7k slaap tot één uur 's middags en pak 's avonds nog anderhalf uur. De rest heb ik aan mijzelf Dode punt Broodjes Koffie is de zwarte motor waarmee wij onszelf op gang houden Verjaardag Teamgeest Geoliede machine derdelen va het werk ooi woon door. P Zonder nach den de winki niet bevoor worden. Of z Meester zeg ten 's nachts anders zijn c de winkels i Flitsen rei nachten lanj Meeste Groent Beverwijk, I Central Zoetermeer: de avond, ve zestien medewerkers. Zij werken als een goed geoliede machine, waarnaar Jos geen omkijken heeft. De ploegchef heeft zelf nooit moeite gehad met nachtdiensten, ondanks een druk privéleven. "Een kwestie van plannen", verze kert hij. Ook orderpicker Kees van den Hoven heeft geen hekel aan nachtwerk. Hij is druk in de weer met het verzamelen van de bestel lingen van filiaal 1175. Bij een temperatuur van 4° Celsius. "De eerste nacht is het even doorbijten om weer in het ritme te komen. Daarna gaat het wel." Kees roemt de teamgeest binnen de ploeg. "Wij zijn op elkaar ingespeeld en staan voor ons werk. Niemand ligt dwars." Distributeur Koos Hofman heeft een uitgesproken hekel aan de dagdienst. "Dan moet je vroeg je bed uit. Ik werk liever 's nachts, omdat de werkdruk dan minder groot is. En het is ook financieel aantrekkelijk." Koos heeft na de schaft altijd even een kwaad mo ment. "Je hebt dan net gegeten en een half uur stilgezeten. Dan moet je even over het dode punt zien heen te komen. Maar dat is na een uurtje wel weer over. Als je de eer ste wagens aan het doek krijgt." "Alles loopt gesmeerd", meldt Noud Cuypers, ploegchef kruide nierswaren 1 om één uur 's nachts. "Geen ongelukken, geen omgeval len pallets of andere tegenslagen. En dat terwijl er op dit moment toch zo'n dikke 130 man in de weer zijn." Ook magazijnmedewerker Walter Fonken heeft het naar zijn zin. Hij draait net als Noud graag nachtdiensten omdat het hem veel vrije tijd oplevert. "Ik slaap tot één uur 's middags en pak 's avonds nog anderhalf uur. De rest heb ik aan mijzelf." In het bedrijfsrestaurant verorbert Harry Smetsers van de huishoude lijke dienst om half twee een paar broodjes. "Over een uur krijg ik de nachtploeg over de vloer. Dan heb ik geen tijd meer om aan mijzelf te denken." Ernst Hachmang van de afdeling Data heeft hele andere beslommeringen. Het is zijn taak om te controleren of de computer systemen naar behoren functione ren, opdat het werk in het maga zijn normaal kan worden voortge zet. Vroeger draaide hij met nog een collega de nachtdienst. Nu is dat een solo-karwei. Ernst heeft er geen moeite mee. "Toen wij hier met twee man zaten, kwam er minder werk uit onze handen. Je gaat onwillekeurig elkaar lopen bezighouden", zegt hij, terwijl hij druk bezig is met het tellen van de colli die in de dagdienst zijn weg gezet. Het moeilijkste moment van de nachtdienst dient zich bij hem altijd rond zeven uur 's morgens aan. "Dan slaat de vermoeidheid toe."- De piepjes van de radio-nieuws dienst geven het tijdsein van 03.00 uur aan als we de parkeerplaats van Meester in Wijhe opdraaien. "Hoe later op de avond, hoe scho ner volk", schertst de portier. In de nachtploeg van de rokerij werken tien mensen. De dienst begint om tien uur 's avonds. De ochtend ploeg lost om 06.00 uur af en vanaf 14.00 uur steekt de middagploeg de handen uit de mouwen. Eens in de drie weken moeten de werkne mers dus een nachtdienst draaien. Ogenschijnlijk hebben ze er weinig moeite mee. Jan Dalhuizen werkt er inmiddels acht jaar. "Ach, je went eraan. Het enige nadeel is dat je moeilijk aan het vereni gingsleven kunt deelnemen. Als je de nachtploeg ingaat moet je toch om half tien van huis af. Voor een verjaardag bijvoorbeeld behoorlijk vroeg." Absolute koploper in aantal dienstjaren is Wim van Aefst. Inmiddels is hij al 22 jaar in dienst bij Meester. Hij verzorgt de rond leiding. De geur van gerookte waar heerst overal. Rijen worsten, ham men en levers staan klaar voor be werking. "Per dag roken wie hier in de twintig rookkasten 40.000 worsten. En om nog maar eens wat te noemen: er wordt 50.000 kilo ham verwerkt en 10.000 slagers worsten van 800 gram." Binnen Meester vormt de ploeg van de rokerij volgens Wim een speciale eenheid. "We moeten op de afdeling blijven en mogen bij voorbeeld niet naar de kantine. In verband met calamiteiten. Dat be tekent dat je veel met elkaar moet samenwerken. Dat vraagt om een goede teamgeest en die is er." Van de afdeling komt een scala aan produkten. Rauwe spek, katen spek, slagerskookworst, rookworst. Wim: "Het is inderdaad onvoorstel baar dat iedere dag weer zoveel wordt opgegeten." Is het eigenlijk wel noodzakelijk dat er 's nachts wordt gewerkt? De oudgediende: "De vraag is groter dan het aan bod. Dus moeten we 's nachts door gaan. Anders zijn de schappen in de winkels domweg leeg. De mees te produkten komen hier 's mor gens aan en zijn binnen 24 uur weer vertrokken. Aan het einde van de nacht is het de bedoeling dat we bij zijn." Wim doet uitgelei de. Nog net zien we een kar met kookworsten de cabine ingaan. Buiten is het gemeen koud. Bij het hek wacht nog steeds de nachtwa ker. Terwijl Nederland slaapt wordt het ontbijt van de komende ochtenden in Wijhe reeds bereid. Niemand die erover nadenkt. De nachtploeg moet nog drie uurtjes doorzetten. De mist hult het Regionaal Distributiecentrum in Tilburg in een vaalgrijze deken. Het is dan ook zoe ken naar de ingang. Het verlichte blauw-witte logo van Albert Heijn biedt uitkomst. De portier kijkt niet op van de late bezoeker. Hij verwelkomt hem met een "U bent zeker van Flitsen?" Twee minuten later meldt zich Jos Vermeer, ploegchef van de afdeling Vers 1 en 2 en een oude rot in het vak. Ruim 19 jaar ervaring. "Eerst maar even koffie?", vraagt hij met enige stemverheffing als we het RDC binnenlopen. Hij moet opbok sen tegen de gouwe ouwe 'Venus' van Shocking Blue die door de stellingen galmt. Het geluid blijkt afkomstig van een Belgische pira tenzender die bij de nachtploeg bij zonder geliefd is. De klok wijst even over half twaalf. De ploeg van Jos is geruisloos aan het werk; orders verzamelen en aanvullen van de voorraden. "'s Nachts word je niet door andere dingen van het werk gehaald. Je hebt geen ontvangsten van leve ranciers of andere dingen die de produktie in het honderd sturen", zegt Jos met een onvervalst Brabants accent. "En dat merk je in de produktie. De nachtploeg neemt daarvan zo'n 40% voor zijn rekening." Jos geeft leiding aan

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 6