Hé, dat zijn blinde vinken f 12 Collegiaal Snoeptafel 'Vakidioot' GVA verkopers bij elkaar in Ede Kwaliteit Zekerheid Inspiratie AHOLD FLITSEN JANUARI 1992 'Nu weet ik tenminste wat ik verkoop als de klant ossobuco bestelt.' Dat was de reactie van een van de deelnemers aan de opleiding Produktkennis Vlees, die gegeven werd aan veertig enthousiaste vrijwilligers van de vijf Verscentra van GVA. Afgelopen maand sloten de GVA-medewerkers de cursus af met een feeste lijke avond in het ge bouw van Kok Ede Grootver bruik. Hapjes, drankjes, livemu ziek. Maar voor het feest kon los barsten, moest eerst een laatste test worden gedaan. Niemand wist wat hem te wachten stond. Daarom liepen er tussen de cur sisten, voornamelijk televerko- pers (versspecialisten die de klanten versprodukten telefo nisch verkopen), maar ook enke le managers, en zelfs een boek houder, hier en daar met wel wat gespannen gezichten rond. De certificaten waren immers nog niet binnen. Elvire Puts, Cor Wester huis, Jolanda van Muijden en Jan Dink- ia identifice ren een kar bonade Om half acht maakte cursuslei der Peter Heisen bekend wat de bedoeling was. 'Op de slagers vakschool noemen ze deze test een snoeptafel' zei hij. '45 stuk ken vlees, varkens, rund en kalfs. Opdracht voor jullie: noem het vlees bij naam en vul in hoe het bereid moet worden. Bak ken, braden, stoven of trekken.' De deur naar een aangrenzend vertrek ging open en daar lagen de varkenshaasjes, de braad worsten en de kalfsoesters, klaar om herkend te worden. Gewapend met formulier en pen trokken de deelnemers langs de tafels onder toeziend oog van zowel de makers van de cursus, Peter Heisen en Wo- landa Hornstra, als de directeu ren Tom den Hertog en Jan Kel derman. En je zag ze denken. Hoe was het ook alweer? Tijdens de cursusavonden had Peter Heisen ze precies laten zien waar welk stukje vlees vandaan kwam. 'Ik heb ze soms ook zelf laten snijden in een achterpoot of een half varken. En ik heb bij voorbeeld verteld dat er in ons kleine landje toch heel verschil lende eetgewoonten zijn. In het westen willen de mensen 'snel- klaarvlees'. Biefstukjes, schnit zels. Terwijl in het oosten en zui den echt uitgebreid gekookt wordt. Daar verkoop je veel meer suddervlees. Runderlap pen. Die moeten een paar uur in de pan. En er mag ook wel wat vet aan zitten. Dat is in het wes ten ook uit den boze.' Later op de avond wordt Peter Heisen een vakidioot genoemd. 'Ja', bekent hij, 'als het over vlees gaat, moet ik oppassen dat ik niet te veel doordraaf.' Maar tijdens de snoeptafel hield hij echt zijn mond. Het moest er toch een beetje serieus aan toe gaan. Voor de winnaar van de test hadden ze immers nog een verrassing in petto. Dus voorgezegd werd er niet. Een voor een trokken de deelnemers langs de tafels. Hier en daar werd eens een lapje omgedraaid, van dichtbij bekeken of van alle kanten bevoeld. Soms gaven de toeschouwers een blijk van her kenning: 'Hé, dat zijn blinde vin ken'; soms klonk een diepe zucht. "Varkensvlees wordt over het algemeen het best herkend', De laatste test zit erop, v.l.n.r. Joke Zurhaar, Wo- landa Horns tra,Anneke Westrus, Andries de Deugd, Hen- riëtte van Ee, Margaret Brusselaars, Ton Sanders en Ridley Ra- ma lovende woorden. Dat jullie deze cursus hebben gedaan is natuur lijk hartstikke belangrijk' zei di recteur Tom den Hertog. GVA-direc- teur Tom den Hertog feliciteert Henriëtte van Ee zegt Wolanda Homstra, die samen met Peter Heisen de handboeken schreef, die de cur sus ondersteunen. Patty Craw- furd, televerkoopster bij het Verscentrum in Ede, was het daarmee eens. 'Dat heb je zelf ook regelmatig op je bord liggen. Gewoon omdat het niet zo duur is' vertelde ze. Na de test snelde zij terug naar haar plek achter de microfoon. Samen met haar band Ginger zorgde ze de rest van de avond voor dansbare klanken. Met een pauze natuur lijk om haar certificaat in ont vangst te nemen. Want dat kre gen ze allemaal. Plus een reeks Het is geïnvesteerde vrije tijd, waarvan ik zeker ben dat het zich gaat vertalen in kwaliteits verbetering in de praktijk. En GVA, dat staat nog altijd voor "kwaliteit in grootverbruik'. Jan Kelderman, directeur Vers, deed er nog een schepje bovenop. "We hebben een hele nieuwe be roepsgroep gecreëerd', sprak hij. "We hebben namelijk televerko- pers die een heel verspakket van 2000 artikelen aan de man kun nen brengen: vlees, AGF, zuivel, vleeswaren, kip, enzovoort.' Pe tra Lendfers, medewerker Te- leverkoop Ede, ziet heel goed de voordelen van de opgedane ken nis. "Wij leveren veel aan zieken huizen, bejaardentehuizen en dergelijke. Dan krijg je toch vaak specifieke vragen. Welk vlees het minst vet is bijvoor beeld. Of kleinere porties. Nu weet ik in ieder geval hoe groot een entrecóte van 250 gram is.' 'Het geeft je toch meer zekerheid aan de telefoon' vindt Henriët te van Ee, die de test het beste maakte en een weekend kreeg aangeboden in een hotel in Nul de. 'Ik kan nu zelfvragen beant woorden en informatie geven. En ik weet wat ik verkoop. Dat maakt het een stuk leuker.' Dat was ook de motivatie van Harry Meuffels, de enige administra teur in het gezelschap. 'Als je steeds maar met die cijfertjes in de weer bent, wil je ook weieens weten wat er nu achter zit. Ik weet van alles wat het kost en hoeveel we omzetten, maar ik weet niet hoe het eruit ziet.' De boekhouder uit Bom wil graag meerdere kanten van zijn bedrijf leren kennen. Hij stond daarom ook al een dag in te pakken en ging als bijrijder mee met een chauffeur. 'Die zijn eigenlijk het visitekaartje van je bedrijf. Ze hebben direct contact met de klant. Maar wij zien ze al leen 's ochtends met laden en 's avonds als ze terugkomen. Ik wil dan gewoon weten hoe die jongens hun dag emit ziet.' Terwijl langzaam de voetjes van de vloer kwamen en sommigen zich waagden aan een tweede ronde van het koud en warm buffet, werden in de zaal naast het feestgedruis de stukken vlees van tafel gehaald. De di recteuren kregen de serie hand boeken mee en Peter en Wo landa kregen voor gedane zaken een cadeautje. Alle loftuitin gen ten spijt noemde Heisen de groep zijn "bron van inspira tie'.'Jullie moeten het doen. Ik maak alleen maar plannetjes.'

Personeelsbladen | 1992 | | pagina 12