DBA wil preventie winkeldiefstal verbeteren DE DEEGKUIP 8- Agressie Klantvriendelijk Registratie Meldingsplicht Assistentie Winkeldiefstal bezorgt Ahold jaarlijks een schadepost van tientallen miljoenen guldens. Maar de toenemende agressie bij winkeldieven baart de Dienst Beveiliging Ahold (DBA) de meeste zorg. DBA wil meer aan preventie van winkelcri- minaliteit gaan doen. Winkeldiefstal is een voortdurende bron van ergernis en een grote scha depost. Agressie veroorzaakt over last, onrust en een gevoel van onvei ligheid bij medewerkers en klanten', aldus beveiligingsadvi seur John Fonteijn. Vroeger liet de winkeldief zich met een rood hoofd zo snel mogelijk naar het kantoor van de bedrijfsleider leiden om aan de nieuwsgierige blikken van de omstanders te ont snappen. 'Dat is ook nu nog meestal het geval', verzekert Fonteijn. "Maar er is toch een groeiende groep die verzet biedt.' Dit verzet varieert van luidkeels geuite bedreigingen tot het aannemen van een dreigen de houding. Volgens Jolanda de Jong, collega van John, ligt de oorzaak van het groeiende geweld voornamelijk in een veranderde mentaliteit. 'De maatschappij is agressiever gewor den. Het fysieke geweld neemt toe. Je hoeft er de kranten maar op na te slaan. De winkel is helaas geen uit zondering op die regel. Steeds meer winkeldieven gebruiken geweld. Dat komt nog eens extra aan het licht nu wij ons in de winkels veel kritischer opstellen tegenover cri minele activiteiten. Vroeger werd er misschien minder gelet op onge wenst gedrag en was er voor de win keldief dus eigenlijk ook geen aan leiding zich agressief op te stellen.' 'Omgaan met agressie' is al jaren lang een vast onderdeel van het op leidingsprogramma voor bedrijfs leiding en kader. De Jong: In een situatie waarin men met geweld ge confronteerd wordt, staat altijd de veiligheid van medewerkers en klanten voorop. Het is op zo'n mo ment beter de dader er ongestoord vandoor te laten gaan en de rust zo snel mogelijk te herstellen. Daarna moeten in overleg met de plaatselij ke politie maatregelen worden ge nomen om herhaling te voorkomen. Want anders kan het zijn dat de da der zich de volgende dag alweer meldt.' John Fonteijn en Jolanda de Jong houden zich binnen de DBA bezig met preventie. 'Bij preventie vor men bedrijfsleiding en medewer kers verreweg de belangrijkste schakel. Daarop is onze training in hoofdzaak gericht. En niet zonder succes. In de meeste winkels weet men ongewenst gedrag te signale ren en daar ook op een klantvrien delijke manier vaardig mee om te gaan. Klanten die zonder wagentje boodschappen doen worden vrien delijk, maar beslist op de huisregels gewezen. En klanten die zich lang durig in de winkel ophouden wor den benaderd met de vraag of zij misschien hulp nodig hebben. Deze vriendelijke vorm van toezicht le vert een wezenlijke bijdrage aan het voorkomen van winkeldiefstal en dus ook van agressie in de win kel.' In steeds meer winkels is winkel diefstal ook een vast onderwerp van gesprek tijdens de wekelijkse be sprekingen. 'Dat vergt maar een paar minuten tijd', zegt Fonteijn. 'Het gaat erom even te evalueren hoe er in de afgelopen week tegen winkeldiefstal is opgetreden en hoe dat wellicht in de toekomst kan worden verbeterd.' Een belangrijk wapen in de strijd tegen winkeldief stal is ook de centrale registratie door de DBA van alle gevallen van winkeldiefstallen, zowel de aanhou dingen als de diefstallen die zijn voorkomen. Jolanda de Jong: 'Op die manier proberen wij de winkel diefstallen in kaart te brengen, zo dat wij tijdig ontwikkelingen kun nen signaleren en maatregelen kunnen nemen.' Het melden van winkeldiefstal ge beurt nu nog op vrijwillige basis. Volgend jaar zal DBA de werkmaat schappijen voorstellen een mel dingsplicht in te voeren. 'Door de winkelmanagers van de winkels wordt verschrikkelijk veel gecom municeerd naar de hoofdkantoren toe. Het gaat dan in de meeste gevallen om commerciële aangele genheden, terwijl het melden van diefstallen zowel vanuit veilig heidsoverwegingen als ook vanuit commercieel oogpunt van belang is. Hoe eerder wij dingen kunnen sig naleren, hoe beter wij maatregelen kunnen treffen en hoe geringer de schade. En minder schade betekent meer winst.' De afdeling Preventie zal volgend jaar nauwere contacten met de win kels gaan onderhouden. Vanaf 1 ja nuari krijgen vier medewerkers van de afdeling Preventie een eigen re gio toegewezen. 'Dat stelt ons in staat de winkels in die regio één keer per jaar te bezoeken. Dan kun nen we aan preventie nog meer aan dacht besteden. Op dit moment hebben wij het gevoel dat wij op dit gebied meer kunnen bieden dan de werkmaatschappijen van ons vra gen. Winkelmanagers, of ze nu van Albert Heijn, Gall Gall, Etos, De Tuinen of Ter Huurne zijn, kunnen bij ons informatie, training en hulp middelen vragen om hun winkel en hun medewerkers beter te bescher men tegen criminaliteit' Ron Tonkes (28), voorman bakker bij Albro Bake Off: We maken hier bake off brood: brood dat in de win kels zelf wordt afgebakken. Het meeste is bestemd voor Albert Heijn. Wat we hier doen, verschilt eigenlijk niet zoveel met het thuis bakken van brood. Alleen de hoeveel heden zijn wat groter. En na tuurlijk de snelheid waarmee het gebeurt. De produktie van brood begint met het ma ken van deeg. En dat doen we in een kuip. Er zijn er hier ze ven, drie voor kleinbrood en vier voor stokbrood. Het meel komt automatisch vanuit de silo door een trechter in de deegkuip. Precies goed afge wogen. Dat regelt de compu ter. Via een code vraagje het recept aan: stokbroden, pisto- lettes, zachte puntjes. Iedere soort brood heeft een eigen recept. Voor stokbrood komt er zo'n 75 kilo meel in de kuip, an derhalve kilo zout en ander halve kilo gist. Als alles erin zit, rijden we 'm onder de deegkneder. Zowel de kneder als de kuip draaien in de rondte. Eerst langzaam en dan sneller. Tijdens het kne den wordt automatisch de juiste hoeveelheid water toe gevoegd. Deegresten die aan Vrijwel iedereen die werkt maakt gebruik van hulpmiddelen. In deze serie vertellen Ahold-medewerkers over een gereedschap of machine waarmee ze werken. Deze maand bakker Ron Tonkes van Albro Bakkerijen Zwanenburg over de deegkuip: Tn één zo'n bak zit deeg voor 265 stokken. Kun je nagaan.' -AHOLD FLITSEN DECEMBER 1991 de rand van de kuip blijven zitten krab ik met een krab bertje naar beneden. Die worden dan in de ronddraai ende deegbol opgenomen. Zo voorkom je dat de bak aan koekt. Aan het deeg kan ik voelen voor welk brood het is. Deeg voor zachtbrood is wat slapper dan deeg voor stok broden. Je proeft het ook. Deeg voor zachtbrood is zoe ter. Het deeg dat nu in de kuip zit is bestemd voor stok brood. In één zo'n bak zit deeg voor 265 stokken. Per uur produceren we er hier tweeduizend. Kun je nagaan. Het kneden duurt in dit ge val een minuut of twintig. Van de kuip komt het deeg eerst in de afweger. Daarna wordt het opgebold. In de bol- lenkast wordt het vervolgens voorgerezen. Eenmaal uit de kast, wordt het deeg lang ge maakt. Net zoals je thuis met een deegroller doet. Uitein delijk belanden de stokken via de afschietband op pla ten, die in de rijstkast Wor den gereden. Voordat ze in de oven gaan, moet de bakker tot slot met de hand nog een inkeping bovenin het brood maken. Hoe? Gewoon, met een scheermes. Daarna gaan de afgekoelde stokken de diepvries in en klaar is kees!'

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 8