstijd bovendien niet uitdrogen en het blijft extra mals en sappig. Het magnetron vlees wordt in drie variëteiten aangebodemschouderkarbona- de, varkenshaas en hamlapjes. Bij AH zal binnenkort een nieuw vaatwasmiddel (voor de auto maat) van het huismerk op de schappen verschijnen. Het vaatwasmiddel is chloor- en fosfaatvrij en minder schadelijk voor het milieu dan de meeste andere vaatwasmiddelen. Het vaatwasmiddel is in AMS-ver- band tot stand gekomen. AMS is het Europese samen werkingsverband op het gebied van marketing tussen Ahold en 10 andere Europese detailhan delsbedrijven. AH's Assorti mentsmanager Henri Tille- maris: 'In de Scandinavische landen is net als in Nederland de vraag naar milieuvriendelij kere produkten snel groeiende. Met de assortimentsmanagers van de Deense AMS-partner Dansk Supermarked en het Fin se Kesko hebben we overeen stemming weten te bereiken over een gestandaardiseerd produkt. De flesverpakking en de inhoud zijn voor AH, Dansk Supermarked en Kesko volledig identiek. Alleen de etiketten verschillen.' Standaardisatie van produkten leidt tot lagere kosten voor zowel producent als detailhandel. Op de foto v.l.n.r. de huismerken van AMS- partners Dansk Supermarked, Ahold (Albert Heijn) en Kesko. ge garde. 'Die tijd heb ik gehad.' Etos heeft te grote voorraden, zowel in de filialen als in het distributie centrum, die leiden tot zeer hoge vermogenskosten. Die voorraden moeten dus worden teruggebracht. Een werkgroep onder leiding van Jan Rovers heeft daartoe een plan ontwikkeld. Etos put voortaan eerst uit eigen voorraden, dan pas wor den nieuwe bestellingen geplaatst. 'Natuurlijk herken ik dit probleem uit de praktijk', zegt Frans Zonne veld uit Heiloo. 'Het voorraad-pro- bleem is al jaren een heet hangijzer. Maar ik heb nu het idee dat er echt iets aan gedaan gaat worden. En dat is eerrgoede zaak.' Suzan van Rijn (bedrijfs leider Delft) en Marieke Niekerk (PZ- functionaris) Een van de belangrijkste aan dachtspunten voor 1992 is de om zet. Voor volgend jaar is een omzet stijging gepland van een 0,5 procent per kwartaal. Henk Baakman: 'De enige manier om een structurele omzetstijging te realiseren is een optimale afstemming van alle ver koopgerichte inspanningen.' Ofte wel: van assortiment tot verpak kingsmateriaal en van verkoopplan tot presentatie, het beeld van Etos als complete voordeeldrogist, met een accent op schoonheid, moet kloppen. Gebleken is is dat de klant Etos niet altijd als zodanig ervaart. Om nog beter aan de wensen van de klant te voldoen wordt het assorti ment per locatie uitgebreid, met bij voorbeeld luiers en babyprodukten. Het assortiment verzorgende pro dukten zal door de toename van stellingmeters breder in de schap pen komen. Op die manier verbe tert niet alleen de produktpresenta- V.l.n.r. Carrie Cornelissen (Etos-bedrijfs- leider), Floris IJff, (hoofd PZ) en Hans Geve ling (Etos-fran- chisenemer in Gendt)

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 9