Tk vind nachtwerk heerlijk omdat ik moeite heb met vroeg opstaan' Leuk is anders Terwijl Nederland slaapt wordt het ontbijt van de komende ochtenden in Wijhe reeds bereid Zestig pallets kip (Dearijison- gAliold gaat ,]5 nachts ge- pe noodzaak, jiensten zou- 's ochtends rad kunnen zls ze het bij gn: 'We moe- 5 pl doorgaan, cichappen in (nweg leeg.' jile in twee ijDC Tilburg, ;tAIbro, tpntrale jrvelo en de jlagcrij r: oe later op 'b schoner Race tegen de klok Koekje van eigeii deeg Verse koffie moeite heb met vroeg opstaan. Bovendien geeft het mij de gele genheid overdag thuis te zijn, wanneer ook de kinderen thuis zijn. Dat vind ik prima. Als je een dagdienst draait zie je de kinderen alleen maar even voordat zij naar bed gaan." Ron Tonkes van de afdeling bake off draait zijn hand al evenmin om voor een nachtdienst. "Vroeger werkte ik bij een wanne bakker al leen maar 's nachts. Geen acht uur, zoals nu, maar vaak wel twaalf uur. Dat zou nog steeds geen probleem zijn geweest, als ik geen vriendin had gekregen. En die wil je ook wel eens 's avonds zien. Daarom ben ik overgestapt naar Albro. Bevalt mij prima. Alles is tot in de puntjes geregeld", verzorgd. "En dat kun je met een gerust hart aan ons overlaten", knipoogt Peter. "Wij komen niets tekort." De meesten blijken geen problemen met de nachtdienst te hebben. "Ik vind het wel lekker", zegt Marco Veen, de broer van Peter. Zijn opmerking wordt door de meesten met een instemmend geknik begroet. Peter vult aan: "Er zit er hier ook eentje bij die wer ken maar niks vindt en dus ook niets van een nachtdienst wil we ten." Er stijgt een bulderend ge lach op. Wij vervolgen onze weg naar Marvelo waar de portier om half vier op een verse kop koffie trak teert. Koffie blijkt de zwarte mo tor, waarmee wij onszelf op gang houden. Dat geldt ook voor Edwin Wiersma, machine-operator van de afdeling thee. Hij draait 's nachts met twee collega's 7.000 doosjes thee in verband met een actie van Albert Heijn. "Nog twee dagen en het leed is geleden", zegt Edwin die daarmee aangeeft niet echt ge charmeerd te zijn van de nachtelij ke bezigheden. Zijn collega Elsa Rodrigues is er al evenmin rouwig om dat de nachtarbeid bijna tot het verleden behoort. "Leuk is an ders", zegt zij. Peter controleert op dat moment het gewicht van de doosjes thee en onderwerpt vervol gens de kwaliteit van het theezak- je, het touwtje, het kaartje en de nietjes in kaartje en zakje aan een gedegen onderzoek. De volgende nacht. De mist van gisteren is door een stevige bries verdreven. De wind wijst ons re gelrecht naar Albro in Zwanenburg. Op ruime afstand wordt het reukorgaan aangenaam geprikkeld door de lucht van vers gebakken brood. Bij Albro is om elf uur 's avonds de race tegen de klok al in volle gang. "Vers" is een ge vleugeld woord. De computer speelt daarbij een beslissende rol. Deze bepaalt aan de hand van de bestellingen van de ruim honderd filialen wanneer met de produktie van een bepaald soort brood - en het gaat in totaal om niet minder dan ruim zestig soorten brood - moet worden begonnen. Anne Bossenbroek, ploegchef grootbrood, raadpleegt met een lichte zweetpa- reling op het voorhoofd de uitdraai van de computer. Het zweet wordt niet veroorzaakt door de spanning, maar door de rondleiding die onder meer een kortstondig verblijf in een bollenkast omvat, waar een temperatuur van 30° Celsius heerst en een luchtvochtigheid die Indonesië niet zou misstaan. Omdat het bakken van brood altijd een nachtelijke activiteit is ge weest, wagen wij het niet Anne no deloos te belasten met de vraag of hij nachtwerk leuk vindt. Hij ziet er bovendien veel te uitgeslapen uit. Albro stuurt wekelijks ruim 80.000 kilo brood de deur uit. Een immen se hoeveelheid, zo blijkt, wanneer wij een kijkje nemen in de expedi tieruimte. Daar staat op dat mo ment een gigantische hoeveelheid brood gereed voor verzending, ter wijl de produktie nog in volle gang is. "Wij bakken tot vier uur 's mor gens", zegt Anne, nadat hij aan de deegmakerij heeft doorgegeven dat er voor vloerbruin nog wel wat ex tra deeg kan worden aangemaakt. Even later staan wij bij deegmaker Cees Burggraaf, die eerst zijn werk afmaakt voordat hij ons toever trouwt nachtwerk heerlijk te vin den. "In de eerste plaats omdat ik zegt hij, terwijl hij voorbereidingen treft voor het opstarten van de stokbroodlijn. In een aangrenzen de kamer laten twee van de negen nachtdienstmedewerkers zich in tussen de aangerukte broodjes van de afdeling vers uitstekend sma ken. Het gezegde 'een koekje van eigen deeg" heeft bij Albro kenne lijk een gunstige betekenis. Om één uur 's nachts rijden wij naar de Groentecentrale van Albert Heijn in Beverwijk. Bij aan komst treffen wij op de voordeur een mededeling met het verzoek aan de redacteur van Flitsen zijn komst met enig gebonk op een van de dockdeuren kenbaar te maken. Een bescheiden tik volstaat. Wij worden gezien het hoogteverschil met vereende krachten 'aan boord' gehesen. 'Welkom", reageert ploegchef Peter Veen, die onze komst aangrijpt voor een koffie pauze voor de hele ploeg van ne gen man. De koffie wordt vers ge zet, zoals ook alle andere verster kingen van de inwendige mens door de medewerkers zelf worden Rond vijf uur gaan wij op weg naar Zoetermeer. De Coentunnel lijkt veel te ruim geschapen voor het aanbod aan auto's. Bij Schiphol de eerste tekens van leven. Het is op gehouden met zachtjes regenen. Het hemelwater komt nu met bak ken naar beneden. Dat blijft zo tot onze aankomst bij de Centrale Slagerij in Zoetermeer. Daar mel den zich de eerste medewerkers van de dagdienst met een wat sla perig 'goedemorgen'. In de Wattstraat worden wij begroet door de tintelfisse distributie- manager Leo Wanders. Hij is net begonnen, maar coördinator Gerard Michies draagt op zijn ge zicht de sporen van een drukke nacht. Hij is blij dat het werk er bijna opzit. "Nachtdiensten zijn nooit iets voor mij geweest. Ik ben dan ook als een van de laatsten door de bocht gegaan." Rond half zeven steken de separateurs Bert Smit en Ferry van Rossum schalks hun hoofd om de deur. "Lekker ge werkt vannacht", zeggen beiden. "Constant druk geweest. En zo hoort het. Èr moet voortgang in het werk zitten. Als je een uurtje niets te doen hebt, zak je in. Wij hebben vannacht zestig pallets kip verstouwd." Omstreeks kwart voor zeven rij den wij weg, richting Den Haag. Op de snelweg dient de eerste file zich aan.

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 7